UM Lublin: To był znakomity rok dla Lubelskiego Fundusz Filmowego! podsumowanie 2023 roku

7 min czytania

Największym sukcesem Lubelskiego Funduszu Filmowego w zeszłym roku, była realizacjaThe Real Pain” w reżyserii Jesse’go Eisenberga USA, światowej sławy filmowca i aktora, znanego między innymi z ról w filmach Woody’ego Alena, Davida Finchera gdzie za rolę w The Social Network”, został nominowany do Oscara, BAFTy i Golden Globe. Producentem tego filmu jest jedna z najlepszych w Polsce firm filmowych Extreme EmoDons Ewy Puszczyńskiej z Łodzi, znana z realizacji takich filmów jak: Inland Empire” Davida Lyncha, Ida” i Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, Quo Vadis Aida” Jasmily Zbanic, Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Większość zdjęć do filmu była zrealizowana w Lublinie i jego okolicach (Krasnystaw, Kraśnik). Na ekranach rozpoznamy: Zamek, Bramę Grodzką, wzgórze i Stary Cmentarza Żydowski, Obóz na Majdanku. The Real Pain” to historia, o napiętych relacjach między Benjim (w tej roli Kieran Culkin, znany z roli Romana Roya w serialu Sukcesja”) i Davidem (w tej roli Jesse Eisenberg), kuzynami, którzy kiedyś byli najlepszymi przyjaciółmi, ale w pewnym momencie ich życiowe drogi całkowicie się rozeszły. Po śmierci babci, z którą obaj byli bardzo blisko, decydują się na wycieczkę do Polski, aby zobaczyć skąd pochodziła i poznać ich rodzinną historię. Film ma strukturę filmu drogi, zaczynającego się w Nowym Yorku i Warszawie i kończącego w Krasnymstawie. Po drodze odwiedzają niektóre z najważniejszych polskich obiektów kulturalnych i historycznych - większość w Lublinie.

Drugim sukcesem LFF było przyciągniecie do Lublina serialu pt. Matylda” w reżyserii Krzysztofa Langa dla TVP. Zdjęcia ruszyły w sierpniu, nakręcono 6 odcinków. Lublin gra XIX Lublin, zdjęcia realizowano min. na Rynku, w Śródmieściu oraz ww Muzeum Wsi Lubelskiej. Historia filmu toczy się pod koniec XIX wieku w pensji dla dziewcząt z dobrego domu”. Premiera serialu na antenie Telewizji Polskiej w 2024 roku. Matylda” to serial, w którym ludzkie namiętności przeplatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. To historia o walce o prawa, honor i najwyższą cnotę, jaką jest miłość. W środku toczącej się emancypacji kobiet, współpracy z zaborcą i emigracją zarobkową poznajemy tytułową bohaterkę niespełna osiemnastoletnią Matyldę Bilińską, która jest córką byłego powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Dziewczyna nie akceptuje świata takim, jakim jest. Buntuje się wobec utartych reguł i wierzy w to, że może oczekiwać od życia więcej, niż dostaje. Jej postawa nie jest jednak mile widziana w społeczeństwie, co przysporzy jej wielu kłopotów. Serial Matylda” przedstawia szeroki wachlarz uczuć, ale też cały przekrój XIX-wiecznego społeczeństwa polskiego. W obsadzie zobaczymy m.in.: Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego i Jędrzeja Hycnara. Tytułową rolę gra Maria Kowalska.

Wiosną do kin weszła Liczba Doskonała” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego nestora polskiego filmu. Obraz był realizowany w Lublinie na ulicy Jezuickiej, pomiędzy Archikatedrą a Bramą Trynitarską zrobiono ujęcie, w którym linoskoczek przechodzi po taśmie na dużej wysokości. Produkcję wspierał organizacyjnie LFF. Fabułę realizował największy w Polsce producent filmowy - Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Lubelskie zdjęcia miały miejsce w październiku 2022 roku. Liczba Doskonała” to film nieoczywisty. Refleksja nad przemijaniem i sensem życia a także jego przypadkowością. Główny bohater prowadzi badania nad liczbami pierwszymi przekładając je na swoje życie. Próbuje dowiedzieć się czy jest ono z góry przesądzone bądź czy istnieje czynnik zewnętrzny, matematyczny który je kreuje. Jednocześnie będąc skrajnym samotnikiem i egoistą staje przed wieloma wyborami, które są dla niego niezrozumiałe i nieracjonalne. W filmie gra min. Andrzej Seweryn.

LLF współpracował przy realizacji serialuBudowniczowie świata o historii polskiej myśli naukowo technicznej” w reżyserii Magdy Rafała Kołodziejczyków lubelskich filmowców. Premiera była w marcu w Centrum Spotkania Kultur. Serial dokumentalny opowiada o wybitnych polskich naukowcach i inżynierach, ma na celu edukację i promocję historycznej działalność polskich inżynierów w kraju i na świecie. Jak podkreślają twórcy, niewielu z nas wie, że prezydent II RP Gabriel Narutowicz zelektryfikował Szwajcarię, dzięki upowszechnieniu budowy w tym kraju elektrowni wodnych, Ernest Malinowski był głównym budowniczym imponującej Centralnej Kolei Transandyjskiej, a Rudolf Modrzejewski - syn znanej aktorki Heleny - zasłynął budową największych mostów wiszących w Stanach Zjednoczonych. Serial wyprodukowała Telewizja Regionalna - Stowarzyszenie Europejskie oraz Telewizyjna Agencja Producencka - Alter ego. Sponsorem serialu był Lubelski Węgiel Bogdanka”.

