Bogactwo wyboru sprawia, że niełatwo zdecydować się na konkretny lakier samochodowy. Czy wśród nich da się wyróżnić jakiś rodzaj? Odpowiedź na to pytanie daje charakterystyka różnych ich typów.
Jakie są rodzaje lakierów samochodowych?
Podstawowy podział lakierów samochodowych rozróżnia mieszanki akrylowe i syntetyczne. Do zalet pierwszego rodzaju pokrycia należy m.in. dość szybkie schnięcie, co pozwala częściej nakładać kolejne warstwy aż do uzyskania żądanego efektu. Kierowcy cenią lakiery akrylowe także za ich wyjątkową wytrzymałość. Są one odporne na zadrapania, nie blakną i nie żółkną oraz cechują się odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Do tego doskonale zabezpieczają metal przed korozją.
Wiele osób zamiast akrylowych wybiera lakiery syntetyczne. Przyczyną są ich walory wizualne. Tego rodzaju pokrycie nadaje karoserii wyższy połysk, niż ma to miejsce w przypadku substancji na bazie akrylu. Proces nakładania nowej warstwy pokrycia trwa jednak dość długo. Co więcej, trzeba pamiętać o tym, by na poprzedni lakier nie nakładać nowego. W takim przypadku na powłoce mogą powstać pęcherze. Wszystkie niedogodności, poza doskonałym połyskiem, wynagradza także niższa cena syntetyków w stosunku do lakierów akrylowych.
W ramach tych dwóch grup mieszczą się pomniejsze rodzaje o różnych właściwościach. Karoserie współczesnych samochodów najczęściej pokryte są substancjami metalicznymi lub perłowymi. Przyczyną ich popularności jest połysk, jaki nadają blachom. Mimo tego coraz częściej można zauważyć pojazdy pomalowane lakierami matowymi, co nadaje im oryginalnego wyglądu.
Jak dbać o karoserię samochodu?
Wybór trwałego lakieru nie wystarczy, by pokrycie karoserii zachowało idealny wygląd na wiele lat. Oprócz tego kierowca powinien pamiętać o tym, jak należy myć samochód. Przede wszystkim należy robić to ręcznie, wykonując okrężne ruchy. Taki sposób pielęgnacji aut zalecają wszystkie koncerny motoryzacyjne. Z tego powodu w miarę możliwości należy unikać korzystania z myjni automatycznych. W takich miejscach ryzyko uszkodzenia powłoki lakierniczej jest dużo wyższe niż podczas ręcznego mycia.
Manualna pielęgnacja pojazdu także wymaga przestrzegania kilku zasad. Po pierwsze nie powinno się czekać, aż samochód wyschnie. Najlepiej osuszyć go ściereczkami z mikrofibry. W przeciwieństwie do papierowych ręczników nie pozostawiają na karoserii niewielkich zadrapań. Na koniec lakier trzeba zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami przy pomocy woskowania. Szeroką ofertę artykułów lakierniczych znajdziesz na stronie https://eskleplakierniczy.pl.