Lubliner Festival od pierwszej edycji łączy pokolenia, uczy o historii, zwyczajach i tradycjach żydowskich. Startuje już 6 sierpnia i będzie grać do 13 sierpnia, czyli od niedzieli do niedzieli.
Gorące sierpniowe wieczory wypełnione zostaną najlepszą muzyką wyśmienitych artystów scen polskich i zagranicznych, których specjalnie dla Państwa zaprosiliśmy do Lublina. Będzie jazzowo, folkowo, tradycyjnie, nowocześnie, sentymentalnie i nastrojowo.
W tym roku Muszlą Koncertową w Ogrodzie Saskim zawładną: zdobywca nagrody Grammy zaliczany do ścisłej czołówki muzyków klezmerskich na świecie – Frank London oraz Lorin Sklamber (USA), współzałożyciele obsypanego nagrodami legendarnego nowojorskiego zespołu Klezmatics, a także wokalista gospel – Joshua Nelson. Towarzyszyć im będzie folkująco-klezmerujący zespół z Niemiec, Dobranotch.
Na koncert z okazji 75. lecia powstania Izraela zaprasza Olga Mieleszczuk (Izrael) oraz Tango Attack.
Nie zabraknie także czegoś dla miłośników jazzu. Koncert „Cicha woda brzegi rwie” w wykonaniu Marcina Pendowskiego & Lali Czaplickiej zabierze wszystkich w podróż po historii żydowskich twórców tego gatunku, przedstawiając znane utwory w nowych funky-bluesowych aranżacjach.
Fenomenalny Bester Quartet przyjedzie z Krakowa z klezzjazzowym projektem. Pozostając w jazzowym klimacie w iście kosmiczną podróż po dźwiękach zabiorą nas Leszek Żądło i Joachim Mencel ze swoim koncertem „Cosmic Silence”.
Darek „Maleo” Malejonek wraz z Przyjaciółmi oddadzą swoim koncertem hołd beatyfikowanej 10 września rodzinie Ulmów, polskim Sprawiedliwym i wszystkim, którzy ratowali Żydów w czasie wojny.
Podczas festiwalowych dni zaprosimy po raz kolejny na inspirujące spotkania ze świadkami historii, artystami, pisarzami, wykładowcami pośród których nie mogło także zabraknąć rabina Michaela Schudricha, który z chęcią odpowie na wszystkie nurtujące Was pytania.
Podczas 4. Lubliner Festival będzie można spotkać się m.in. z uratowaną z getta warszawskiego Elżbietą Ficowską oraz pisarką i reportażystką, Agatą Tuszyńską.
W tym roku postanowiliśmy uchylić dla Was drzwi Yeshivy podejmując Was przy szabasowym stole, gdzie nie tylko będziemy dzielić się chałką, ale także opowieściami o szabasowej tradycji i słuchać żydowskich piosenek.
Tych wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z arkanami żydowskiej kuchni, zapraszamy na warsztaty kulinarne. A skoro już jesteśmy przy warsztatach – to polecamy także warsztaty tańca izraelskiego czy samoobrony z elementami izraelskiej Krav Magi.
W naszym programie nie mogło zabraknąć także wystaw, spacerów z przewodnikiem, filmów, spotkań z ich twórcami i przedstawienia teatralnego. Znane i znakomite aktorki, Katarzyna Żak i Ewa Makomaska zaprezentują spektakl „Tamara de Łempicka. Nienasycona”.
Koneserzy dokumentu będą mieli okazję obejrzeć doskonały film o Wilhelmie Brasse, fotografie z Auschwitz pt. „Portrecista” i porozmawiać z jego twórcami: reżyserem Irkiem Dobrowolskim i producentką Anną Dobrowolską.
Jak podkreśla dyrektor i pomysłodawczyni Festiwalu, Etel Szyc – „To dla mnie olbrzymi zaszczyt móc organizować Festiwal dla miasta z ponad 700-letnią historią, wspólną dla Polaków i Żydów. Dla miasta z wielkimi tradycjami, gdzie kultura żydowska i kultura polska nieustannie przenikają się, czerpią z siebie wzajemnie, fascynują i inspirują kolejne pokolenia mieszkańców. Z miłości do rodzinnego miasta, z miłości do historii, kultury i tradycji żydowskiej powstał Lubliner Festival”.
Festiwal ma charakter niekomercyjny i edukacyjny – udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Wspólnie z organizatorami i partnerami zapraszamy na 4. edycję Lubliner Festival!
Program dostępny jest: Program Lubliner 2023