Wystawa Przed sierpniem był lipiec przypomina bohaterów Lubelskiego Lipca 80

Lublin oddaje hołd bohaterom Lubelskiego Lipca ’80. Na Placu Litewskim od 7 lipca dostępna jest wyjątkowa wystawa, która przypomina o niezwykłej fali strajków, które zmieniły bieg historii Polski i Europy. To wydarzenie, które każdy mieszkaniec powinien poznać bliżej!
- Wystawa na Placu Litewskim przybliża historię Lubelskiego Lipca ’80
- Lublin przygotowuje się do rocznicy i Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Wystawa na Placu Litewskim przybliża historię Lubelskiego Lipca ’80
Od początku lipca na Placu Litewskim w Lublinie można zobaczyć ekspozycję zatytułowaną „Przed sierpniem był lipiec”. To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w atmosferę strajków z 1980 roku, które objęły ponad 150 zakładów pracy w regionie, w tym aż 90 na terenie samego miasta. Wystawa składa się z 32 plansz pełnych archiwalnych fotografii oraz opisów, które pozwalają zrozumieć genezę protestów i nastroje społeczne tamtych dni.
Te wydarzenia nie tylko zapisały się w historii Lubelszczyzny, ale stały się iskrą zapalną dla ogólnopolskiego ruchu Solidarności, który odmienił losy całego kraju. Dzięki odwadze pracowników m.in. Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku czy Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie, otworzyła się droga do walki o wolność i demokrację.
Lublin przygotowuje się do rocznicy i Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Wystawa jest jednym z elementów obchodów 45. rocznicy Lubelskiego Lipca ’80, które odbędą się 18 lipca na Placu Litewskim. Miasto wraz z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotowuje także szereg działań artystycznych związanych z tym ważnym jubileuszem. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o znaczeniu tych historycznych wydarzeń i ich wpływie na współczesny Lublin.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 21 lipca 2025 roku i wpisuje się w program przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Hasło RE:UNION podkreśla dialog między pokoleniami oraz łączenie tradycji z nowoczesnością – wartości szczególnie istotne dla miasta z tak bogatą historią.
„Sukces Lubelskiego Lipca ’80 otworzył drogę do ogólnonarodowego zrywu Polaków w walce o lepsze warunki życia, wolność i demokrację. W 45. rocznicę tych przełomowych wydarzeń, zapraszam Państwa do obejrzenia wystawy „Przed sierpniem był lipiec”, która upamiętnia lubelskich bohaterów. Bez ich odwagi nie byłoby Lublina, w którym żyjemy dziś” – Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Na podstawie: UM Lublin
![]()
Ostatnie Artykuły

W Zaułku Hartwigów fotografia zwalnia i zostaje na pokolenia

Pierwszy taki punkt w Lublinie. POMOC ma działać podczas awarii prądu

Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie opłat na Czubach

Ponad promil za kierownicą MAN-a. Kierowca z Ukrainy wydalony z Polski

Trzy kilometry remontu na S12. Kierowcy pojadą jedną jezdnią

Na terenie po pożarze strażacy ćwiczyli ścinkę drzew - warsztaty PSP w Lublinie

Specjalne autobusy na dożynki w Świdniku. Po imprezie ruszy sześć linii

MyBestCeramide Shot+HA – nowy shot ceramidowo-hialuronowy od MyBestPharm

Miliony złotych na żłobki i seniorów w Lubelskiem. Są konkretne kwoty

Po wakacjach wraca joga na krześle. Zajęcia odbędą się w FitGym

Jasne zasady dla syren alarmowych w powiecie lubelskim. Jest porozumienie

Blisko 2000 kontroli na drogach pod Lublinem. Siedmiu kierowców po alkoholu

Miód, pszczelarze i rodzinne atrakcje. Święto na Rynku Starego Miasta

Dwa nowe pawiątka w Ogrodzie Saskim. Stado liczy już osiem ptaków
Przydatne dane teleadresowe
- Centrum Kultury w Lublinie - kontakt, bilety, godziny kasy i oferta
- Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - bilety, godziny kasy i dojazd
- Parafia św. Michała Archanioła w Lublinie - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia św. Jadwigi Królowej w Lublinie - kontakt, historia, terytorium
- Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie - kontakt, wydziały, opinie przeciwpożarowe
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie - kontakt, rejestracja, oddziały i badania
