Największym sukcesem Lubelskiego Funduszu Filmowego w zeszłym roku, była realizacja „The Real Pain” w reżyserii Jesse’go Eisenberga USA, światowej sławy filmowca i aktora, znanego między innymi z ról w filmach Woody’ego Alena, Davida Finchera gdzie za rolę w „The Social Network”, został nominowany do Oscara, BAFTy i Golden Globe. Producentem tego filmu jest jedna z najlepszych w Polsce firm filmowych Extreme EmoDons Ewy Puszczyńskiej z Łodzi, znana z realizacji takich filmów jak: „Inland Empire” Davida Lyncha, „Ida” i „Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, „Quo Vadis Aida” Jasmily Zbanic, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Większość zdjęć do filmu była zrealizowana w Lublinie i jego okolicach (Krasnystaw, Kraśnik). Na ekranach rozpoznamy: Zamek, Bramę Grodzką, wzgórze i Stary Cmentarza Żydowski, Obóz na Majdanku. „The Real Pain” to historia, o napiętych relacjach między Benjim (w tej roli Kieran Culkin, znany z roli Romana Roya w serialu „Sukcesja”) i Davidem (w tej roli Jesse Eisenberg), kuzynami, którzy kiedyś byli najlepszymi przyjaciółmi, ale w pewnym momencie ich życiowe drogi całkowicie się rozeszły. Po śmierci babci, z którą obaj byli bardzo blisko, decydują się na wycieczkę do Polski, aby zobaczyć skąd pochodziła i poznać ich rodzinną historię. Film ma strukturę filmu drogi, zaczynającego się w Nowym Yorku i Warszawie i kończącego w Krasnymstawie. Po drodze odwiedzają niektóre z najważniejszych polskich obiektów kulturalnych i historycznych - większość w Lublinie.

Drugim sukcesem LFF było przyciągniecie do Lublina serialu pt. „Matylda” w reżyserii Krzysztofa Langa dla TVP. Zdjęcia ruszyły w sierpniu, nakręcono 6 odcinków. Lublin gra XIX Lublin, zdjęcia realizowano min. na Rynku, w Śródmieściu oraz ww Muzeum Wsi Lubelskiej. Historia filmu toczy się pod koniec XIX wieku w pensji dla dziewcząt „z dobrego domu”. Premiera serialu na antenie Telewizji Polskiej w 2024 roku. „Matylda” to serial, w którym ludzkie namiętności przeplatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. To historia o walce o prawa, honor i najwyższą cnotę, jaką jest miłość. W środku toczącej się emancypacji kobiet, współpracy z zaborcą i emigracją zarobkową poznajemy tytułową bohaterkę – niespełna osiemnastoletnią Matyldę Bilińską, która jest córką byłego powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Dziewczyna nie akceptuje świata takim, jakim jest. Buntuje się wobec utartych reguł i wierzy w to, że może oczekiwać od życia więcej, niż dostaje. Jej postawa nie jest jednak mile widziana w społeczeństwie, co przysporzy jej wielu kłopotów. Serial „Matylda” przedstawia szeroki wachlarz uczuć, ale też cały przekrój XIX-wiecznego społeczeństwa polskiego. W obsadzie zobaczymy m.in.: Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego i Jędrzeja Hycnara. Tytułową rolę gra Maria Kowalska.

Wiosną do kin weszła „Liczba Doskonała” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego – nestora polskiego filmu. Obraz był realizowany w Lublinie na ulicy Jezuickiej, pomiędzy Archikatedrą a Bramą Trynitarską zrobiono ujęcie, w którym linoskoczek przechodzi po taśmie na dużej wysokości. Produkcję wspierał organizacyjnie LFF. Fabułę realizował największy w Polsce producent filmowy - Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Lubelskie zdjęcia miały miejsce w październiku 2022 roku. „Liczba Doskonała” to film nieoczywisty. Refleksja nad przemijaniem i sensem życia a także jego przypadkowością. Główny bohater prowadzi badania nad liczbami pierwszymi przekładając je na swoje życie. Próbuje dowiedzieć się czy jest ono z góry przesądzone bądź czy istnieje czynnik zewnętrzny, matematyczny który je kreuje. Jednocześnie będąc skrajnym samotnikiem i egoistą staje przed wieloma wyborami, które są dla niego niezrozumiałe i nieracjonalne. W filmie gra min. Andrzej Seweryn.

LLF współpracował przy realizacji serialu"Budowniczowie świata – o historii polskiej myśli naukowo technicznej” w reżyserii Magdy Rafała Kołodziejczyków – lubelskich filmowców. Premiera była w marcu w Centrum Spotkania Kultur. Serial dokumentalny opowiada o wybitnych polskich naukowcach i inżynierach, ma na celu edukację i promocję historycznej działalność polskich inżynierów w kraju i na świecie. Jak podkreślają twórcy, niewielu z nas wie, że prezydent II RP Gabriel Narutowicz zelektryfikował Szwajcarię, dzięki upowszechnieniu budowy w tym kraju elektrowni wodnych, Ernest Malinowski był głównym budowniczym imponującej Centralnej Kolei Transandyjskiej, a Rudolf Modrzejewski - syn znanej aktorki Heleny - zasłynął budową największych mostów wiszących w Stanach Zjednoczonych. Serial wyprodukowała Telewizja Regionalna - Stowarzyszenie Europejskie oraz Telewizyjna Agencja Producencka - Alter ego. Sponsorem serialu był Lubelski Węgiel „Bogdanka”.

