Jaka parownica do sprzątania? Pozbądź się uporczywego brudu!

Sprzątanie i czyszczenie różnych powierzchni w domu to dość czasochłonny proces. Jednak dzięki niemu możemy pozbyć się nie tylko zanieczyszczeń, ale także różnego rodzaju bakterii i roztoczy. Tradycyjne metody czyszczenia jednak nie zawsze są aż tak skuteczne, a dodatkowo wymagają użycia przeróżnych, często szkodliwych dla naszego zdrowia specyfików. Rozwiązaniem może być parownica. Jak działa i co możemy za jej pomocą wyczyścić?

Jak działa parownica?

Parownica to urządzenie wyposażone w specjalny bojler, który podgrzewa wodę aż do temperatury wrzenia, czyli ok. 100ºC. Woda następnie uwalniania jest w sprężonej formie i z dużą prędkością przez specjalną dyszę. Para skutecznie rozpuszcza i czyści wszelkie zabrudzenia – nawet te najbardziej uporczywe. Brud bowiem samoczynnie “odspaja” się od powierzchni pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury. Dodatkowo dzięki różnym szczotkom czy ściereczkom czyścimy powierzchnię mechanicznie, więc skuteczność sprzątania jest jeszcze wyższa. Co więcej, do czyszczenia nie potrzebujemy detergentów, które niejednokrotnie i tak słabo działają, a kosztują krocie.

Jakie są zalety parownicy?

Warto wspomnieć przede wszystkim o szerokim zastosowaniu parownicy. W większości przypadków mamy do czynienia urządzeniami, które w zestawie mają przeróżne końcówki, m.in. dysze, ssawki podłogowe, dodatkowe rury czy ściereczki podłogowe. Dzięki temu parownica sprawdzi się zarówno do czyszczania podłogi, płytek na ścianach, jak i różnych powierzchni szklanych i metalowych. Możemy ją więc wykorzystać do mycia kabiny prysznicowej, armatury łazienkowej i sanitariatów, piekarników, okapów czy zlewu. Ponadto dzięki odpowiednim końcówkom parownice mogą sprawdzić się także do odświeżania ubrań i firan czy usuwania nieprzyjemnych zapachów z różnych tekstyliów.

Wspomnieliśmy już o wysokiej skuteczności czyszczenia, jaką oferują nam parownice. Warto jednak dodać, że oprócz tego oszczędzamy również czas i pieniądze. Nie musimy spędzać długich godzin na szorowaniu powierzchni i testowaniu różnych specyfików oraz różnych rodzajów szczotek, gąbek czy myjek. Ponadto całkowicie eliminujemy konieczność stosowania detergentów, co nie tylko pozwala nam oszczędzić pieniądze, ale i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i środowisko. Parownica to także większa oszczędność wody. Z 1 litra wody może generować nawet 1700 l pary. Jej wydajność jest więc bardzo wysoka.

Czyszczenie parowe to również gwarancja eliminacji wszelkich roztoczy i alergenów, które mogłyby uczulać. Parownica będzie więc skutecznym rozwiązaniem dla domów, w których mieszkają alergicy oraz małe dzieci – zwłaszcza, jeśli dodatkowo posiadamy zwierzaka.

Parownica – jaką kupić?

Kupno parownicy powinno być przemyślaną decyzją. Przede wszystkim jej wybór powinien zależeć od przeznaczenia, czyli rodzaju najczęściej czyszczonych powierzchni. Na rynku znajdziemy bowiem zarówno kompaktowe, ręczne urządzenia, jak i większe myjki czy mopy parowe. Istotna będzie też wielkość zbiornika na wodę, czas nagrzewania oraz ciśnienie robocze. Sprawdźmy też, jak dużo akcesoriów posiada dany model w zestawie. Są bowiem urządzenia przeznaczone do konkretnych powierzchni, np do podłóg, a są i uniwersalne parownice, za pomocą których umyjemy zarówno podłogę, jak i piekarnik. Jeśli myjka parowa ma służyć do mycia różnych powierzchni w kuchni czy łazience, warto też zwrócić uwagę na wagę oraz ergonomię urządzenia.