Rusza pierwszy etap bezpłatnej sterylizacji kotów wolno żyjących na terenie Lublina. Ich opiekunowie mogą już umawiać wizyty w wybranych lecznicach weterynaryjnych.

– Wolno żyjące koty odgrywają istotną rolę w miejskim ekosystemie, są naszymi sprzymierzeńcami w walce z gryzoniami. Jednakże ich populacja powinna utrzymywać się na określonym poziomie. Aby zapobiec ich nadmiernemu rozmnażaniu, Miasto po raz kolejny rusza z akcją bezpłatnej sterylizacji tej grupy zwierząt. Zachęcamy opiekunów kotów wolno żyjących do umawiania wizyt w wybranych lecznicach na terenie Lublina – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Akcja sterylizacji kotów wolno żyjących skierowana jest do społecznych opiekunów tej populacji zwierząt. Opiekunowie mogą wysterylizować koty, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty w jednym z poniższych gabinetów w Lublinie:

  • Przychodnia Weterynaryjna Vet Wiesław Janiszewski, ul. Młodej Polski 18, tel. 81 746 78 63,
  • Gabinet Weterynaryjny Jacek Pyzik, ul. Kunickiego 74, tel. 81 744 18 05,
  • Gabinet Weterynaryjny UNICKA Izabela Pisulak, ul. Dolińskiego 2/U5, tel. 695 196 984,
  • Gabinet Weterynaryjny Felis Michał Bukowski, ul. Władysława Jagiełły 10, tel. 501 478 435.

Na potrzeby odłowu kota i jego transportu na zabieg sterylizacji Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin może użyczyć klatki - łapki. Ich liczba jest ograniczona, w związku z tym obowiązują zapisy. Chęć wypożyczenia urządzenia można zgłosić pod nr telefonu 81 466 26 41. Zwierzęta, które trafią do gabinetów weterynaryjnych na zabiegi, zostaną dodatkowo zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz otrzymają środki przeciwko pchłom i innym pasożytom.

Koty wolno żyjące to koty bytujące na wolności, w stanie dzikim, zamieszkujące głównie w piwnicach budynków mieszkalnych, garażach lub specjalnych domkach przeznaczonych dla tej grupy zwierząt. Są ważnym elementem miejskiego ekosystemu, zapobiegają rozprzestrzenianiu się gryzoni w mieście. Z uwagi na spełnianą funkcję, ich obecność jest pożądana, lecz wymaga kontroli, co umożliwia sterylizacja. Zabiegi te realizowane są po to, aby nie dochodziło do nadmiernego rozmnażania zwierząt. Według szacunków na terenie Lublina żyje około 2 tys. kotów wolno żyjących. Znajdują się one pod opieką społecznych opiekunów, którzy zajmują się ich dokarmianiem oraz pomagają w akcji sterylizacji, dowożąc je do wybranych gabinetów weterynaryjnych. Opiekunowie posiadają legitymację Społecznego Opiekuna Kotów wydaną przez Urząd Miasta Lublin.

Akcja realizowana jest w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin pn. Opieka nad kotami wolno żyjącymi.

Niebawem Miasto rozpocznie także akcję bezpłatnej sterylizacji psów i kotów właścicielskich oraz czipowania psów właścicielskich. Lista gabinetów, do których będzie można umówić się na te zabiegi zostanie podana w drugim kwartale bieżącego roku.

W ubiegłym roku w ramach projektu z VIII edycji Budżetu Obywatelskiego „Zwierzokracja – nie dla bezdomności i cierpienia zwierząt, tak dla odpowiedzialności ich opiekunów” zaczipowano 193 psy oraz wysterylizowano 124 koty właścicielskie, 293 koty wolno żyjące oraz 166 psów.