Które suplementy pomogą nam wzmocnić pamięć?

Problemy z pamięcią mogą pojawiać się wraz z wiekiem, jednak wbrew pozorom nie dotyczą tylko osób starszych. Niektóre czynniki, takie jak przewlekły stres, powodują obniżenie poziomu koncentracji nawet u młodszych osób. Warto więc wspomóc pracę mózgu odpowiednimi suplementami. Po jakie witaminy i minerały należy sięgnąć?

Witaminy i minerały na wzmocnienie pamięci

Kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem mogą pojawiać się w różnym wieku. Częstym powodem jest otoczenie, w jakim długotrwale przebywamy (związane z ciągłym hałasem i szumem), a także przewlekły stres, zmęczenie i zła dieta. Niektóre choroby, takie jak depresja lub czynniki neurologiczne również przyczyniają się do problemów z pamięcią. Na szczęście możemy wspomagać pracę naszego mózgu poprzez regularne przyjmowanie witamin i minerałów. Należą do nich przede wszystkim:

  • Kwasy Omega-3 – są niezwykle istotne dla ogólnego funkcjonowania naszego organizmu, pozytywnie wpływają również na działanie mózgu.
  • Witaminy z grupy B – jest to najważniejsza grupa witamin w kontekście prawidłowego działania mózgu (ale również całego organizmu). Witamina B2 chroni ten narząd przed stresem oksydacyjnym, a z kolei B5 wspomaga procesy myślowe.
  • Witamina C i selen – przede wszystkim wspomagają działanie układu odpornościowego, co także jest ważne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Co więcej, także chronią przed zanieczyszczeniem organizmu, czyli zbyt dużą liczbą wolnych rodników.
  • Cynk – pozytywnie działa na funkcje poznawcze mózgu.
  • Lecytyna – jest to naturalny składnik, który występuje w naszym układzie nerwowym.
  • Wyciąg z miłorzębu japońskiego – poprawia krążenie mózgowe, a także stopień dotlenienia, co sprzyja zapamiętywaniu.

Przyjmowanie każdej z witamin osobno w postaci tabletek może okazać się zbyt problematyczne i obciążające wątrobę, dlatego warto skorzystać z zestawu suplementów. Są to produkty, które zawierają w sobie grupę niezbędnym witamin i minerałów wspomagających pamięć.

Kiedy warto zacząć wspomagać swój mózg?

O prawidłowe działanie mózgu należy dbać w każdym wieku. Dotyczy to seniorów, ale także osób narażonych na długotrwały stres bądź uczniów i studentów, którzy w okresie sesji egzaminacyjnych mogą borykać się z problemami z koncentracją. Poza samą suplementacją, istotne jest również zadbanie o styl życia, czyli regularną aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę oraz porządek w miejscu pracy bądź nauki.

Do najważniejszych witamin wspierających pamięć należą te z grupy B oraz kwasy omega-3. Warto wspomagać się także selenem, magnezem i cynkiem oraz zdrowymi nawykami.

Po suplementy poprawiające pamięć zapraszamy do Naturopatia-sanatum.