Poznaliśmy kandydatki i kandydatów do tegorocznych Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury. Wyróżnienia te przyznawane są w obecnym kształcie od 2013 roku. Komisja do spraw nagród przedstawiła nominacje, a laureaci w poszczególnych, czterech kategoriach ogłoszeni będą pod koniec miesiąca.

– Przyznanie Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury to wyraz wdzięczności a także uznania dla osób i instytucji zaangażowanych w rozwój oraz promocję lubelskiej kultury. Ich twórczość i działania sprawiają, że mieszkańcy korzystają z bogatej, aktualnej i różnorodnej oferty wydarzeń, a Lublin jest postrzegany jako ważny ośrodek na kulturalnej mapie kraju. Komisja konkursowa spośród zgłoszonych w tym roku propozycji wybrała grono nominowanych, reprezentujące różne środowiska – twórców, organizacje pozarządowe czy instytucje biznesu. Wśród nich są ci, do których już wkrótce trafią nagrody i statuetki – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Rekomendację do Nagrody Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury za 2022 rok otrzymała firma Intrograf Lublin Sp. z o. o. za współfinansowanie i wspieranie działań programowych związanych z Jubileuszem 200-lecia powstania i 10-lecia wznowienia działalności Teatru Starego w Lublinie oraz za promowanie tej instytucji kultury.

Do Nagrody Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2022 roku rekomendacje otrzymali:

  • Agata Koss-Dybała – dziennikarka, kierowniczka Biura Promocji i Projektów w Radiu Lublin, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Radia Lublin, autorka i reżyserka słuchowisk i audycji, promotorka literatury. Rekomendacja została przyznana za realizację cyklu warsztatów kreatywnego pisania i spotkań autorskich „Kryminalne czwartki w Lublinie” (10. edycja), 7. edycję autorskiego „Festiwalu Reportażu w Lublinie”, organizację integracyjnego polsko-ukraińskiego warsztatu z tworzenia słuchowiska radiowego dla dzieci, koordynację piątkowych wieczorów koncertowych w Radiu Lublin i wydanie płyty „Blues Ballads” Łukasza Jemioły.
  • Muzeum Narodowe w Lublinie za organizację wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” poświęconej życiu i twórczości artystki. Wystawa trwała 150 dni i była jednym z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Frekwencja wyniosła blisko 87 tys. osób. Zaprezentowano ponad 50 prac pochodzących z niemal każdego etapu kariery artystycznej malarki.
  • Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej w Lublinie, który w 2022 r. wystąpił w 64 koncertach, w tym w 23 za granicą oraz 11 razy zaprezentował lekcje folkloru w lubelskich szkołach i przedszkolach. Zespól zorganizował m.in. Polonez dla Lublina i koncert „Tańce narodowe i regionalne na Placu Litewskim z okazji 3 Maja, cykl koncertów „Lublin-Lublinowi”, 36. edycję Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych im. I. Wachowiaka. Zespół promował także kulturę polską i Lublin za granicą we Francji i w Turcji.

Do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2022 rok Komisja udzieliła rekomendacji:

  • Wojciechowi Rodkowi – dyrygentowi, absolwentowi Akademii Muzycznej we Wrocławiu – za przygotowanie i udział z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. H. Wieniawskiego w trasie koncertowej po USA na zaproszenie Columbia Music Artists. Trwające 55 dni tournée objęło 30 koncertów. Oprócz wielkiej klasyki światowej, orkiestra i soliści zaprezentowali muzykę polską. Szczególne znaczenie miało zaproszenie do tego tournée młodych i utytułowanych polskich wirtuozów: Sary Dragan (skrzypce) i lublinianina Tomasza Rittera (fortepian). Poprzez promocję postaci kompozytora Henryka Wieniawskiego, trasa koncertowa przybliżyła tysiącom melomanów zza oceanu jego związki z Lublinem.
  • Fundacji Sztukmistrze za produkcję i wystawienie polsko-ukraińskiego spektaklu nowocyrkowego pt. „Spektrum” we współpracy z Ars Vision Productions i CSK. Spektakl zaprezentował najbardziej widowiskową formę nowego cyrku z fascynującymi występami cyrkowymi, wykonanymi przez światowej klasy artystów, wplecionymi zręcznie w fabułę. Na scenie pojawiły się etiudy akrobatyki powietrznej, naziemnej, ekwilibrystyki czy żonglerki niecodziennymi przedmiotami. Fabuła „Spektrum” to historia małej dziewczynki, której ojciec zostaje przymusowo odseparowany od rodziny, opowiedziana językiem cyrku, tańca, ruchu, światła i multimediów. Zdecydowana większość artystek i artystów to osoby z Ukrainy, które mogły wystąpić dla polskiej i ukraińskiej publiczności (blisko 3 tys. osób). Twórcy i producenci stworzyli wydarzenie artystyczne, którego przekaz i forma udostępnienia w pełni odpowiedziały na społeczno-kulturalne potrzeby dynamicznie zmieniającej się w wyniku wojny społeczności Lublina.
  • Chórowi La Musica działającemu w Szkole Podstawowej nr 19 im. F. Chopina w Lublinie za ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy podczas m.in. I Surrexit Vere – Ogólnopolskigo Konkursu Organowego Akompaniamentu Liturgicznego i Muzyki Chóralnej w Bydgoszczy, 52. Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat, Ogólnopolskiego Konkursu Chórów w Narodowym Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu i 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis. Ponadto Chór otrzymał nominację do najstarszego i jednego z najważniejszych wydarzeń chóralnych w świecie – International Choral Contest of Tolosa w Hiszpanii.

