Miasto Lublin kontynuuje działania w zakresie edukacji ekologicznej mieszkańców. Przy ścieżce rowerowej biegnącej nad rzeką Bystrzycą pojawiły się już tablice informacyjno-edukacyjne przybliżające rolę obumarłych drzew w funkcjonowaniu miejskiego ekosystemu.
– Wypróchniałe pnie drzew pozostawione na obszarach zielonych to ostoja bioróżnorodności. Zamieszczone tablice informacyjne wyjaśnią mieszkańcom, jak ważną funkcję pełnią one w każdym ekosystemie. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem nad rzekę Bystrzycę. To doskonała okazja do spędzania wolnego czasu w atrakcyjnych przyrodniczo zakątkach naszego miasta oraz możliwość wzbogacenia swojej wiedzy o środowisku – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
Tablice znalazły się w 3 lokalizacjach w przebiegu istniejącej ścieżki rowerowej wzdłuż Bystrzycy: w pobliżu kładki nad rzeką na wysokości wybiegu dla psów oraz po obu stronach kładki znajdującej się przy ogródkach działkowych na os. Nałkowskich. Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się z nich dlaczego obumarłe drzewa są istotną częścią miejskiego ekosystemu oraz jaką rolę pełnią dla bioróżnorodności. Ponadto, wśród poruszonych na planszach tematów, znajdą się również informacje o gatunkach owadów i ptaków, które żyją w takich siedliskach. Montaż tablic to kontynuacja działań w ramach edukacji przyrodniczej prowadzonej w tej części miasta. W ubiegłym roku powstała tam ścieżka przyrodnicza „Nietoperze Doliny Bystrzycy”, która przybliża sylwetki tych drobnych, licznie występujących na terenie miasta ssaków.
Tablice poruszające kwestię bioróżnorodności pojawią się także w wąwozie na Czechowie, pomiędzy ul. Szeligowskiego a al. Kompozytorów Polskich. Powstaje tam Leśny Korytarz, który jest częścią planowanego w tym miejscu parku naturalistycznego.
Montaż tablic informacyjno-edukacyjnych to element projektu VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Lublin przyjazny zwierzętom”.