Cukrzyca u psów — z czym się wiąże?

Cukrzyca psów jest poważnym stanem medycznym, który dotyka psy w każdym wieku i każdej rasy. Może powodować poważne problemy zdrowotne i może nawet zagrażać życiu psa, jeśli nie jest leczona. Na szczęście ostatnie postępy w medycynie weterynaryjnej sprawiły, że diagnozowanie i leczenie cukrzycy u psów jest znacznie łatwiejsze.

Co to jest cukrzyca u psów?

Cukrzyca to zaburzenie metaboliczne, które jest spowodowane brakiem równowagi w produkcji lub wykorzystaniu insuliny w organizmie. U psów, cukrzyca jest najczęściej spowodowana brakiem produkcji insuliny z powodu zniszczenia komórek produkujących insulinę w trzustce. Stan ten znany jest jako cukrzyca insulinozależna (IDDM) lub cukrzyca typu 1. Cukrzyca typu 2, która jest bardziej powszechna u ludzi, występuje, gdy komórki stają się oporne na działanie insuliny. Chociaż cukrzyca typu 2 może wystąpić u niektórych psów, jest ona znacznie rzadsza.

Cukrzyca może mieć wiele poważnych konsekwencji dla psów. Nieleczona może prowadzić do zagrażających życiu powikłań, takich jak kwasica ketonowa, która może spowodować śpiączkę, a nawet śmierć. Dlatego ważne jest, aby właściciele zwierząt byli świadomi oznak i objawów cukrzycy psów, jak również rozumieli diagnozę i dostępne opcje leczenia.

Symptomy cukrzycy u psów

Najczęstsze objawy cukrzycy u psów obejmują zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, utratę wagi, zwiększony apetyt i senność. Inne objawy mogą obejmować zaćmę, infekcje skóry i dróg moczowych oraz zły stan sierści. Jeśli Twój pupil wykazuje którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej zabrać go do weterynarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Symptomy mogą być charakterystyczne również dla innych chorób, o których więcej możesz przeczytać na stronie https://terenpupila.pl/psy/psy-poradniki/psy-zdrowie/, dlatego istotna jest odpowiednia diagnoza.

Diagnozowanie cukrzycy u psów

Diagnozowanie cukrzycy u psów zazwyczaj wymaga połączenia badań krwi, moczu i badania fizycznego. Twój lekarz może również zalecić wykonanie testu tolerancji glukozy w celu określenia odporności psa na insulinę. Jeśli podejrzewa się cukrzycę, lekarz może również zalecić wykonanie badania rentgenowskiego lub ultrasonograficznego w celu sprawdzenia, czy nie występują powikłania, takie jak zapalenie trzustki lub kwasica ketonowa.

Leczenie cukrzycy u psów

Leczenie cukrzycy u psów zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku cukrzycy typu 1 zwykle konieczna jest terapia insulinowa. Polega ona na podawaniu szczeniakowi codziennie zastrzyków z insuliny, które pomagają regulować poziom cukru we krwi. W niektórych przypadkach mogą być również przepisane leki doustne, aby pomóc w zarządzaniu cukrzycą. W przypadku cukrzycy typu 2 może być zalecane połączenie diety i ćwiczeń fizycznych.

Ważne jest również, aby monitorować poziom cukru we krwi Twojego pupila i szybko reagować, gdy poziom ten staje się zbyt wysoki lub zbyt niski. Twój lekarz weterynarii może dostarczyć Ci niezbędnych narzędzi i informacji, aby robić to bezpiecznie i skutecznie. Cukrzyca psów jest poważnym stanem medycznym, który może mieć wiele poważnych konsekwencji, jeśli pozostanie nieleczony.