UM Lublin: Lublin z tytułem Miasto z klimatem”
Lublin znalazł się wśród laureatów IV edycji konkursu Miasto z klimatem najlepszy zrealizowany projekt w obszarze zatrzymywanie wód opadowych. Nasze miasto doceniono za budowę rabat z nasadzeniami drzew i krzewów w centrum Lublina, a także powstanie pierwszych miejskich ogrodów deszczowych. Wręczenie nagród odbyło się dzisiaj (6 października) na uroczystej gali w Warszawie.
W Lublinie od dłuższego już czasu realizujemy projekty na rzecz poprawy mikroklimatu i zatrzymywania wody w mieście. Nasze działania to przede wszystkim rozszczelnianie nawierzchni utwardzonych, w których następnie tworzymy zielone rabaty, sadzimy drzewa i krzewy. Systematycznie zakładamy też pierwsze w mieście ogrody deszczowe. Takie działania mają duży wpływ na poprawę warunków życia w najbliższym otoczeniu. Otrzymana nagroda jest dla nas potwierdzeniem przyjętego kierunku prac mówi Artur Szymczyk , Zastępca Prezydenta MiastaLublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
W konkursie nagrodzono miejskie działania na rzecz zatrzymywania wody w centrum Lublina, w szczególności odtworzone wzdłuż ul. Krakowskie Przedmieście oraz ul. Chopina aleje drzew , z nasadzeniami kwitnących krzewów, co znacząco zwiększyło bioróżnorodność. Rabaty wykonano z wysokiej jakości materiałów, zaś posadzone rośliny dobrano do warunków miejskich. Lublin doceniono również za projekt Zielonego Budżetu Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto, czyli tworzenie nasadzeń roślin zatrzymujących wodę w gruncie i gromadzących ją podczas intensywnych opadów. Takich rozwiązań w 2022 roku powstało cztery jedno na terenie Parku Jana Pawła II oraz trzy w pasie drogowym ul. Ochotniczej. W ramach projektu powstał także praktyczny, ogólnodostępny poradnik budowy ogrodów deszczowych. Przeprowadzono także webinary dla mieszkanek i mieszkańców Lublina. W tym roku takie rabaty deszczowe powstaną na ul. Obrońców Pokoju.
Konkurs Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. Miasto z klimatem najlepszy zrealizowany projekt” to realizowana od 2020 roku inicjatywa, która ma na celu promowanie rozwiązań ekologicznych i proklimatycznych wdrażanych przez miasta. W IV edycji tego konkursu Lublin otrzymał III miejsce w kategorii miasta powyżej 70 tys. mieszkańców.
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/aktualnosci/lublin-z-tytulem-miasto-z-klimatem,575,1945,1.html
Ostatnie Artykuły

Powiat wchodzi w wakacyjny tryb. Zmiany obejmą urząd i pomoc prawną

Jak sprawnie obsłużyć pacjentów 39 poradni? Lubelski Sanitas zatrudnia cyfrowego asystenta

Lublin uruchamia pilotaż CardioSense. Seniorzy dostaną sprzęt do kontroli zdrowia

Po dachowaniu BMW w Lublinie 17-latka zginęła, 19-latek trafił do aresztu

Na Zamku Lubelskim padły mocne słowa o służbie i państwie prawa

Na S17 ruch wrócił po naprawie. Drogowcy już sprawdzają kolejne miejsca

Lublin z główną nagrodą w konkursie o handlu ludźmi

Lublin wchodzi w weekend pełen wydarzeń. Od alternatywy po rycerzy

4-latek sam na ulicy Lublina. Taksówkarz zareagował w ostatniej chwili

Skrzypce i fortepian w Ogrodzie Saskim. Wieczór z Wieniawskim

Wschód Kultury - Inne Brzmienia dziś rozkręca Lublin na cztery festiwalowe noce

Dwaj mieszkańcy Lublina zatrzymani za podpalenia. Obaj przyznali się do winy

ZOOM zbiera wakacyjny Lublin w jednym numerze i kusi do lektury

Dwa podpalenia w Lublinie - policja namierzyła sprawców i zabezpieczyła mienie
Przydatne dane teleadresowe
- Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie - kontakt, godziny, zgłaszanie usterek
- Areszt Śledczy w Lublinie - kontakt, adres i podstawowe informacje
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 7 w Lublinie - kontakt i godziny
- Delegatura UKE w Lublinie - adres, kontakt, dojazd i udogodnienia
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie - kontakt, pozwolenia wodno-prawne i zgłaszanie awarii
- Parafia św. Andrzeja Boboli w Lublinie - msze, kancelaria, sakramenty
