84. Rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir
Wczoraj Lublin stał się miejscem głębokiego wspomnienia i refleksji. Mieszkańcy zgromadzili się, aby upamiętnić 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir - tragicznego wydarzenia, które na zawsze zapisało się w historii naszego narodu. Czy jesteśmy gotowi pamiętać i oddać hołd tym, którzy przeszli przez piekło na ziemi?
  • Wspomnienie tragicznych losów Polaków deportowanych na Sybir.
  • Uroczystości upamiętniające w Lublinie - od mszy świętej do złożenia kwiatów.
  • Wystawa "Polacy na Syberii" - okno na przeszłość, której nie wolno zapomnieć.
  • Reprezentacja Powiatu Lubelskiego w obchodach rocznicowych.

W sercu Lublina, pod Pomnikiem Matki Sybiraczki, mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych władz zgromadzili się, by oddać hołd i zapalić świeczkę pamięci dla tych, którzy zostali brutalnie wywiezieni na Sybir. Moment ten, wypełniony pieśnią hymnu i przemówieniami pełnymi wzruszeń, był swoistym mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością.

Wśród oficjalnych gości, serca i umysły mieszkańców reprezentowały Jolanta Kais - Dyrektor Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Lublinie oraz Emilia Paluch-Białek - p.o. Zastępcy Dyrektora Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, którzy z wielką godnością złożyli kwiaty pod pomnikiem, przypominając nam o ważności pamięci i szacunku.

U podnóża historii, przed Archiwum IPN przy ulicy Staszica 22a, rozpostarła się wystawa "Polacy na Syberii", zapraszając przechodniów do zatrzymania się i refleksji nad losem naszych rodaków. Niezwykła ekspozycja, dostępna od wczesnych godzin porannych, stała się mostem między pokoleniami, zachęcając do pogłębienia wiedzy o naszej historii i cierpieniu, które spotkało wielu Polaków.

W tych chwilach wspólnego oddawania czci, Lublin przypomniał sobie o ciemnych kartach historii, które jednak wzmocniły ducha narodu. Przez miasto przemknęła fala zadumy i szacunku, a serca mieszkańców napełniły się duchem jedności i determinacji, by nigdy nie zapominać o ofiarach i bohaterach naszej historii.


Na podst. Starostwo Powiatowe w Lublinie