Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

Gdzie warto pojechać na ryby w Lubelskiem?

Województwo lubelskie znajduje się w dorzeczu Wisły. Przepływa tam też Bug, Tanew i Wieprz. Wiele różnych zbiorników wodnych zapewnia znakomite warunki do wędkowania.

Wśród atrakcyjnych miejsc do połowu ryb w Lubelskiem znajdują się zarówno łowiska komercyjne, jak i te należące do PZW. Są to zbiorniki naturalne, a także te sztucznie stworzone przez człowieka.

Popularne łowiska na wschodzie Polski

Zalew w Husynnem to jedno z najbardziej wysuniętych na wschód łowisk w Polsce. Jest to jednocześnie znakomite łowisko linowe, jedno z lepszych w naszym kraju. Wschodnia część akwenu to szeroka zatoka, która oferuje wiele świetnych miejsc do łowienia z brzegu. To właśnie tam bujnie rośnie osoka aloesowa, która stanowi kryjówkę dla dużych okazów lina. W takich miejscach złapać można również dorodnego szczupaka czy karpia. Największe efekty przynosi polowanie na lina z brzegu i, co ciekawe, ryba ta bardzo dobrze bierze nawet do późnych godzin nocnych. Inną opcją są połowy z łódki. Wtedy trzeba wpłynąć w jedno z oczek wodnych tworzonych przez trzciny i łowić na głębokości około metra. Na zachodnim brzegu wybudowano kilka pomostów, z których także można skutecznie łowić.

Zbiornikiem położonym najbliżej Lublina jest Zalew Zemborzycki, należący do Polskiego Związku Wędkarskiego. Jest to zbiornik retencyjny, który został wybudowany w 1974 roku. Dominującą rybą w tym zbiorniku jest leszcz, który występuje tu w bardzo dużych ilościach. Inne często spotykane gatunki ryb żerujące na tym akwenie to płoć i karp. Przy odrobinie szczęścia można złapać dużego szczupaka czy amura. Najpopularniejsze sposoby łowienia na Zalewie Zemborzyckim to spławik i metoda gruntowa.

Innym łowiskiem PZW, nad które chętnie wybierają się wędkarze, jest Jezioro Firlej. Ma ono powierzchnię ponad 90 ha, a można tam złowić dorodne egzemplarze szczupaka, sandacza i węgorza. Wzdłuż brzegów przygotowano wiele stanowisk wędkarskich, przy których oczyszczono brzeg i ustawiono ławeczki.

Najpopularniejsze łowiska komercyjne w województwie lubelskim

Jeśli chodzi o łowiska komercyjne na Lubelszczyźnie, to na pewno warto wyróżnić Łowisko Siemień. Leży ono na terenie gospodarstwa rybackiego i powstało na trzech stawach założonych już w XVII wieku. W zbiorniku występują różne gatunki ryb, odnotowuje się też rekordowe połowy. I tak największy złowiony sum na tym łowisku miał 25,5 kg, karp – 13,7 kg, a szczupak – 4,7 kg. Inne występujące tam gatunki ryb to m.in. amur, leszcz i karaś. Na łowisku wyznaczono około 40 stanowisk, niektóre umiejscowione są na drewnianych pomostach. Atrakcją Łowiska Siemień, niezwiązaną z wędkarstwem, są zabytkowy dworek, młyn i piękny park z XIX wieku.

Innym często odwiedzanym łowiskiem komercyjnym w województwie lubelskim jest Łowisko pod Sosnami niedaleko wsi Drozdówka. Zapewnia ono pełen spokój ze względu na umiejscowienie z dala od ruchliwych dróg. Jest to naturalny zbiornik z bujną roślinnością charakterystyczną dla takich miejsc. Jego całkowita powierzchnia wynosi 2 ha, a maksymalna głębokość to 3 m. Przejrzysta woda daje idealne warunki dla rozwoju rybostanu. Dominujące gatunki ryb to amur, karp i tołpyga. Poza nimi złapać można szczupaka, sandacza czy jesiotra.

Bardzo popularnym łowiskiem komercyjnym są również Wzory, które znajdują się w urokliwych Lasach Kozłowieckich. W skład łowiska wchodzą dwa stawy, których łączna powierzchnia wynosi 10 ha. Są to zbiorniki dosyć płytkie o średniej głębokości 1,7 m. Wzdłuż brzegów zlokalizowanych zostało 19 stanowisk, z których złowić można karpia, płoć czy amura. Rekordem Łowiska Wzory jest 18-kilogramowy karp.