UM Lublin: Ważne zmiany dla mieszkanek i mieszkańców z niepełnosprawnościami
Przełom 2023 i 2024 roku przynosizmiany dla osób z niepełnosprawnościami. Dotyczą oneprzedłużenia terminu ważności niektórych orzeczeń , a także wprowadzenia nowej formy wsparcia pieniężnego świadczenia wspierającego.
Zmiana terminu ważności orzeczeń to bardzo ważne rozwiązanie z punktu widzenia zarówno mieszkanek i mieszkańców z niepełnosprawnościami, jak i Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Z jednej strony pozwoli na uniknięcie kumulacji wniosków i ich płynną realizację przez składy orzekające, z drugiej umożliwi automatyczne przedłużenie terminu ważności wszystkich uprawnień przysługujących osobom z niepełnosprawnościami, m.in kart parkingowych czy świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów oraz świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
30 grudnia wchodzą w życie przepisy wydłużające ważność orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności do 30 września 2024 r. Dotyczy to dokumentów, których ważność skończyła się w czasie pandemii koronawirusa lub których termin upłynął po 5 sierpnia br. oraz tych, które tracą ważność przed dniem 30 września 2024 r.
Szczegółowych informacji o aktualnym stanie prawnym i ważności orzeczeń udziela Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie pod numerami telefonów:
- 81 466 34 69 - orzecznictwo osób poniżej 16 roku życia,
- 81 466 34 65 lub 68 - orzecznictwo osób powyżej 16 roku życia,
- 81 466 34 73 - karty parkingowe,
- 81 466 34 66 - legitymacje osób niepełnosprawnych,
a także w siedzibie Zespołu przy ul. Magnoliowej 2 w Lublinie w godzinach 9.00-17.00 (poniedziałek) oraz 7.30-15.30 (wtorek piątek).
W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi do Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin oraz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności przez osoby zainteresowane korzystaniem ze świadczenia wspierającego, przypominamy, że realizatorami tej nowej formy wsparcia będą Wojewódzki Zespół Orzekający oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych , tym samym do tych instytucji należy kierować wnioski i zapytania.
Zgodnie z przepisami o świadczenie wpierające będą mogły ubiegać się osoby dorosłe , a warunkiem jego uzyskania jest posiadanie orzeczenia ustalającego poziom potrzeby wsparcia w skali od 0 do 100 punktów. Świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zaś potrzebne do jego przyznania orzeczenie o potrzebie wsparcia będzie wydawał Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o pomoc. Czynności te będą prowadzone w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub w siedzibie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Wysokość wsparcia uzależniona jest od liczby punktów uzyskanych przez osobę z niepełnosprawnością:
- 220% renty socjalnej - jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 95 do 100 punktów;
- 180% renty socjalnej - jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 90 do 94 punktów;
- 120% renty socjalnej - jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 85 do 89 punktów;
- 80% renty socjalnej - jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 80 do 84 punktów;
- 60% renty socjalnej - jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 75 do 79 punktów;
- 40% renty socjalnej - jeżeli poziom potrzeby wsparcia określono w przedziale od 70 do 74 punktów.
Świadczenie nie przysługuje osobom , które przebywają w domu pomocy społecznej, w rodzinnym domu pomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnościami, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej, w zakładzie karnym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym lub schronisku dla nieletnich. O wsparcie nie mogą ubiegać się także uprawnieni do świadczenia o podobnym charakterze za granicą.
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/mieszkancy/niepelnosprawni/aktualnosci-dla-niepelnosprawnych/wazne-zmiany-dla-mieszkanek-i-mieszkancow-z-niepelnosprawnosciami,365,1271,1.html
Autor: krystian