Obchody Dnia Sybiraka: Uroczystości w Białej Podlaskiej z udziałem wojewody
W Białej Podlaskiej odbyły się uroczystości upamiętniające Dzień Sybiraka, w których wziął udział wojewoda Krzysztof Komorski. Obchody miały szczególny wymiar, gdyż zbiegały się z 85. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę, co skłania do refleksji nad tragicznymi losami wielu Polaków. Uroczystości zorganizowane przed Pomnikiem Pamięci Sybiraków przypomniały o cierpieniach, jakie dotknęły nasz naród.

85. rocznica agresji sowieckiej - czas refleksji

17 września 1939 roku, w momencie, gdy Polska stawiała opór niemieckim najeźdźcom, Rosja Sowiecka, działając zgodnie z postanowieniami tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, zaatakowała nasz kraj od wschodu. Ta bezwzględna agresja stała się punktem zwrotnym w historii Polski, prowadząc do kolejnych tragedii i cierpień. Uczestnicy obchodów Dnia Sybiraka mieli okazję do wspólnej modlitwy oraz refleksji nad losami tych, którzy w wyniku tej inwazji zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny.

Deportacje i ich tragiczne konsekwencje

Miliony Polaków zostały deportowane na Syberię, do Kazachstanu i innych regionów ZSRR. Wielu z nich nie wróciło już do domu, ginąc w mroźnych warunkach, w wyniku głodu, wycieńczenia lub brutalnych represji. Ich cierpienia i losy są częścią polskiej historii, która nigdy nie powinna zostać zapomniana. Obchody Dnia Sybiraka przypominają nam o tych tragicznych momentach, które na zawsze wpisały się w naszą narodową pamięć.

Dzień Sybiraka - hołd dla ofiar

W 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka, jako wyraz szacunku dla ofiar sowieckiej agresji. Co roku w ten dzień składamy hołd tym, którzy cierpieli i walczyli o wolność. Uczestnicy dzisiejszych uroczystości mieli okazję do wysłuchania wystąpień oraz oddania hołdu wszystkim ofiarom deportacji. Wspólnie uczciliśmy pamięć tych, którzy mimo ogromnych przeciwności, nie poddali się i walczyli o lepsze jutro dla nas wszystkich.


Na podst. LUW Lublin