UM Lublin: Trwają prace nad aplikacją mobilną planerem podróży. Weź udział w badaniach!
Gmina Lublin wraz z Gehl Architects, globalnym liderem w projektowaniu przestrzeni miejskiej, rozpoczęła kolejne badania ankietowe w ramach projektu Proaktywny asystent podróży wspomagany sztuczną inteligencją, monitorujący doświadczenia użytkowników i tworzący spersonalizowane rozwiązania w zakresie mobilności” AI-TraWell. W ramach Projektu opracowane zostaną narzędzia analityczne służące stworzeniu planera podróży, a mieszkańcy będą mieli szansę wypowiedzieć się na temat tego, jakie elementy środowiska miejskiego są dla nich atrakcyjne.
Głównym celem projektu AI-TraWell jest opracowanie pilotażowego rozwiązania w postaci aplikacji mobilnej o charakterze planera podróży, wzbogaconej o narzędzia umożliwiające gromadzenie obiektywnych i subiektywnych danych nie tylko dotyczących codziennych podróży użytkownika, lecz także jego odczuć i opinii na temat szeroko rozumianego otoczenia. Takie podejście umożliwi dokładne określenie, które elementy środowiska miejskiego mieszkańcy postrzegają jako atrakcyjne, co z kolei pomoże w lepszym planowaniu oraz zarządzaniu przestrzenią publiczną. Różnicą w stosunku do istniejących rozwiązań w tym zakresie jest zorientowanie na użytkownika i sugerowanie tras na podstawie osobistych definiowanych przez samych użytkowników preferencji podróży.
Serdecznie zachęcamy do wypełnienia ankiety, która posłuży stworzeniu najbardziej efektywnej i atrakcyjnej z perspektywy mieszkańców aplikacji. Kwestionariusz znajduje się na stronie internetowej Maptionnaire i koncentruje się na zbadaniu m.in.:
- w jaki sposób mieszkańcy miast podróżują do centrum,
- co wpływa na wybór przez mieszkańców konkretnych tras,
- w jaki sposób odbierają inne czynniki podczas codziennych podróży, np. jakość nawierzchni, poziom hałasu, obecność zieleni na trasie.
Badania zostaną zrealizowane równolegle w Lublinie, Monachium, Kopenhadze oraz Stambule i posłużą jako wkład do dalszych prac nad aplikacją AI-TraWell. Jest to metoda pionierska, która bada miękkie aspekty związane z podróżowaniem, a metodologia badawcza oparta jest na metodzie maptionnare, która łączy tradycyjne pytania ankietowe z interaktywną mapą, ułatwiając w ten sposób analizę przestrzenną oraz wizualizację danych.
Ankieta jest jednym z pierwszych elementów badań społecznych zaplanowanych w tym roku w ramach projektu AI-TraWell. Pod koniec 2021 r. realizowane będą również badania dotyczące funkcjonowania infrastruktury P&R (Park&Ride), aktywności mieszkańców w wybranych lokalizacjach miasta oraz rozszerzone badania nt. preferencji podróżowania i zachowań użytkowników w kontekście mobilności miejskiej, których pierwszy etap realizowano w 2020 r.
Projekt realizowany jest Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin w ramach konsorcjum EIT KIC Urban Mobility (Europejski Instytut Innowacji i Technologii Wspólnoty Wiedzy Innowacji ds. Mobilności Miejskiej z następującymi partnerami: Kolegium Uniwersyteckie w Londynie (UCL), Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych, Zarząd Transportu Miejskiego w Monachium, Achmea, TomTom, Uniwersytet Techniczny w Eindhoven, ISBAK Istanbul IT and Smart City Technologies Inc., Open & Agile Smart Cities oraz miastami Stambuł, Monachium i Kopenhaga.
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) jest instytucją utworzoną przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do wdrażania innowacji. EIT stanowi integralną część programu Horyzont Europa, najbardziej ambitnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji w historii UE.
Więcej informacji:
Wydział Strategii i Przedsiębiorczości
- Szymon Horosiewicz
tel.: +48 81 466 25 06
mail:
- Ewelina Frelas-Tyczyńska
tel.: +48 81 466 25 09
mail:
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/biznes-i-nauka/aktualnosci/trwaja-prace-nad-aplikacja-mobilna-planerem-podrozy-wez-udzial-w-badaniach,1104,791,1.html
Autor: krystian