Uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” w Lublinie
W czwartek, 1 sierpnia, mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Te ważne wydarzenia historyczne będą miały swoje odzwierciedlenie w ceremoniach, które przyciągną uwagę nie tylko lokalnej społeczności, ale także przedstawicieli instytucji i organizacji kombatanckich.

Symboliczny Dzień Pamięci

Obchody tego szczególnego dnia rozpoczną się o godzinie 16.00, kiedy to złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamięci ppłk. Jana Kucharczaka, ps. „Kazimierz”, przy ul. Wieniawskiej 12. Ten gest hołdu dla bohaterów jest nie tylko wyrazem szacunku, ale także przypomnieniem o trudnych czasach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. O godzinie 17.00 w całym kraju rozbrzmiewać będą syreny alarmowe, co stało się już tradycją i symbolem zadumy nad stratami, które ponieśli uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Uroczystości i Wystawa

Po ceremonii złożenia kwiatów, uczestnicy przeniosą się na Plac Litewski, gdzie o godzinie 16.30 będzie miała miejsce prezentacja wystawy „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. To wydarzenie będzie doskonałą okazją do głębszego zrozumienia kontekstu historycznego, a także do refleksji nad determinacją i odwagą osób, które walczyły o wolność. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.00 przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, gdzie uczestnicy oddadzą hołd wszystkim, którzy wzięli udział w walkach o stolicę.

Organizatorzy i Wspólnota Pamięci

Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie organizowane są przez Prezydenta Miasta Lublin we współpracy z Wojewodą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego oraz Dyrektorem IPN Oddział w Lublinie. Wspierają ich również organizacje kombatanckie, w tym Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. To wspólne zaangażowanie pokazuje, jak ważna jest pamięć o historii oraz o ludziach, którzy walczyli o naszą wolność. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w tych ważnych dla nas wszystkich wydarzeniach, które przypominają o wartościach, za które walczyli nasi przodkowie.


Wg inf z: Urząd Miasta