UM Lublin: 3M = Młodzież + MID + MAM - podsumowanie młodzieżowych programów grantowych: Młodzież Inspiruje Dzielnice i Miejskiego Aktywatora Młodzieżowego
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku. Wraz z nim podsumowujemy działania realizowane w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, w tym młodzieżowe programy grantowe.
1 grudnia o godz. 18:00 spotykamy się w Pracowniach Kultury Maki Filii Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice”, aby posłuchać o doświadczeniach związanych z realizacją inicjatyw, zobaczyć ich efekty.
W programie wydarzenia zaplanowane są prezentacje zrealizowanych projektów, wystawy, animacje, a także premiera spektaklu tańca współczesnego Świat nie jest czarno-biały!” Magdaleny Kozik czy teledysku zrealizowanego w ramach projektu Talenty prosto z Kośminka!” przez grupę dzieci i młodzieży związanej z Bazą na Kośminku (oba projekty były zrealizowane w ramach programu Młodzież Inspiruje Dzielnice).
Wydarzenie to szansa, aby poznać osoby realizujące projekty artystyczne i społeczne, inicjowane przez społeczności szkolne; działania skierowane do osób z niepełnosprawnościami; projekty z zakresu animacji społeczno-kulturalnej; wzmacniania kompetencji młodych osób czy dotyczące dobrostanu młodych osób, trudności z jakimi się borykają.
Posłuchamy również o tym jak młodzi w ramach realizowanych przez siebie inicjatyw dzielili się swoimi umiejętnościami i pasjami. Podczas wydarzenia będzie można także zobaczyć cztery wystawy zrealizowane przez młodzież.
Zapraszamy do rozmów na temat programów Młodzież Inspiruje Dzielnice i Miejski Aktywator Młodzieżowy!
Dostępność: wydarzenie na I piętrze - Pracownie Kultury Maki - Filia Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice dysponują platformą przyschodową (dostępność architektoniczna). Zapewniamy osobę asystującą.
Wydarzenie będzie tłumaczona na Polski Język Migowy (PJM). Możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej.
Dzielnice Kultury - Młodzież Inspiruje Dzielnice” (MID) to miejska oferta wsparcia finansowego młodych i okazja do realizacji młodzieżowych działań kulturalnych w dzielnicach Lublina. Z grantu korzystały osoby mieszkające, uczące się lub studiujące w Lublinie w wieku od 10 do 30 lat. Projekt składały samodzielnie, z drugą osobą lub z grupą nieformalną liczącą min. 3 osoby. Operatorami programu w 2023 roku byli: Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice”, Dzielnicowy Dom Kultury Węglin” oraz Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja. Każdy z operatorów koordynował program w konkretnych dzielnicach miasta:
Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice” odpowiada za realizację Programu w dzielnicach: Abramowice, Bronowice, Dziesiąta, Felin, Głusk, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Kośminek, Tatary.
Dzielnicowy Dom Kultury Węglin” odpowiada za realizację Programu w dzielnicach: Czuby Południowe, Czuby Północne, Konstantynów, Sławinek, Sławin, Szerokie, Węglin Południowy, Węglin Północny, Zemborzyce.
Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja odpowiada za realizację Programu w dzielnicach: Czechów Południowy, Czechów Północny, Ponikwoda, Rury, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa, Wrotków, Za Cukrownią.
W 2022 roku odbyła się pilotażowa edycja programu. Projekty w tegorocznej edycji (2023) są realizowane od 1 kwietnia do 30 listopada. Ostatnie dwa lata to prawie 70 projektów dzielnicowych wymyślonych, zaplanowanych i zrealizowanych przez i dla młodzieży. Młodzieżowe inicjatywy realizowane w ramach tego programu zostały wsparte łączną kwotą przekraczającą 300 000 złotych.
Miejski Aktywator Młodzieżowy (MAM) to program mikrograntów dla nieformalnych grup młodzieży w wieku od 10 do 30 lat na realizację projektów społecznych i obywatelskich. Realizacja programu jest wynikiem zapisów aplikacji finalnej Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Miejski Aktywator Młodzieżowy należy traktować w kategoriach narzędzia do wzmacniania partycypacji młodych ludzi w życie lokalnej społeczności. Jest to program, który uczy młodzież współdziałania, realizacji wspólnych celów oraz odpowiedzialności społecznej. Głównym celem Miejskiego Aktywatora Młodzieżowego jest wyposażenie młodych Lublinian i Lublinianek w możliwość oddziaływania, budowanie ich świadomości społecznej i obywatelskiej oraz umożliwienie realizacji swoich pomysłów na niekiedy pierwsze - działania. Istotnym elementem MAM jest zapewnienie młodzieży wsparcia merytorycznego na każdym etapie realizacji projektów od momentu składania wniosków do ewaluacji. Przyjęcie takiego rozwiązania ma istotną wartość dodaną, gdyż zachęca do aktywności młodzież, która dotychczas nie miała takiej możliwości ani też nie posiada wystarczających kompetencji i umiejętności do technicznej realizacji projektów. W Miejskim Aktywatorze Młodzieżowym liczy się pomysł. Jak wynika z konsultacji założeń programu, młodzi ludzi mają trudności w zdefiniowaniu pojęcia działania obywatelskie i społeczne”, dlatego też, umożliwienie im uczestnictwa w takim programie jak MAM stanowi jeden z filarów edukacji obywatelskiej.
W ramach pierwszej edycji programu wsparcie otrzymało 20 inicjatyw młodzieżowych. Ilość złożonych wniosków projektowych 3-krotnie przekroczyła pulę środków przeznaczonych na dofinansowanie. Zgłoszone projekty dotyczyły m.in. zwiększenia kompetencji młodych ludzi, działań z zakresu integracji międzykulturowej, wzmacniania głosu młodych osób w środowisku szkolnym, przeciwdziałania mowie nienawiści czy też zajęć z samoobrony dla młodych kobiet.
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/kultura/program-dzielnice-kultury/aktualnosci/3m-mlodziez-mid-mam-podsumowanie-mlodziezowych-programow-grantowych-mlodziez-inspiruje-dzielnice-i-miejskiego-aktywatora-mlodziezowego,11,3573,1.html
Autor: krystian