Wiele osób po śmierci bliskiego zastanawia się, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami wnioskowania o zasiłek.
Warunki do uzyskania zasiłku
Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy należy spełnić jeden ze wskazanych warunków. Osoba starająca się o wypłatę zasiłku pogrzebowego powinna podlegać ubezpieczeniom rentowym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także pobierać emeryturę lub rentę. Ta sytuacja dotyczy osób z rodziny zmarłego. Otrzymanie zasiłku pogrzebowego możliwe jest również w przypadku, gdy sam zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz pobierał emeryturę lub rentę. Możliwe było także samo spełnienie warunków do pobierania tego rodzaju świadczeń. Kolejnym warunkiem umożliwiającym pobranie zasiłku pogrzebowego jest pobieranie zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego, po wcześniejszym ustaniu ubezpieczenia.
Złożenie wniosku
Otrzymanie zasiłku pogrzebowego jest możliwe po złożeniu stosownego wniosku. Wniosek powinien być złożony do jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Może to być jednostka, która wypłacała zmarłemu emeryturę lub rentę, a także jednostka zgodna z miejscem zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek. Wniosek z kompletem dokumentów można złożyć w formie elektronicznej, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Możliwe jest również złożenie go osobiście lub przez pełnomocnika, a także wysłanie pocztą. Wniosek powinien zostać złożony do dwunastu miesięcy od dnia śmierci lub do dwunastu miesięcy od dnia pogrzebu, jeśli z jakichś przyczyn odbył się w późniejszym czasie.
Niezbędne dokumenty
Wniosek o zasiłek pogrzebowy powinien być złożony z kompletem niezbędnych dokumentów. Wśród nich wskazuje się przede wszystkim skrócony odpis aktu zgonu, który można uzyskać w urzędzie stanu cywilnego. Potrzebne będą także oryginały rachunków za poniesione koszty pogrzebu. Możliwe jest złożenie kopii wskazanych rachunków, jeśli wcześniej zostały złożone w banku. Do wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego powinno się również dołączyć zaświadczenie płatnika składek dotyczące podlegania pod ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Niezbędne będzie okazanie stosownych dokumentów, które potwierdzą przynależność do rodziny zmarłego. Osoba ubiegająca się o zasiłek powinna również okazać swój dowód osobisty w celu potwierdzenia tożsamości.
Wysokość zasiłku
Wysokość zasiłku pogrzebowego zależna jest od statusu osoby, która się o niego ubiega. Osoby należące do rodziny zmarłego mogą uzyskać zasiłek pogrzebowy w wysokości czterech tysięcy złotych, niezależnie od wysokości poniesionych kosztów. Wśród członków rodziny wymienia się przede wszystkim małżonków, rodziców oraz dzieci. Do członków rodziny należy również rodzeństwo, dziadkowie, wnuki oraz dzieci adoptowane. Natomiast jeśli o zasiłek ubiega się instytucja lub osoba obca to może on zostać obniżony. W tym przypadku wypłacana jest jedynie wartość rzeczywiście poniesionych kosztów na organizację pogrzebu.
Wiele osób w czasie żałoby nie czuje się na siłach, żeby osobiście podejmować starania o zasiłek pogrzebowy. Wiele firm funeralnych, w tym zakład pogrzebowy Eden z Lublina może wyręczyć rodzinę w żałobie w tym obowiązku i z upoważnienia bliskich zmarłego zająć się wszystkimi kwestiami formalnymi. Warto zapytać wybrany dom pogrzebowy o możliwość otrzymania takiej pomocy i, jeśli jest dostępna, to z niej skorzystać.