Lubelskie świętowanie Dnia Flagi i Konstytucji 3 Maja
W majowym klimacie patriotyzmu: Lublin świętuje Dzień Flagi i Konstytucji 3 Maja

W nadchodzących dniach Lublin stanie się areną ważnych wydarzeń narodowych. Oto kluczowe punkty uroczystości:

  1. 2 maja - ceremonie podnoszenia flagi przy najważniejszych instytucjach miasta.
  2. 3 maja - oficjalne obchody Święta Narodowego z mszą świętą i uroczystościami na Placu Litewskim.
  3. Rozpoczęcie spaceru historycznego śladami Konstytucji 3 Maja.
  4. Piknik na Placu Litewskim z koncertem zespołów folklorystycznych.

Świętowanie rozpocznie się 2 maja o godzinie 10.00 podniesieniem flagi na maszcie przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim (ul. Spokojna 4), a następnie flaga zawisnie również na Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego (ul. Grottgera 4) oraz na balkonie Urzędu Miasta Lublin (Plac Łokietka 1).

Dzień później, 3 maja, obchody rozpoczną się już o 9.00 w Trybunale Koronnym przy ul. Rynek 1. O godzinie 10.00 mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Następnie o 11.30 zaplanowano uroczystość przy Pomniku Konstytucji 3 Maja na Placu Litewskim.

O godzinie 13.00 rozpocznie się Polonez dla Lublina, który poprowadzi uczestników od Ratusza na Plac Litewski, gdzie o 13.20 rozpocznie się piknik z edukacyjnymi stanowiskami i wystawą sprzętu służb mundurowych, a także koncertem „Polskie Tańce Narodowe i Regionalne” w wykonaniu lubelskich zespołów folklorystycznych. Dzień zakończy spacer „Lubelskim Szlakiem Konstytucji 3 Maja”, który rozpocznie się o 15.00 przed Pomnikiem Konstytucji Trzeciego Maja.

Czas majowych świąt jest wyjątkową okazją do przypomnienia sobie wartości, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego celebrowania tych dni, pełnych refleksji i radości z naszej wspólnej historii i kultury.


Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie