Oto główne zalety systemu rekrutacyjnego względem tradycyjnego modelu pozyskiwania pracowników

O systemach do rekrutacji mówi się coraz więcej i coraz chętniej. Zaczynają z nich korzystać zarówno duże korporacje, jak i małe przedsiębiorstwa. Co wpłynęło na ich popularność? Jaka jest ich realna przewaga względem tradycyjnego modelu prowadzenia rekrutacji? Wyjaśniamy!

Co to jest system do rekrutacji ATS?

Na początku warto pokrótce wyjaśnić, czym tak właściwie jest „ten cały” ATS. Popularny skrót odnosi się do angielskiego applicant tracking system i w dosłownym tłumaczeniu oznacza system śledzenia aplikacji. Tym też był na samym początku swojego istnienia. W pierwotnej wersji systemy ATS służyły bowiem elektronicznemu przechowywaniu aplikacji kandydatów do pracy, co umożliwiało ich katalogowanie na komputerze, a tym samym wygodniejsze przeglądanie na ekranie. Dziś możliwości te zostały znacznie rozszerzone; o obsługę w zasadzie każdego etapu rekrutacji, począwszy od zaplanowania przebiegu całego procesu, a skończywszy na wyciąganiu raportów dotyczących jej skuteczności i efektywności. Mówiąc krótko, system rekrutacji ATS to program do zarządzania rekrutacjami online. Jednym z popularniejszych w Polsce jest Elevato Software - https://www.elevatosoftware.com/. Czym platformy te wyróżniają się na tle tradycyjnego modelu pozyskiwania pracowników?

System do rekrutacji online a rekrutacja tradycyjna – jakie są różnice?

Wskazanie największych zalet systemów do rekrutacji online, istotnych szczególnie na tle jej wersji tradycyjnej, będzie najprostsze na podstawie przedstawienia różnic między jedną i drugą. To więc:

  • Publikacja ogłoszenia:
    • w modelu tradycyjnym rekruter pisze treść ogłoszenia, po czym ręcznie publikuje je na każdym wybranym portalu ogłoszeniowym z osobna (wliczając serwisy społecznościowe, Intranet i stronę internetową firmy),
    • w systemie ATS rekruter ma możliwość stworzenia ogłoszenia graficznego dostosowanego do identyfikacji marki i jego automatycznej publikacji na wielu popularnych portalach ogłoszeniowych, a także w social mediach i stronach firmy.
  • Pozyskiwanie aplikacji:
    • w modelu tradycyjnym rekruter pobiera CV i listy motywacyjne z każdego źródła z osobna, musząc zapisywać je na dysku lub drukować i pilnować archiwizacji lub anonimizacji zgodnie z wymogami RODO,
    • w systemie ATS wszystkie aplikacje automatycznie spływają do jednego miejsca – ze wszystkich ich źródeł, a rekruter może filtrować i oznaczać je na wiele sposobów (w tym tagami), a także wygodnie anonimizować.
  • Wymogi RODO:
    • w modelu tradycyjnym rekruter musi odrzucać wszystkie aplikacje pozbawione wymaganych klauzuli oraz zadbać o pozyskanie wymaganych zgód, a także pilnować ich ważności,
    • w systemie ATS rekruter ma możliwość stworzenia formularza rekrutacyjnego tożsamego dla każdego kandydata, w którym znajdą się zarówno wymagane zgody, jak i klauzule, a zapoznanie się z nimi i wyrażenie zgód będzie wymagało od kandydata tylko zaznaczenia odpowiedniego checkboxa. Co więcej, system może generować raporty dotyczące ważności tychże zgód.
  • Selekcja kandydatów:
    • w modelu tradycyjnym rekruter ręcznie przegląda i czyta wszystkie aplikacje, a wszelkie notatki może pozostawiać w zasadzie tylko długopisem, co wymaga drukowania CV,
    • w systemie ATS rekruter ma możliwość wspomnianego wygodnego filtrowania aplikacji. Co więcej, każda osoba zaangażowana w proces rekrutacji może pozostawiać notatki online przy konkretnych CV, a także wystawiać im „oceny”. Z kolei wykorzystanie formularzy aplikacyjnych znacznie przyspiesza wstępną selekcję dzięki możliwości filtrowania wyników np. wyłącznie po konkretnych umiejętnościach.

System rekrutacji elektronicznej to także wygodna komunikacja z całym zespołem, w tym z menedżerami, a także wygodne prowadzenie spotkań online. Niewątpliwą zaletą są także zaawansowane możliwości raportowania danych dotyczących efektywności procesu rekrutacji czy skuteczności pozyskiwania kandydatów. Zalet jest naprawdę wiele; przetestuj to rozwiązanie i sprawdź!