„Całożyciowa KreAktywność” to pierwsze międzynarodowe wydarzenie łączące środowisko akademickie z organizacjami pozarządowymi, osobami pracującymi w obszarach animacji kultury i społecznej. Realizowane jest w związku z przyznaniem Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży na 2023 rok.

– Edukacja pozaformalna jest istotnym elementem kształcenia młodych osób, zdobywania i rozwoju ich kompetencji, uczenia się o świecie. Pozwala na wzmocnienie i uzupełnienie umiejętności nabywanych na kolejnych etapach edukacji szkolnej. W ramach Kongresu, oprócz paneli dyskusyjnych i warsztatów, zaplanowaliśmy również wizyty studyjne m.in. w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka czy w przestrzeniach integracyjnych Spilno i Baobab. Będą one okazją do spotkania uczestników wydarzenia z praktykami integracji międzykulturowej, animacji społecznej i kulturalnej – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

Kongres skierowany jest do szerokiego grona osób zajmujących się teorią i praktyką edukacji pozaformalnej, m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych, osób uczących się, kadry nauczycielskiej, pracowników uniwersytetów i innych ośrodków naukowych czy przedstawicieli instytucji kultury. Najważniejsze cele wydarzenia to podjęcie międzysektorowej debaty nad zakresem, formami oraz funkcjami edukacji pozaformalnej w Polsce i na świecie oraz stworzenie platformy współpracy między jej podmiotami w wymiarze międzynarodowym i lokalnym. Specjaliści podejmą także temat wypracowania rekomendacji, popularyzacji metod edukacji pozaformalnej oraz możliwości ich wykorzystania w praktyce. Kongres będzie też okazją do zaprezentowania dobrych praktyk realizowanych w tym obszarze w Polsce i za granicą.

W ramach Kongresu powstanie miasteczko organizacji pozarządowych, dające możliwość zapoznania się z projektami i dobrymi praktykami NGO z całej Polski i Europy. To oferta szczególnie ważna dla młodych osób szukających inspiracji do działania.

Kongres odbywa się w formule hybrydowej – część sesji jest transmitowana online. W programie wydarzenia znajdują się:

  • wizyty studyjne odbywające się w trzech tematach:

I. Integracja międzykulturowa (osoby uczestniczące odwiedzą Spilno Lublin, Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, Baobab);
II. Przestrzenie młodzieżowe (Hej!, Piwnica Labiryntu, Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży prowadzone przez fundację Sempre a Frente);
III. Animacja społeczno-kulturalna (Punkt Kultury, Rezerwat Dzikich Dzieci, Dom Słów);

  • warsztaty – m.in. z zakresu edukacji obywatelskiej, zapobiegania cyberprzemocy czy używania sztucznej inteligencji w edukacji pozaformalnej;
  • prelekcje i dyskusje panelowe w sekcjach:

I. Identity – Interculturalism – Integration;
II. Edukacja – Młodzież – Social Media;
III. Animacja – Lokalność – Całożyciowość.

Organizatorami kongresu są: Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Fundacja Sempre a Frente oraz Miasto Lublin we współpracy z Sekcją Pedagogiki Sztuki Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Strona internetowa wydarzenia: edukacja-pozaformalna.umcs.pl. Transmisja wydarzeń pod linkiem.

 

 

Pliki do pobrania

  • Kongres Całożyciowa KreAktywność - program.pdf
    Kongres Całożyciowa KreAktywność - program 2.05 MB
  • Kongres Całożyciowa KreAktywność - transmisja online.pdf
    Kongres Całożyciowa KreAktywność - transmisja online 817.01 KB