Wibrodiagnostyka to proces, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle do kontrolowania sprawności technicznej urządzeń. Odnosi się głównie do takich sprzętów, które generują drgania, a te powinny być utrzymane na odpowiednim poziomie. W przeciwnym razie może dojść do zachwiania parametrów i spadku wydajności. Jeśli chcesz tego uniknąć, pamiętaj o regularnych kontrolach i diagnostyce.
Wibrodiagnostyka – kontrolowanie drgań
Pojęcie takie jak wibrodiagnostyka może dla niektórych brzmieć obco i niezrozumiale. Jednak proces sam w sobie jest bardzo istotny i ma szereg zastosowań we współczesnym przemyśle. Oznacza kontrolowanie stanu technicznego urządzeń emitujących drgania, jak również weryfikowanie ich sprawności. Ta powinna pozostawać na wysokim i równym poziomie, co zapewnia ciągłość produkcji czy świadczenia usług bez przestojów, które są tak kosztowne dla każdego przedsiębiorstwa.
Dlaczego wibracje stwarzają zagrożenie?
Wibracji nie da się wyeliminować, ale można je kontrolować, czym zajmuje się właśnie wibrodiagnostyka. Jeżeli dojdzie do zbyt dużych drgań, wówczas naruszeniu ulega podstawa, luzują się elementy konstrukcyjne, co jeszcze szczególnie niebezpieczne w miejscach łączeń.
Nowoczesne urządzenia pozwalają na szybką i bardzo precyzyjną weryfikację, w którym miejscu i w jakim zakresie doszło do naruszenia. Uzyskane wyniki są tak dokładne, że ich analiza, a kolejno zaplanowanie podjęcie działań serwisowych odbywa się w maksymalnie krótkim czasie.