Istnieje kilka sposobów na ogrzewanie wody i podniesienie temperatury w pomieszczeniach. Można podłączyć się do ogrzewania miejskiego lub użyć prądu elektrycznego. Jedną z metod jest również stosowanie piecyka grzewczego. Jak działa to urządzenie i w jakich przypadkach się sprawdza?
Czym jest piecyk gazowy?
Piecyk gazowy jest urządzeniem grzewczym, które (jak sama nazwa wskazuje) działa przy użyciu gazu – najczęściej jest to metan, ale może to być również butan lub propan. Warto jednak zaznaczyć, że dopływ gazu powinien być stały, ponieważ piecyk działa jedynie poprzez spalanie gazu w postaci płynnej.
Istnieją dwa sposoby podgrzewania. Pierwszy z nich polega na zapaleniu płomienia w momencie włączenia ciepłej wody (jest to sposób na oszczędność gazu), a drugi na ciągłym podgrzewaniu.
Piecyk gazowy może być wyposażony w komorę otwartą lub zamkniętą. Różnica opiera się na źródle zasysania powietrza. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się stosowanie piecyka z zewnętrzną komorą. Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, czy jest wyposażony w zestaw podłączeniowy, na który składa się reduktor, wąż i opaski.
Zastosowanie piecyka gazowego
Takie urządzenia grzewcze można spotkać najczęściej w starszych blokach lub kamienicach. Korzysta się z nich także w budynkach, gdzie nie ma możliwości zamontowania kotła. Miejscem montażu jest przeważnie łazienka i wolne miejsce nad wanną lub pralką. Ogrzewanie wody gazem jest stosunkowo tańsze niż przy użyciu prądu elektrycznego. Z tego powodu piecyki grzewcze znajdują swoje zastosowanie w przedsiębiorstwach, sklepach, magazynach czy garażach.
Jak grzać wodę piecykiem gazowym?
Ogrzewanie wody piecykiem grzewczym jest opłacalne w budynkach, gdzie nie ma możliwości zamontowania kotła w piwnicy lub podłączenia się do ogrzewania miejskiego. Warto jednak pamiętać, że należy umieszczać je w pomieszczeniach o odpowiedniej cyrkulacji powietrza (suchym, regularnie wentylowanym i czystym).
Piecyki grzewcze można uruchamiać na dwa sposoby. Nieco starsze rozwiązanie polega na zwiększeniu dopływu gazu. W tych nowoczesnych stosuje się iskrę elektryczną lub baterię, która aktywuje przepływ wody. Jest to zdecydowanie bardziej oszczędna metoda. Samym piecykiem można sterować ręcznie lub elektronicznie.
Piecyki grzewcze to pomysł na ogrzanie wody w budynkach bez dostępu do ogrzewania miejskiego. Są stosunkowo tańszym rozwiązaniem niż piecyki na prąd elektryczny. Przy zakupie takiego urządzenia warto zaopatrzyć się również w czujnik czadu.