W marcu w Centrum Kultury LFF organizował premierę współfinansowanego dokumentuPokojówka w reżyserii Rafała Brylla - twórcy filmów dokumentalno -historycznych bazujących na emocjach. W swoich filmach skupia się na losach konkretnych ludzi. Piękna i niezwykła historia więźniarki Ewy Waleckiej, która przetrwała niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku. Zdjęcia realizowano w 2021 roku, na Majdanku i ul. Wrońskiej w Lublinie. Producentem była Fundacja Instytut Grzegorz Królikiewicz. Ewa Walecka, więźniarka w obozu koncentracyjnego na Majdanku, a potem w Ravensbruck, jest niezwykłym świadectwem wojny, terroru, holokaustu, ale także wiary w lepsze jutro, wiary w ludzi. W czasie pobytu na Majdanku, młodziutka Ewa pracowała m. in. przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Biały Domek - czyli dom komendanta - był niczym wyspa w piekle - piękny, czysty, wypielęgnowany, bogaty. Z ogródkiem warzywnym, rekreacyjnym trawnikiem, a w środku z piękną sypialnią, dużą jadalnią, pełną porcelanowych, delikatnych naczyń. Otoczony śmiercią i terrorem holokaustu. W Białym Domku Ewa Walecka poznała żonę komendanta obozu - od której nieoczekiwanie otrzymała życzliwość i przyjaźń. Przyjazny okazał się także Niemiec pracujący w domu komendanta. W obozie wśród więźniów spotyka miłość, jeden z polaków zakochuje się w Ewie, to uczucie pomaga jej przetrwać piekło obozu koncentracyjnego.

Dziewczyna i kosmonauta” w reżyserii Bartosza Prokopowicza to serial science fiction Netflix. To kolejna produkcja, którą LFF ściągnął Lublina. W naszym mieście film był kręcony jesienią w 2021 roku, na ul. Północnej, Tramencourta, Grottgera i na Alejach Racławickich. Pierwszy odcinek serialu był emitowany na platformie Netflix 17 lutego. Fabuła serialu oparta na twórczości Stanisława Lema, to historia dwóch pilotów samolotu F-16, przyjaciół Nikodema i Bogdana, konkurujących o to, który z nich poleci w kosmos, ale także o względy pięknej kobiety Marty. Rywalizację w zakresie lotu w kosmos wygrywa Niko. Z powodu niewyjaśnionej awarii powraca z misji dopiero po 30 latach. Pomimo upływu czasu na Ziemi, wiek ocalałego kosmonauty zatrzymał się w dniu startu. Podczas gdy Niko myśli tylko o Marcie, świat pragnie poznać tajemnicę jego wiecznej młodości. W rolach głównych znalazła się plejada polskich gwiazd: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Vanessa Aleksander, Magdalena Boczarska, Grzegorz Damięcki, Anna Cieślak oraz Jędrzej Hycnar. Producentem jest Lulu Production.

Film Przysięga Ireny , który był realizowany w Lublinie w 2022 roku, otrzymał nagrodę LiUNA People’s Choice Award 2023 na 48. edycji The Windsor International Film Festival w Kanadzie. Obraz kręcono na Starym Mieście oraz w Muzeum Wsi Lubelskiej. Światowa premiera filmu odbyła się 10 września 2023 r.

Przysięga Ireny to polsko - kanadyjska koprodukcja, w reżyserii Louise Archambault, scenariusz napisał Dan Gordon. Polski producentem była Beata Pisula (K&K Film Selekt), a kanadyjskim producentem Jeff Sackman. W roli głównej zagrała Sophie Nelisse, Andrzej Seweryn oraz Dougray**** Scott. To biograficzna opowieść o Irenie Gut, która podczas wojny ratowała Żydów. Za swoje zasługi Irena Gut-Opdyke została odznaczona w 1982 roku medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To biograficzna opowieść o Irenie Gut, która podczas wojny ratowała Żydów.

W grudniu LFF koordynował realizację instalacji przestrzennej dotyczącej nowej produkcjiNetflix- Rebel Moon w przestrzeni Muzeum Narodowego na Zamku.
Instalacja wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców Lublina oraz turystów. Projekt szeroko komentowano w mediach. Jak informuje w swoim sprawozdaniu Agencja Bosko organizator eventu : W Social Mediach wyłapano około 750 informacji min. na TikTok, FB, IG, Twitterze i Youtube, o szacowanym zasięg ponad 6 mln wyświetleń. Film z wydarzenia został opublikowany na oficjalnych profilach FB Miasta Lublin i IG Muzeum Narodowego i uzyskał 220 000 wyświetleń w 3 dni!

W zeszłym roku w lutym nasz zespół opuścił Grzegorz Linkowski, który przeszedł na emeryturę. We wrześniu do naszego zespołu dołączył Tomek Rakowski, który min. w latach 2006 2016 był dyrektorem TVP Lublin. Rok 2024 - dla Lubelskiego Funduszu Filmowego zapowiada się bardzo pracowicie, jeśli wszystkie projekty dojdą do skutku o Lublinie ponownie będzie głośno w kraju i na świecie!

Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/lublin/lubelski-fundusz-filmowy/aktualnosci/to-byl-znakomity-rok-dla-lubelskiego-fundusz-filmowego-podsumowanie-2023-roku,168,3054,1.html

Autor: krystian