Z czego składa się strój myśliwski podczas polowania?

Wyprawa na polowanie wiąże się z przebywaniem przez długi czas na świeżym powietrzu. Bardzo często polowanie odbywa się nad ranem, gdy temperatury są jeszcze niskie. Jak należy się ubrać na polowanie, żeby zapewnić sobie komfort i wygodę?

Jakie właściwości powinno mieć ubranie na polowanie?

Trwałość

Ubranie przeznaczone na polowanie powinno być wykonane z mocnych i trwałych materiałów. Polowanie wymaga przedzierania się przez lasy, między drzewami, gdzie łatwo zahaczyć o ostrą gałąź. Równie często trzeba tarzać się po ziemi i błocie, więc wytrzymałe ubranie ze specjalnie wzmocnionymi strefami na łokciach i kolanach sprawdzi się idealnie.

Kolor

Nie bez przyczyny ubrania na polowania utrzymane są w ciemnozielonej barwie khaki. Umożliwia to wtopienie się w środowisko i pozostanie niezauważonym przez zwierzęta.

Warstwy

Najlepszym rozwiązaniem będzie ubiór na tzw. cebulę. Czyli zakładanie kilku wartsw - od najcieńszych do najgrubszych. Pozwoli to z łatwością dopasować grubość ubrania do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Właściwości

Ubranie na polowanie powinno przede wszystkim zapewniać ciepło i chronić od wilgoci. Materiały pozwalające skórze oddychać zapewnią komfort podczas dłuższych marszów. Dobrze, jeśli tworzywo, z którego wykonane są ubrania, będzie lekkie i wygodne do noszenia.

Jak skompletować strój myśliwski?

Odzież myśliwska składa się z kilku podstawowych elementów. Najważniejsza jest warstwa znajdująca się najbliżej ciała. Bielizna termoaktywna pozwoli utrzymać odpowiedni poziom ciepła, nawet przy zmiennych lub niesprzyjających warunkach otoczenia. Warto zadbać również o długie skarpety, które dodatkowo będą chronić ciało przed insektami, np. kleszczami. Kolejnym ważnym elementem są mocne i wytrzymałe spodnie. Warto wybrać takie, które będą posiadały specjalne wzmocnienia na kolanach, przez co częste czołganie się po ziemi ich nie uszkodzi. Koszulka i bluza powinny być dobrane według gustu. Ważne, żeby były w neutralnym, ciemnozielonym kolorze, umożliwiającym kamuflaż w lesie. Warto zaopatrzyć się w kamizelkę. Chroni ona najważniejsze partie ciała przed wychłodzeniem i jednocześnie zapewnia swobodę ruchów. Kurtka myśliwska obowiązkowo powinna posiadać kaptur i właściwości przeciwdeszczowe, tak, żeby chroniła przed całkowitym zmoknięciem podczas ulewy. Dobre, mocne buty to element, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Powinny zapewniać ciepło, dobrze amortyzować stopę i umożliwiać chodzenie nawet po śliskich powierzchniach.