Orliki i stadion lekkoatletyczny na ulicy Piłsudskiego to nie jedyne boiska sportowe w Lublinie. Jest ich coraz więcej. Również za sprawą działalności spółki Lubelska Akademia Futbolu, którą założył jeden z najbogatszych Polaków — Zbigniew Jakubas.
Boisko boiskiem, jednak, aby mogło powstać, potrzebna jest odpowiednia trawa gazonowa. Znajdziesz ją w ofercie firmy Sowu&Sowul i wyhodujesz żywozieloną, mocną i odporną murawę. Jak o nią dbać?
Nasiona traw gazonowych na boiska sportowe w Lublinie — spełniają liczne normy!
Trawę gazonową na boiska sportowe w Lublinie, jak i innych miastach Polski, poddaje się licznym testom. Specyfikę powstania murawy reguluje wiele norm. Cały proces rozciąga się w czasie nawet na 16 lat! Wszystko po to, aby murawa zachowała określone parametry w trudnych warunkach. Weź pod uwagę, że trawę wbijają w ziemię setki młodych i starszych sportowców — miłośników futbolu.
Murawa musi przetrwać intensywną eksploatację. Przy odpowiedniej pielęgnacji oczekuje się, że źdźbła traw szybko się uniosą, a ubytki prędko odrosną.
Firma Sowu&Sowul ma w swojej ofercie mieszanki traw gazonowych, w których skład wchodzi: życica trwała, wiechlina łąkowa, a także kostrzewa czerwona. Ich połączenie w odpowiednich proporcjach pozwala wyhodować trwałą, żywozieloną murawę. Staje się ona odporna na udeptywanie i warunki atmosferyczne. A przy odpowiedniej pielęgnacji szybko wzrasta.
Solidna murawa, czyli trawa odporna, mocna i estetyczna
Trawy na boiska sportowe poddaje się licznym testom. Przechodzi ona próby w warunkach ekstremalnych, przypominających te panujące podczas rozgrywanego meczu. Jednak jaka powinna być trawa na boiska sportowe? Przede wszystkim:
- odporna na użytkowanie — boiska sportowe poddaje się licznym obciążeniom; tysiące graczy wdeptuje trawę w ziemię, powodując, że źdźbła przyginają się, a w niektórych miejscach murawy powstają ubytki,
- trwała — dobra murawa przetrwa przecieranie, ścieranie i zrywanie; trwałość murawy ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o boiska, na których często rozgrywa się mecze,
- elastyczna — trawa na murawie musi być na tyle elastyczna, aby amortyzować upadki graczy i minimalizować ryzyko kontuzji,
- odporna na warunki atmosferyczne — trawa na murawie powinna przetrwać mróz, śnieg, ulewny deszcz, ale także upały,
- zgodna z normami — trawa musi spełniać normy regulowane przez federacje sportowe, jak również organizacje odpowiedzialne za zarządzanie danym boiskiem.
Jak pielęgnować boiska w Lublinie?
Dla prawidłowego wzrostu trawy gazonowej na boiskach w Lublinie kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja murawy. To, co jest najważniejsze, to regularne podlewanie, czyli nawadnianie. Warto jednak ilość wody na metr kwadratowy murawy dostosować do warunków pogodowych. O ile chłodniejszych porach roku, nie trzeba tak często nawadniać boiska, o tyle podczas upałów wskazane jest, aby robić to nawet codziennie.
Koszenie to kolejny zabieg pielęgnujący murawę. Jednak uważaj, aby nie skosić trawy zbyt krótko — powinna mieć przynajmniej 3-4 centymetry.
Bez aeracji boisko nie przetrwałoby w dobrym stanie. To nic innego jak napowietrzanie, czyli wykonywanie w glebie otworów po to, aby poprawić przepływ powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni trawy. Dzięki temu murawa szybciej się regeneruje, a trawa prędko odrasta.
Wertykulacja (nacięcie darni) na głębokości od 1 do 5 centymetrów pomaga usunąć sfilcowane trawy i naturalne zanieczyszczenia. Zapobiega również zbijaniu się murawy.
Nie zapomnij o nawożeniu. Wybieraj wieloskładnikowe nawozy dostosowane do rodzaju traw.
Zadbane boisko w Lublinie stwarza graczom komfortowe warunki. Piłka doskonale odbija się od zielonej, elastycznej trawy. Murawa w razie upadku gwarantuje amortyzację. Dzięki temu poprawia się bezpieczeństwo, a gra staje się przyjemnością. Na estetyczną murawę miło spogląda się także kibicom.
Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.sowul.pl/trawy-na-boiska-lublin/