Wypisywanie zaproszeń ślubnych to niełatwa sprawa! Z tym poradnikiem unikniesz błędów

Zastanawiasz się, czy odmienić nazwisko gościa na zaproszeniu? A może sen z głowy spędza Ci raczej osoba towarzysząca? Nasze wskazówki raz na zawsze rozwieją Twoje wątpliwości dotyczące wypisywania zaproszeń. Sprawdź, jak robić to właściwie!

Wybór zaproszenia na ślub to niełatwe zadanie – na rynku dostępnych jest tak wiele przepięknych modeli, że trudno zdecydować się na jeden! Gdy już zdecydujesz się na określony wariant, trzeba je jeszcze wypisać. Choć mogłoby się wydawać, że to dość proste zadanie, w rzeczywistości może sprawić całkiem sporo problemów. Na szczęście, znając kilka podstawowych zasad, możesz zrobić to w sposób zgodny z savoir-vivre, a także z regułami gramatycznymi. W naszym poradniku przedstawimy Ci podstawowe reguły wypisywania zaproszeń – zarówno dla gości, jak i dla rodziców i świadków. Odpowiadamy na najczęstsze pytania par młodych.

Czy stosować zaproszenia ślubne typu „save the date”?

Tego rodzaju zaproszenia najczęściej wykorzystywane są przez pary, którym bardzo zależy na konkretnym terminie. To sposób na poinformowanie gości z wyprzedzeniem o dacie ceremonii. Sprawdzi się również w przypadkach, gdy ślub ma się odbyć w sezonie wakacyjnym czy świątecznym lub w dzień powszedni.

Zaproszenia i wkładki „save the date” na polskim rynku znajdziesz między innymi w ofercie marki ArtMA, dystrybuującej personalizowane, ciekawe zaproszenia ślubne w różnych stylach. Znajdziesz tam między innymi zaproszenia ślubne boho, rustykalne, glamour, ręcznie malowane i wycinane laserowo.

Czy odmieniać nazwiska przy wypisywaniu zaproszeń ślubnych?

Język polski wymaga odmiany nazwisk. Dlatego na poprawnie wypisanych zaproszeniach powinny znaleźć się w formie odmienionej. Jeśli masz do czynienia z nazwiskiem dwuczłonowym kobiecym, należy odmienić oba w przypadku gdy kończą się na „ska”, „cka”, „ówna” czy po prostu z końcówką -a. Inne typy są nieodmienne, dlatego, jeśli stanowią jeden z członów nazwiska, należy pozostawić je w takiej postaci. W przypadku nazwisk dwuczłonowych męskich odmienia się oba człony, niezależnie od końcówki.

Jak wypisać zaproszenia ślubne z osobą towarzyszącą?

Wypisywanie nazwisk obu osób najlepiej pozostawić dla par z długim stażem, czy najlepiej nam znanych. W innym przypadku lepiej sięgnąć po formułę „z osobą towarzyszącą” celem uniknięcia ewentualnego faux-pas. Jest ona powszechnie wykorzystywana przy wypisywania zaproszeń i nie ma w niej nic niezręcznego.

W jakiej kolejności wypisać gości?

Zasadniczo, w przypadku par, imię kobiety zawsze wypisujemy jako pierwsze. W przypadku małżonków o tym samym nazwisku napiszemy więc np. „Annę i Jana Kowalskich”. Gdy kobieta ma nazwisko dwuczłonowe, należy napisać „Annę Nowak-Kowalską i Jana Kowalskiego”.

Jak wypisać zaproszenia dla rodziców?

Rodzicom najczęściej wręcza się zaproszenia specjalne. Mają one znacznie większy format, są pięknie oprawione, a para młoda może wypisać na nich większe podziękowania. Rodzice często uczestniczą w przygotowaniach do ślubu i wspierają budżet przyszłych małżonków, dlatego wręczenie specjalnego zaproszenia może być okazją do uroczystego podziękowania im za wkład.

Jak wypisać zaproszenie, gdy zapraszają również rodzice?

Tutaj zasada jest prosta – zawsze dużą literą! Jedyna poprawna opcja to „z Rodzicami”.

Eleganckie zaproszenia ślubne powinny nie tylko pięknie się prezentować. Równie ważne jest ich właściwe wypisanie – zgodnie z regułami ortograficznymi i gramatycznymi, ale również w taki sposób, aby w żaden sposób nie urazić gościa.