Dlaczego warto stosować listwy schodowe?

Wewnątrz i na zewnątrz, w budynkach mieszkalnych i w obiektach publicznych – tak prosty element jak schody może pojawić się niemalże wszędzie. Jak się jednak okazuje, jego stworzenie wcale nie należy do najłatwiejszych, w związku z czym nietrudno o wpadki konstrukcyjne. Zakrycie drobnych błędów podczas budowy, a także najwyższy poziom bezpieczeństwa mogą zapewnić listwy wykończeniowe do schodów. Na jakie się zdecydować i przede wszystkim – jakie korzyści osiągniemy dzięki temu?

Listwy schodowe – zalety

Istnieją trzy kwestie, które są najważniejsze w przypadku jakiegokolwiek remontu czy budowy: trwałość, bezpieczeństwo i estetyka. Zazwyczaj staramy się korzystać z solidnych materiałów oraz wykonywać pracę jak najlepiej, by efekt jak najdłużej pozostał zjawiskowy. W przypadku schodów wszystkie te trzy czynniki są wyjątkowo istotne, szczególnie kiedy stopnie pojawiają się w miejscu o dużym natężeniu ruchu. 

Jeśli mieszkamy z małymi dziećmi albo ze znacznie starszymi osobami, kwestie bezpieczeństwa są podwójnie ważne. Listwy schodowe, szczególnie takie z gumową uszczelką, mogą być antypoślizgowe, dlatego ryzyko upadku będzie minimalne. Na dodatek, jeśli stopnie posiadają niedociągnięcia, które może po sobie pozostawić nawet fachowiec, to właśnie profile na schody zamaskują wszelkie niedoskonałości. To sprawi, że stopnie pokryte chociażby płytkami ceramicznymi będą bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na dodatek schody mogą dzięki temu prezentować się znacznie lepiej, niż gdyby pozbawić je tak niepozornych, ale jednak przydatnych listew.

Jakie listwy schodowe będą najlepsze?

Podobnie jak materiał, którym wykończone są schody, tak samo i listwy wykończeniowe mogą być różne. Najlepiej dobierać je do ogólnej estetyki oraz do potrzeb, tak by uzyskać idealną harmonię między jakością a wyglądem. Tym samym możemy się zdecydować na:

  • drewniane listwy schodowe – jeśli na stopniach pojawia się drewno lub też panele, to właśnie drewniane profile schodowe sprawdzą się najlepiej. Warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie może nie zdać egzaminu, jeśli listwy nie są zaimpregnowane, w związku z czym są podatne na działanie słońca i wilgoci;
  • listwy schodowe z PCV – najtańsza propozycja, na dodatek dostępna w wielu różnych kolorach. Niestety plastik posiada bardzo wiele wad: łatwo pęka, szybko ulega zarysowaniom, a na dodatek żółknie pod wpływem promieniowania UV. Może się więc okazać, że po niedługim czasie profile na schodach będą wymagały wymiany;
  • listwy schodowe ze stali nierdzewnej – świetna alternatywa dla drewna i plastiku. Stal nierdzewna prezentuje się niezwykle estetycznie, szczególnie w przestrzeniach biurowych bądź urządzonych w stylu nowoczesnym. Listwy wykonane z takiego materiału są niezwykle odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne;
  • listwy schodowe z aluminium – podobnie jak stalowe, możemy je znaleźć na stronie https://listwy.online. Aluminium jest wyjątkowo lekkie, a jednocześnie doskonale znosi wszelkie obciążenia oraz trudne warunki. Nie zaszkodzi mu słońce ani woda, nie jest też podatne na korozję.