Zielony, przyjazny rodzinie, prężnie rozwijający się – taki jest Lublin. Miasto liczące niemal 340 tys. mieszkańców oferuje wszystko to, co potrzebne do życia. Dobrze poczują się tu zarówno miłośnicy filozofii slow life, jak i entuzjaści miejskich atrakcji. Dlaczego zatem właśnie tutaj warto zapuścić korzenie? Odpowiadamy!
Boom inwestycyjny
Lublin od ponad dekady kroczy ścieżką dynamicznego rozwoju. Miasto staje się coraz bardziej nowoczesne, a przedsiębiorcy zyskują doskonałą przestrzeń do realizacji biznesów. W ciągu dziesięciu lat na poprawę infrastruktury transportowej, gospodarczej czy społecznej przeznaczono niemal 4 miliardy złotych. Dynamiczny rozwój sektora usług biznesowych oraz przemysłu 4.0, jak i rozwijany niskoemisyjny transport publiczny sprawiają, że Lublin określany jest mianem nowoczesnego i perspektywicznego ośrodka miejskiego.
Realizowane w ostatnich latach inwestycje drogowe i kolejowe w regionie sprawiły, że w ciągu kilku lat Lublin stał się centrum produkcyjnym i logistycznym Polski Wschodniej. Jedną z najważniejszych inwestycji transportowych, realizowanych obecnie w mieście, jest budowa nowoczesnego Dworca Metropolitalnego, który zintegruje kilka form transportu, stając się centrum komunikacyjnym miasta i regionu.
Lublin przyjazny rodzinie
Stolica województwa lubelskiego jest atrakcyjna pod względem działań skierowanych do rodzin – to wnioski płynące z raportu Dobre praktyki w samorządach 2021 opracowanego przez Związek Dużych Rodzin „Trzy plus”. Miasto zostało docenione m.in. za powołanie Rady Seniorów Miasta Lublin, czy też stosowanie ulgi dla rodzin w opłatach za odbiór odpadów dla lubelskich dużych familii.
Zielone miasto
Ważnym czynnikiem podnoszącym komfort życia w miastach jest ilość obszarów zieleni miejskiej. Zgodnie z założeniami wskaźnik ten ma wzrosnąć w Lublinie dwukrotnie, a plany zagospodarowania przestrzennego uwzględniają również ochronę terenów zielonych.
Tworzenie na obszarze miasta nowych zielonych przestrzeni umożliwia realizowany od 2017 roku program Zielony Budżet. Do dyspozycji mieszkańców oddawane są miejsca wypoczynku i rekreacji. Powstaje sieć terenów zieleni o łatwym i szybkim dostępie, pozwalająca na rekreację bez konieczności długich podróży.
Rynek mieszkaniowy
Prężnie rozwijający się Lublin to atrakcyjne miejsce również dla kolejnych inwestycji z branży mieszkaniowej. Aktualnie w mieście dostępnych jest niemal 1700 ofert mieszkań. Średnia cena za mkw. wynosi obecnie 9 222 zł. Największą popularnością cieszą się lokale dwu- i trzypokojowe.
Zainteresowanie lubelskim rynkiem mieszkaniowym potwierdzają wyniki Rankingu Inwestycji portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła inwestycja North Park, zlokalizowana zaledwie niewiele ponad km od centrum. Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwać będzie całodobowa ochrona i monitoring. Dla najmłodszych wybudowany zostanie plac zabaw. Miłośników odpoczynku na świeżym powietrzu ucieszy fakt, że nieopodal znajduje się park.
Na drugiej pozycji uplasował się projekt Chodźki Residence. Wyróżnia go wewnętrzne patio z fontanną, a także plac zabaw z siłownią zewnętrzną. Inwestycja powstaje zaledwie 2 km od centrum. Brązową medalistką rankingu została Wieniawa Residence II. To dobre miejsce do zamieszkania dla rodzin z dziećmi. Na terenie inwestycji powstanie plac zabaw, a także rowerownia. Co więcej, nieopodal znajduje się Park Akademicki i Ogród Saski.
Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych inwestycji, jak i samego Rankingu Inwestycji? Sprawdź! https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/lublin/ocena-q1-2022/