Kryptowaluty a podatki w Polsce - czy to naprawdę się opłaca?

Wokół kryptowalut narosło sporo kontrowersji - dla niektórych okazały się one przepustką do finansowej niezależności, podczas gdy innych kosztowały oszczędności całego życia. Podobnie skomplikowana wydaje się kwestia rozliczenia z fiskusem i opłacalności takiego rozwiązania. Jak wygląda ta kwestia w rzeczywistości?
Dlaczego powinieneś płacić podatki od zysków z kryptowalut?
Wielu posiadaczom i zwolennikom krypto walut wydaje się, że wchodząc w ten rynek, stają się całkowicie anonimowi i niewidoczni dla organów podatkowych. I choć rzeczywiście nie brakuje kryptowalut zapewniających nawet bardzo duży zakres anonimowości, to w przypadku większości tego rynku transakcje mogą być śledzone i namierzane.
To, że dzisiaj niektóre urzędy nie analizują takich danych, nie oznacza, że taki stan będzie trwał już zawsze. Unikanie opodatkowania zysków osiągniętych dzięki inwestycjom w kryptowaluty może więc skończyć się bardzo źle, a kara wraz z odsetkami może znacząco uszczuplić domowy budżet. Na tym jednak się nie kończy - większość ludzi decyduje się na zakup kryptowalut nie dla samego faktu ich posiadania, ale by za osiągnięte zyski kupić jakieś dobra w realnym świecie.
O ile nowy telefon czy komputer nie przykuje niczyjej uwagi, to większa inwestycja typu dom, mieszkanie czy drogi samochód może skutkować zainteresowaniem ze strony Urzędu Skarbowego lub życzliwych sąsiadów. W przypadku dochodu z nieujawnionego źródła można zostać obłożonym nawet 75% podatkiem.
Jak wygląda rozliczenie w Polsce?
Jak informuje sigg.org.pl, sytuacja nie jest tak skomplikowana, jak wielu osobom się wydaje. Podatek od zysków kapitałowych, tzw. Podatek Belki odnosi się również do zysków osiągniętych dzięki inwestycjom w kryptowaluty. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj ten artykuł na temat tego, jak zacząć z kryptowalutami.
Z tego wynika nominalna stopa opodatkowania na poziomie 19%, która powinna być obliczona od zysków kapitałowych, czyli różnicy środkami wypłaconymi z konta kryptowalutowego, a początkowym wkładem w inwestycję. Przy czym według aktualnego rozumienia polskich przepisów nie ma konieczności dokumentowania każdej transakcji w kryptosferze - wystarczy uwzględnić kwotę, która została np. przelana do brokera sprzedającego kryptowaluty i sumę środków wypłaconych w danym roku podatkowym.
Jeśli w danym roku podatkowym środki nie zostały wypłacone, to można wpłatę potraktować nawet jako koszt i odliczyć od podatku od innych zysków kapitałowych osiągniętych w tymże roku.
Czy istnieją legalne sposoby na obejście opodatkowania od zysków z kryptowalut?
Dla rezydentów podatkowych Polski nie istnieje zbyt wiele sposobów na legalne niepłacenie podatków od zysków kapitałowych. Można przenieść się do krajów, gdzie stawka opodatkowania jest niższa, albo nie ma jej zupełnie - jak Portugalia czy Malta, ale związane jest to z przebywaniem na terenie takiego kraju co najmniej przez 183 dni w roku.
Z tego względu jest to rozwiązanie raczej dla osób, które osiągnęły ogromne zyski, dla których warto na co najmniej pół roku przenieść się do innego kraju. Chcącym legalnie zainwestować pozyskane środki, nie pozostaje nic innego jak przedstawić stosowną dokumentację i zapłacić należny podatek.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski