Drewniane ptaszki, pegazy i żywa tradycja. Lublin szykuje wielki jarmark

Na lubelskim Starym Mieście znów pojawią się twórcy, którzy potrafią z kawałka drewna wyczarować ptaszka, konika albo instrument. Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński zaprosi mieszkańców do świata rękodzieła, muzyki i dawnych zabaw, które wcale nie muszą wyglądać jak muzealny eksponat.
- Re:tradycja - Jarmark Jagielloński pokaże, jak tradycja dostaje nowe życie
- „Nie-zabawki, drzewo życia” przeniosą ludowe przedmioty w dorosły świat
- Drewniane instrumenty zabrzmią obok stoisk z Polski i Europy
Re:tradycja - Jarmark Jagielloński pokaże, jak tradycja dostaje nowe życie
Festiwal odbędzie się w Lublinie od 21 do 23 sierpnia 2026 roku. Na Starym Mieście i w Śródmieściu swoje prace zaprezentuje około 130 twórców i twórczyń z Polski, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii i Indii. Blisko 40 osób kontynuuje tradycje wpisane na krajowe listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Wśród stoisk znajdą się ceramika, tkactwo, plecionkarstwo, kowalstwo, rzeźba, biżuteria, malarstwo, obróbka drewna i budowa instrumentów. Tegoroczny motyw przewodni, czyli dzieciństwo, kieruje uwagę szczególnie na zabawkarstwo. To dlatego wśród festiwalowych skarbów pojawią się drewniane ptaszki, koniki na kółkach, karuzele, klepoki, bryczki, piszczałki i gwizdki. 🐦
Swoje prace pokażą między innymi twórcy ze Stryszawy, jednego z najważniejszych polskich ośrodków tradycyjnego zabawkarstwa. Bogumiła Leśniak, Piotr Mentel i Danuta Sałaciak wykonują kolorowe ptaszki, przekazując dalej rodzinne umiejętności i wzory. Piotr Mentel tworzy także koniki, bryczki, szopki i karuzelki, a w pracy pomagają mu dzieci.
Wiesława i Marian Łobozowie przywiozą z Beskidu Żywieckiego między innymi koniki na biegunach, wozy drabiniaste, figurki zwierząt oraz wymyślone przez siebie skrzydlate koniki, czyli pegazy.
„Dziadek, tata, mama i starszy brat, oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego, zajmowali się robieniem zabawek ludowych. Ja robiłem te lżejsze prace - to, co umiałem. Im byłem starszy, tym moja praca była coraz bardziej samodzielna. Po wielu latach mogę powiedzieć, że to byli moi mistrzowie” - mówi Marian Łoboz.
Z kolei Ryszard Marciniec pokaże zabawki wykonywane według dawnych wzorów z Brzózy Stadnickiej. Wśród nich znajdą się klepaki, dziobiące kurki, koniki, pukawki i taczki.
Jarmark będzie działał według prostego rytmu:
- 21 sierpnia, piątek: godz. 13.00-18.00
- 22 sierpnia, sobota: godz. 10.00-18.00
- 23 sierpnia, niedziela: godz. 10.00-18.00
Wstęp na jarmark jest bezpłatny. Nie trzeba kupować biletu ani wcześniej się zapisywać - wystarczy przyjść na Stare Miasto w Lublinie i ruszyć między stoiskami. 🛍️
„Nie-zabawki, drzewo życia” przeniosą ludowe przedmioty w dorosły świat
Jednym z ciekawszych punktów festiwalu będzie wystawa „Nie-zabawki, drzewo życia” Piotra Rogalińskiego. Artysta od trzech dekad pracuje na styku teatru, muzyki i plastyki. Tworzy ręcznie rzeźby-zabawki, rekwizyty kolędnicze, dekoracje i scenografie, korzystając głównie z drewna, ziemi i wosku.
W jego ujęciu ludowa zabawka nie kończy się na funkcji przedmiotu dla dziecka. Umieszczona w nowym kontekście może opowiadać o sprawach ważnych także dla dorosłych i stać się współczesnym środkiem artystycznej wypowiedzi. Na wystawie zobaczymy również rekwizyty inspirowane dawnymi wzorami oraz elementy związane z muzyką, między innymi akcesoria dla bębniarzy.
Wystawa odbędzie się w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzkiej 5a, na I piętrze:
- 21 sierpnia, piątek: godz. 13.00-19.00
- 22 sierpnia, sobota: godz. 11.00-19.00
- 23 sierpnia, niedziela: godz. 11.00-19.00
- wernisaż: 21 sierpnia, piątek, godz. 18.00
Wystawa jest dostępna bez opłat. To dodatkowy punkt na festiwalowej trasie, szczególnie dla tych, którzy chcą zobaczyć, jak tradycyjne zabawkarstwo może wejść w dialog ze współczesną sztuką. 🎭
Drewniane instrumenty zabrzmią obok stoisk z Polski i Europy
Re:tradycja nie ogranicza się do polskich ośrodków rzemiosła. Z Ukrainy przyjadą Dmytro Kudria i Serhiy Sviatnyi, twórcy drewnianych zabawek oraz prostych instrumentów. Kudria wykorzystuje naturalny kolor drewna i rzeźbione ornamenty, a jego instrumenty będzie można nie tylko obejrzeć, lecz także usłyszeć.
Serhiy Sviatnyi tworzy grzechotki, kołatki, koniki i ptaszki inspirowane tradycjami czernihowskimi. Na jego stoisku odwiedzający będą mogli spróbować zagrać na wykonanych przez niego instrumentach i kupić wybrane prace.
W programie całego festiwalu znajdą się również koncerty muzyki tradycyjnej, nocne potańcówki z muzyką na żywo, warsztaty, wystawy, spektakle, pokazy filmowe i spotkania. Dzieci znajdą dla siebie Podwórko Re:tradycji z dawnymi grami i zabawami. Lublin na trzy dni wypełni się kulturą, której można dotknąć, posłuchać i zabrać kawałek ze sobą. 🎶
Osoby posługujące się polskim językiem migowym będą mogły skorzystać ze spacerów po jarmarku z tłumaczami-przewodnikami. Dyżury odbędą się w punkcie informacyjnym na Placu Łokietka:
- 21 sierpnia, piątek: godz. 16.00-18.00
- 22 sierpnia, sobota: godz. 14.00-18.00
- 23 sierpnia, niedziela: godz. 11.00-14.00
Tłumacze Jolanta Gromada i Łukasz Grzesiuk pomogą odwiedzić wybrane stoiska, porozmawiać o pracy rzemieślników i poznać historię prezentowanych wyrobów. Udział w festiwalu pozostaje wolny od opłat, podobnie jak wejście na wystawę w Galerii Gardzienice.
na podstawie: Warsztaty Kultury w Lublinie.
![]()
Ostatnie Artykuły

Prawie 25 tysięcy papierosów bez akcyzy. W Lublinie zatrzymano 43-latka

Na skradzionych hulajnogach jechali ulicą. Emerytowany policjant ich obezwładnił

Drewniane ptaszki, pegazy i żywa tradycja. Lublin szykuje wielki jarmark

Fałszywa tożsamość i obietnica wspólnej przyszłości. Straciła ponad 110 tys. zł

Najlepsza praca dyplomowa może przynieść 6 tysięcy złotych i pomysł dla Lublina

Ford wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Dwie kobiety w szpitalu

Jarmark Jagielloński poznasz także dotykiem. Wyjątkowy spacer po Lublinie

Ponad 70 kontroli w Lublinie. Policjanci zatrzymali 18 dowodów rejestracyjnych

Miał odebrać pieniądze od 76-latki. Na miejscu czekali policjanci z Lublina

Sylwia Chochoł-Skocz ponownie pokieruje Powiatową Radą Rynku Pracy
![[PIŁKA NOŻNA] Motor Lublin – GKS Katowice 1:0 w PKO BP Ekstraklasie. Karol Czubak dał gospodarzom zwycięstwo](/images/mecz/thumbnails/motor-lublin-gks-katowice-16082026-10.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Motor Lublin – GKS Katowice 1:0 w PKO BP Ekstraklasie. Karol Czubak dał gospodarzom zwycięstwo

Anaplan – czym jest i jak wspiera planowanie finansowe oraz biznesowe?

Balony nad Lublinem, teatr i hejnały. Urodzinowy weekend pełen atrakcji

Defilada, sprzęt wojskowy i piknik. Tak będzie wyglądało święto w Lublinie
Przydatne dane teleadresowe
- Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Lublinie - kontakt, poradnie, cennik
- Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - bilety, godziny kasy i dojazd
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lublinie - kontakt, zgłoszenia uboju, dokumenty
- Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie - kontakt i oddziały
- Centrum Kształcenia Ustawicznego w Lublinie - kontakt, oferta i zapisy
- Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie - kontakt, oferta i oddziały
