Działka rolna a budowlana - różnice

Od zawsze, kupno gruntów jest bardzo dobrą inwestycją. Ze względu na stale rosnące ceny ziemi, staje się to coraz bardziej popularne. Zanim zapadnie decyzja o kupnie działki, musimy wiedzieć z jaką dokładnie działką mamy do czynienia. Między innymi, działka może być budowlana bądź rolna. Od tego może zależeć, w jaki sposób będzie postępować cały proces zakupu. Nie wszyscy są świadomi, czym dokładnie różnią się te formy oraz jaki to może mieć wpływ na przyszłość, a dokładniej zagospodarowanie przestrzeni. Dobrze jest wiedzieć jakie są to różnice, aby być przygotowanym na wszelkie formalności związane z zakupem.

Jak dokładnie odróżnić grunty budowlane od rolnych?

Jeśli chodzi o działkę rolną, jest to ziemia widniejąca w ewidencji rolnej jako użytek rolny, a dokładniej jej przeznaczeniem jest hodowla zwierząt gospodarskich bądź uprawa roślin. Najczęściej nie decydują o tym cechy fizyczno-agronomiczne, a to czy była bądź jest prowadzona tam działalność rolnicza. Natomiast działką budowlaną określa się grunt, który w spisie ewidencyjnym widnieje jako teren przeznaczony pod budowę lub na którym wcześniej wyburzono jakąś nieruchomość. Informacje o tym, jaki status posiada grunt, można uzyskać w urzędzie gminy. Tam zostanie sprawdzony plan zagospodarowania przestrzennego, który jest aktem prawa miejscowego. Na planie zagospodarowania, możemy również znaleźć informacje dotyczące zasad budowy, maksymalnej wysokości budowli, modernizacji oraz rozbudowy systemów komunikacji ale również linie zabudowy.

Czym są warunki zabudowy?

W przypadku gdy urząd gminy, nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, co wbrew pozorom zdarza się bardzo często,należy wtedy uzyskać bezpośrednią decyzje o warunkach zabudowy danej działki. Aby taka decyzja została wydana, grunt powinien spełniać określone warunki: ma dostęp do drogi publicznej oraz jedna z sąsiednich działek jest zabudowana. Decyzję otrzymują: osoba składająca wniosek, właściciele sąsiednich działek oraz inwestor. Na podstawie odpowiedzi, będziemy wiedzieć o wymaganiach budowlanych dotyczących przyszłego właściciela, ale nie uzyskamy informacji o sąsiadujących działkach. Dzięki temu, że zapoznamy się z rodzajem gruntu, będziemy wiedzieć na co się decydujemy.

Często bywa tak, że zanim nastąpi budowa domu Lublin na gruntach rolnych, trzeba czekać kilka lub nawet kilkanaście lat. Właśnie z tego powodu, jeśli bardzo zależy nam na szybkiej budowie domu, musimy omijać grunty rolne, mimo ich bardzo atrakcyjnej oraz niezwykle kuszącej ceny. Choć działki budowlane kosztują dużo więcej, w przeciwieństwie do rolnej od razu możemy przystąpić do szykowania jej do budowy domu. Przed zakupem, sami musimy zdecydować co będzie dla nas lepsze i korzystniejsze.