Rekomendację do Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności uzyskali:

  • Stanisław Bałdyga – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, jeden z najwybitniejszych polskich przedstawicieli sztuki linorytu. Mieszka i tworzy w Lublinie od ponad 50 lat. Jego doskonałe pod względem artystycznym i technicznym kompozycje zyskały uznanie na wielu krajowych i międzynarodowych przeglądach i konkursach. Bałdyga prezentował swoje prace na ponad 50 wystawach indywidualnych i blisko 300 zbiorowych w kraju i za granicą. Od lat udziela się także jako działacz organizacji artystycznych, instytucji kultury i popularyzator rodzimej kultury. Pełnił funkcje kierownicze w Zarządzie ZPAP Okręgu Lubelskiego. Pracuje jako doradca i ekspert w muzealnictwie. Pomysłodawca i organizator licznych wydarzeń kulturalnych. Przez wiele lat organizował plenery graficzne i zjazdy, których uczestnikami byli najwybitniejsi polscy graficy.
  • Anna Krawczyk-Skwarska – animatorka kultury, edukatorka, pracowniczka Centrum Kultury w Lublinie od 1992 r. Założycielka Studium Kultury, którego celem było skupienie aktywnej intelektualnie oraz kulturowo młodzieży szkół średnich i studentów. Organizatorka m.in. projektu „Moje miejsce na ziemi”, seminarium „Europejczyk po polsku. Świadomość obywatelska we wspólnej Europie”. Założyła i prowadziła Pracownię Słowa, która swoją uwagę poświęcała kulturze żywego słowa i pięknu języka polskiego, inicjatorka i organizatorka wielu przedsięwzięć, w tym m.in. cyklu „Moja Polska – między literą a słowem”, Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, cyklu spotkań i festiwali „Dookoła Świata”, Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej na Ukrainie, „Polsko-Ukraińskich Spotkań Mistrzów Słowa”, „Wielokulturowego Lublina” oraz Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej.
  • Natasza Ziółkowska-Kurczuk – profesor sztuk filmowych i teatralnych w Katedrze Dziennikarstwa UMCS, reżyserka, scenarzystka, dziennikarka, absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na UAM oraz reżyserii w PWSFTiT w Łodzi. Autorka reportaży społeczno-kulturalnych publikowanych we „Wprost” i Tygodniku Pracy Twórczej „Radar”. Jej dokonania artystyczne to przede wszystkim filmy dokumentalne i widowiska telewizyjne, których bohaterem jest Lublin albo osoby związane z Lublinem. Filmy Ziółkowskiej były wielokrotnie nagradzane i pokazywane na specjalnych projekcjach i festiwalach w Polsce i za granicą. Były i są emitowane w stacjach telewizyjnych. Realizuje program kulturalny Afisz. Jest autorką reportaży i relacji z ważnych lubelskich festiwali. Laureatka nagród i stypendiów. Autorka widowisk baletowych i spektakli. Autorka publikacji i artykułów naukowych, jurorka, instruktorka warsztatów medialnych i filmowych, opiekunka kilkudziesięciu filmów studenckich.

Komisja obradowała w składzie: prof. Leszek Mądzik (przewodniczący), Małgorzata Kulik, prof. Lechosław Lameński, Izabela Pastuszko, prof. Artur Popek, dr Ewelina Pyzik, Monika Śliwińska.

W każdej kategorii Prezydent Miasta Lublin przyzna jedną nagrodę, a laureatki i laureatów poznamy podczas majowej Gali Kultury.