Nowy kurator oświaty w Lublinie: Tomasz Szabłowski objął stanowisko
Rozpoczyna się nowy rozdział w edukacji na Lubelszczyźnie. Tomasz Szabłowski, dotychczasowy dyrektor znanego liceum, obejmuje stanowisko lubelskiego kuratora oświaty. Jego nominację, wręczoną przez sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Joannę Muchę, otaczają oczekiwania na przyszłe zmiany w systemie edukacji. Czy nowe wizje i założenia przyniosą oczekiwane rezultaty?
  1. Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Joanna Mucha, wręczyła akt powołania Tomaszowi Szabłowskiemu na stanowisko lubelskiego kuratora oświaty.
  2. Uroczystość odbyła się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego i dyrektora generalnego LUW Jarosława Szymczyka.
  3. Tomasz Szabłowski, dotychczasowy dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, obejmie obowiązki kuratora z dniem 1 marca.
  4. Nowy kurator stanie przed wyzwaniem wdrożenia zmian w polskim systemie edukacji, skupiając się na kompetencjach przyszłości, takich jak kreatywność, empatia oraz umiejętność pracy w grupie.
  5. Joanna Mucha podkreśliła, że celem jest wychowanie obywateli doskonale funkcjonujących w społeczeństwie i na rynku pracy.
  6. Szabłowski wyraził nadzieję na skuteczne przeprowadzenie niezbędnych zmian w edukacji, by dzieci były otwarte i mogły się rozwijać.

Przedmieściem zmian w systemie edukacji będzie Lublin, gdzie nowo powołany kurator oświaty, Tomasz Szabłowski, podejmie się roli lidera w dążeniu do innowacji. Dotychczasowy dyrektor jednego z najbardziej prestiżowych lubelskich liceów, znany ze swojego zaangażowania i skupienia na rozwoju młodzieży, teraz będzie miał okazję wpłynąć na kształt edukacji na szerszą skalę.

"Mam wielką przyjemność wręczyć akt powołania. Pan Tomasz Szabłowski obejmie swoje stanowisko od 1 marca i będzie miał bardzo dużo pracy, bo będą zmiany w naszym systemie edukacji. Rozmawialiśmy już o pierwszych zadaniach, które są do wypełnienia w najbliższym czasie" - mówi Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Przemiany, które mają się dokonać, są skierowane na przyszłość. "Naszym celem jest wychowanie jak najlepszego obywatela i jak najlepszego człowieka w polskiej szkole. Wyedukowanie go tak, żeby rzeczywiście dobrze funkcjonował w życiu i relacjach z innymi ludźmi i na rynku pracy", dodaje Mucha, podkreślając znaczenie kompetencji przyszłości, takich jak kreatywność i empatia.

Swoje zadanie nowy kurator oświaty widzi w zmianach, które pozwolą młodzieży odnaleźć się w szybko zmieniającym się świecie. "Bardzo się cieszę, że będzie mi dane stanąć przed nowymi zadaniami i że razem z zespołem będziemy zmieniać oświatę. Edukacja wymaga zmian i mam nadzieję, że zbudujemy taki zespół, żeby te zmiany przeprowadzić. Chciałbym, żeby dzieci radziły sobie w życiu, żeby były otwarte i mogły się rozwijać" - podkreśla Szabłowski.

Wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski, wyraził przekonanie, że wybór Szabłowskiego na kuratora to dobra wróżba dla przyszłości edukacji w regionie. "Możemy powiedzieć o osobistej satysfakcji, ponieważ placówka, którą kieruje Tomasz Szabłowski to najbardziej oblegane liceum w Lublinie. Jeżeli młodzież dokonuje takiego wyboru i ta szkoła jest najchętniej wybieraną przez uczniów, to dobrze o tym świadczy i dobrze wróży na przyszłość".

Zmiany w edukacji są nieuniknione i bardzo potrzebne. Pod kierownictwem Tomasz Szabłowskiego lubelska oświata może oczekiwać na przemyślane reformy, które przygotują uczniów do wyzwań przyszłości. Wspólnymi siłami, z zaangażowaniem nauczycieli, rodziców oraz uczniów, można kształtować system edukacji, który będzie wspierał rozwój każdego dziecka.


Źródło: LUW Lublin