Oszuści wyłudzili ponad 270 tys. zł od 70-latki, policja odzyskała większość kwoty
Policjanci z Lublina udaremnili próbę wyłudzenia oszczędności życia 70-letniej mieszkanki miasta, która prawie straciła ponad 270 tysięcy złotych. Szybka reakcja funkcjonariuszy pozwoliła na odzyskanie większości środków. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności wobec podobnych prób oszustwa.
  1. 70-latka otrzymała telefon od fałszywego policjanta.
  2. Pod wpływem oszustwa przelała ponad 270 tysięcy złotych.
  3. Policjanci z Lublina zdołali zatrzymać część przelewów.
  4. Trwają poszukiwania sprawców przestępstwa.

Kolejna próba oszustwa metodą na „policjanta” miała miejsce w naszym mieście. Tym razem ofiarą padła 70-letnia kobieta, która uwierzyła, że jej oszczędności są zagrożone. Fałszywy funkcjonariusz, kontaktując się telefonicznie, poinformował ją o rzekomym planowanym włamaniu na jej konto bankowe. Zasugerował, by przelała swoje pieniądze na tzw. rachunki techniczne, co miało rzekomo zabezpieczyć jej środki.

Na szczęście, kobieta szybko zorientowała się, że coś jest nie tak. Zgłosiła sprawę na komisariat, gdzie natychmiast podjęto działania. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zdołali zatrzymać realizację części przelewów, ratując ponad 170 tysięcy złotych. Obecnie trwają intensywne poszukiwania osób odpowiedzialnych za to przestępstwo.

Przypominamy wszystkim mieszkańcom, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani nie informują o szczegółach prowadzonych spraw telefonicznie. Jeżeli ktoś otrzyma telefon od osoby podającej się za funkcjonariusza, która próbuje namówić do przekazania oszczędności, można być pewnym, że to oszustwo. Nadkomisarz Kamil Gołębiowski podkreśla: „Nie informujemy o szczegółach prowadzonych przez nas spraw. Jeżeli ktoś próbuje to robić, to jest to na pewno oszustwo!”.

Warto podkreślić, że szybka reakcja i zgłoszenie się na policję mogą uratować oszczędności życia. Dlatego apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi. Każde podejrzane zachowanie należy natychmiast zgłaszać odpowiednim służbom.


Na podstawie: KWP Lublin