W marcu w Centrum Kultury LFF organizował premierę współfinansowanego dokumentu "Pokojówka" w reżyserii Rafała Brylla - twórcy filmów dokumentalno -historycznych bazujących na emocjach. W swoich filmach skupia się na losach konkretnych ludzi. Piękna i niezwykła historia więźniarki Ewy Waleckiej, która przetrwała niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku. Zdjęcia realizowano w 2021 roku, na Majdanku i ul. Wrońskiej w Lublinie. Producentem była Fundacja Instytut Grzegorz Królikiewicz. Ewa Walecka, więźniarka w obozu koncentracyjnego na Majdanku, a potem w Ravensbruck, jest niezwykłym świadectwem wojny, terroru, holokaustu, ale także wiary w lepsze jutro, wiary w ludzi. W czasie pobytu na Majdanku, młodziutka Ewa pracowała m. in. przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Biały Domek - czyli dom komendanta - był niczym wyspa w piekle - piękny, czysty, wypielęgnowany, bogaty. Z ogródkiem warzywnym, rekreacyjnym trawnikiem, a w środku z piękną sypialnią, dużą jadalnią, pełną porcelanowych, delikatnych naczyń. Otoczony śmiercią i terrorem holokaustu. W Białym Domku Ewa Walecka poznała żonę komendanta obozu - od której nieoczekiwanie otrzymała życzliwość i przyjaźń. Przyjazny okazał się także Niemiec pracujący w domu komendanta. W obozie wśród więźniów spotyka miłość, jeden z polaków zakochuje się w Ewie, to uczucie pomaga jej przetrwać piekło obozu koncentracyjnego.

„Dziewczyna i kosmonauta” w reżyserii Bartosza Prokopowicza to serial science fiction Netflix. To kolejna produkcja, którą LFF ściągnął Lublina. W naszym mieście film był kręcony jesienią w 2021 roku, na ul. Północnej, Tramencourta, Grottgera i na Alejach Racławickich. Pierwszy odcinek serialu był emitowany na platformie Netflix 17 lutego. Fabuła serialu oparta na twórczości Stanisława Lema, to historia dwóch pilotów samolotu F-16, przyjaciół Nikodema i Bogdana, konkurujących o to, który z nich poleci w kosmos, ale także o względy pięknej kobiety – Marty. Rywalizację w zakresie lotu w kosmos wygrywa Niko. Z powodu niewyjaśnionej awarii powraca z misji dopiero po 30 latach. Pomimo upływu czasu na Ziemi, wiek ocalałego kosmonauty zatrzymał się w dniu startu. Podczas gdy Niko myśli tylko o Marcie, świat pragnie poznać tajemnicę jego wiecznej młodości. W rolach głównych znalazła się plejada polskich gwiazd: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Vanessa Aleksander, Magdalena Boczarska, Grzegorz Damięcki, Anna Cieślak oraz Jędrzej Hycnar. Producentem jest Lulu Production.

Film "Przysięga Ireny", który był realizowany w Lublinie w 2022 roku, otrzymał nagrodę LiUNA People's Choice Award 2023 na 48. edycji The Windsor International Film Festival w Kanadzie. Obraz kręcono na Starym Mieście oraz w Muzeum Wsi Lubelskiej. Światowa premiera filmu odbyła się 10 września 2023 r.

"Przysięga Ireny" to polsko - kanadyjska koprodukcja, w reżyserii Louise Archambault, scenariusz napisał Dan Gordon. Polski producentem była Beata Pisula (K&K Film Selekt), a kanadyjskim producentem Jeff Sackman. W roli głównej zagrała Sophie Nelisse, Andrzej Seweryn oraz Dougray  Scott. To biograficzna opowieść o Irenie Gut, która podczas wojny ratowała Żydów. Za swoje zasługi Irena Gut-Opdyke została odznaczona w 1982 roku medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". To biograficzna opowieść o Irenie Gut, która podczas wojny ratowała Żydów.

W grudniu LFF koordynował realizację instalacji przestrzennej dotyczącej nowej produkcji Netflix- Rebel Moon w przestrzeni Muzeum Narodowego na Zamku.
Instalacja wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców Lublina oraz turystów. Projekt szeroko komentowano w mediach. Jak informuje w swoim sprawozdaniu Agencja Bosko – organizator eventu : W Social Mediach wyłapano około 750 informacji min. na TikTok, FB, IG, Twitterze i Youtube, o szacowanym zasięg ponad 6 mln wyświetleń. Film z wydarzenia został opublikowany na oficjalnych profilach FB Miasta Lublin i IG Muzeum Narodowego i uzyskał 220 000 wyświetleń w 3 dni!

W zeszłym roku w lutym nasz zespół opuścił Grzegorz Linkowski, który przeszedł na emeryturę. We wrześniu do naszego zespołu dołączył Tomek Rakowski, który min. w latach 2006 – 2016 był dyrektorem TVP Lublin. Rok 2024 - dla Lubelskiego Funduszu Filmowego zapowiada się bardzo pracowicie, jeśli wszystkie projekty dojdą do skutku o Lublinie ponownie będzie głośno w kraju i na świecie!

Film USA...
Muzeum na Zamku event