Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Lubelszczyźnie
1 sierpnia 2024 roku, w całym kraju, mieszkańcy będą mieli okazję uczcić 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, a Lubelszczyzna nie pozostanie w tyle. W ramach obchodów, o godzinie 17:00, rozlegną się syreny alarmowe, które przypomną o heroizmie i poświęceniu powstańców oraz mieszkańców stolicy.

Symboliczne upamiętnienie bohaterów

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, mieszkańcy naszego regionu będą mogli wziąć udział w wyjątkowych uroczystościach, które mają na celu oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolność. Dźwięk syren, trwający przez jedną minutę, stanie się nie tylko przypomnieniem o tragicznych wydarzeniach, ale także symbolem odwagi i determinacji, które towarzyszyły Powstańcom w ich zmaganiach z niemieckim okupantem.

Jak podkreśla wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski, „Co roku, 1 sierpnia o godz. 17:00, oddajemy im hołd. Zachęcam wszystkich, żeby w godzinie „W” zatrzymać się na krótką chwilę i pomyśleć o Bohaterach tamtych dni.” To ważne przesłanie, które powinno dotrzeć do każdego mieszkańca, byśmy wspólnie uczcili pamięć tych, którzy walczyli o naszą przyszłość.

Program obchodów w regionie

Oficjalne obchody rozpoczną się w Lublinie o godzinie 16:00 złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą ppłk Jana Kucharczaka ps. „Kazimierz”, znajdującą się przy ul. Wieniawskiej 12. To miejsce, w którym zbiegną się myśli i wspomnienia o tych, którzy oddali życie na rzecz naszej wolności.

Następnie uczestnicy wydarzenia udadzą się na Plac Litewski, gdzie o godzinie 16:30 odbędzie się wystawa zatytułowana „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Wystawa ma na celu przybliżenie wydarzeń związanych z Powstaniem i podkreślenie jego znaczenia w historii Polski.

O 17:00, przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, nastąpi uruchomienie syren alarmowych, które zainaugurują główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego oraz rocznicy Akcji „Burza”. To moment, który zjednoczy mieszkańców w hołdzie dla bohaterów, a także przypomni o sile społecznej pamięci.

Współpraca lokalnych instytucji

Organizacja obchodów jest możliwa dzięki współpracy wielu instytucji. Wśród organizatorów znajdują się Prezydent Miasta Lublin, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, dyrekcja IPN Oddział w Lublinie oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Tak szerokie zaangażowanie instytucji podkreśla wagę, jaką ma pamięć o Powstaniu Warszawskim dla lokalnej społeczności.

Pamiętajmy, że te wydarzenia są nie tylko okazją do wspomnienia przeszłości, ale także do refleksji nad naszą tożsamością i wartościami, które kształtują nas jako społeczeństwo. Wspólne uczestnictwo w obchodach to dowód na to, że pamięć o bohaterach żyje w nas, a ich odwaga inspiruje kolejne pokolenia.


LUW Lublin