Ostatnimi czasy, o kredytach konsolidacyjnych mówi się coraz więcej. Bierze się to głównie stąd, że obecnie większość z nas bierze kredyt, a nierzadko nawet kilka kredytów naraz. Więcej takich zobowiązań sprawia jednak, że co miesiąc konieczne jest płacenie niemałej sumy, co bywa dość problematyczne. I tutaj pojawia się rozwiązanie – konsolidacja. Czym jest i czy się opłaca?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny, to nic innego, jak specyficzne zobowiązanie o charakterze celowym, którego zadaniem jest połączenie w jedno kilku różnych kredytów i pożyczek. W ten sposób, zamiast kilku różnych rat, płaci się jedną o ustalonym z góry oprocentowaniu. To znacznie ułatwia kontrolowanie wydatków – nie trzeba pamiętać, co kiedy i ile płacić, a także znacząco obniża comiesięczne obciążenie dla budżetu. Oczywiście, nie jest to kredyt na spłatę zadłużeń, a nowe zobowiązanie. Kredyt konsolidacyjny to temat, który rozważa blog www.kredyt-konsolidacyjny.eu, rozważając przy tym najróżniejsze warianty związane właśnie z tym rozwiązaniem. Chodzi przede wszystkim kiedy i w jakich przypadkach warto po nie sięgnąć, a także czy jest to w ogóle opłacalne.
Dla kogo kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które mają kilka różnych zobowiązań i chciałyby je połączyć w jedno, by tym samym odciążyć swoje finanse. Co istotne – nie jest to produkt oddłużający, a tylko inna forma kredytowania. Każdy, kto chciałby się ubiegać o takie zobowiązanie, musi przejść dokładną weryfikację pod względem zdolności i wiarygodności finansowej. Nie można więc mieć niespłaconych i zaległych długów. Najczęściej konsolidowane są przede wszystkim produkty bankowe – kredyty i pożyczki. Gdyby chciało się skonsolidować zobowiązania pozabankowe, tutaj może pojawić się problem. Nie jest to więc rozwiązanie dla każdego.
Z czym wiąże się kredyt konsolidacyjny?
Najważniejszy mechanizm kredytów konsolidacyjnych został już wyjaśniony – łączy się w jedno zobowiązanie kilka różnych kredytów i pożyczek. Zamiast więc kilku rat o zróżnicowanym oprocentowaniu i kosztach, ma się tylko jedną. Jednakże, żeby było to rzeczywiście mniej obciążające dla naszego portfela, okres kredytowania najczęściej jest wydłużany w czasie. W ten sposób spłaca się wszystko dłużej, a w mniejszych częściach.
Kiedy opłaca się wybrać kredyt konsolidacyjny?
Wybór kredytu konsolidacyjnego może wydawać się bardzo korzystnym rozwiązaniem – każdy, kto miał kilka kredytów w jednym czasie do spłacenia, doskonale wie, z jakim stresem się to wiąże. Pod tym względem rzeczywiście jest to na plus i może pomóc uniknąć wpadnięcia w długi, np. gdy nie będzie nas stać, spłacić wszystkich zobowiązań w danym miesiącu. Trzeba jednak uważać, ponieważ wydłużenie czasu kredytowania, może wiązać się także z wyższymi kosztami.
Jak wiadomo, banki zarabiają przede wszystkim na odsetkach, a to oznacza, że bardziej opłaca się im, gdy klient bierze zobowiązanie na dłuższy czas. Lepiej będzie więc dokładnie wszystko sobie wyliczyć i sprawdzić, czy takie rozwiązanie jest lepsze. Nierzadko trzeba też zadać sobie pytanie – chcę mieć pewność, że wszystko spłacę, ale przy większych kosztach, czy jednak ryzykować wpadnięcie w długi? Wszystko będzie się rozbijało przede wszystkim o ustalenie optymalnego czasu spłaty oraz dokładne warunki takiego kredytowania i takie szczegóły jak: oprocentowanie, prowizje, RRSO i inne opłaty.