Natalia Weronika Ruda z Lublina - uczennica klasy 5 w Szkole Podstawowej nr 39 została jedną z najmłodszych pisarek w historii! Opublikowana przez wydawnictwo Nowa Era książka z ich opowiadaniami detektywistycznymi "Detektywi w akcji" właśnie ma swoją premierę! Można ją kupić na stronie Książka literacka dla dzieci Popisz się tal - Sklep Nowa Era, a cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne.

Popisz się talentem

Natalia Ruda jest laureatką 6. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych "Popisz się talentem", organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Jest to największy w kraju konkurs dla młodych pisarzy, w którym nagrodą dla 33 laureatów jest prawdziwy literacki debiut! To jedyna taka inicjatywa w kraju!

W tym roku jury konkursowe zaprosiło uczniów szkół podstawowych, w tym  także uczniów ukraińskojęzycznych, by napisali opowiadanie detektywistyczne. Jak się okazało, młodym tropicielom tajemnic bardzo spodobał się ten pomysł! Dzieci przysłały aż 1507 opowiadań, w których odkrywały różne sekrety, rozwiązywały zagadki i usiłowały znaleźć odpowiedzi na ważne pytania. Spośród nich jury konkursowe wybrało 33 teksty, które właśnie zostały opublikowane w książce pokonkursowej “Detektywi w akcji”. Można w niej znaleźć również opowiadanie "Na tropie głowy", którego autorką jest Natalia Weronika Ruda.

 

Książkę „Detektywi w akcji” polecamy nie tylko tropicielom tajemnic. Tom zawiera 33 emocjonujące, zabawne i wzruszające opowiadania dzieci, które z jednej strony mają wielką wyobraźnię, a z drugiej są uważnymi obserwatorami otaczającego je świata - komentuje Małgorzata Jankowska koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu.

- Serdecznie gratulujemy tegorocznym uczestnikom i laureatom “Popisz się talentem” i zachęcamy wszystkich do wspólnego - rodzinnego lub klasowego czytania “Detektywów w akcji”. Gwarantujemy świetną rozrywkę przy lekturze, ale mamy też nadzieję, że ta książka zainspiruje również inne dzieci do twórczego pisania. Dlatego jak co roku, zamieściliśmy w niej specjalną sekcję aktywnościową, z różnymi literackimi świczeniami i zabawami, które pomogą chętnym w stworzeniu własnego opowiadania - dodaje Małgorzata Jankowska.

Wydawnictwo Nowa Era

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania minimum 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. 

We wszystkich 6 edycjach konkursu wzięło udział już 18.500 uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazało się 5 książek pokonkursowych: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń”, “Zwierzaki mają głos” oraz “Startujemy w przyszłość”. Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie: Popisz się talentem 2022 | NOWA ERA

Wyszliśmy ze świetlicy i postanowiliśmy przeszukać salę 8c. Czekaliśmy grzecznie na dzwonek i – gdy wszyscy wyszli- rozpoczęliśmy. Nagle usłyszeliśmy dziwne dźwięki dobiegające z sali muzycznej. Trochę baliśmy się, bo korytarze świeciły pustkami, a za oknem zapadał zmierzch. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, co tam się dzieje. Cichutko skradaliśmy się do drzwi. Usłyszeliśmy jęki, groźne pomruki, dźwięk tłuczonego szkła.
-Na trzy czte-ry otwieram drzwi i wpadamy do środka- zaproponował Mikołaj.
Na ustalone hasło szarpnęliśmy klamkę …. i wtedy wydaliśmy z siebie przeraźliwy krzyk, który- jak twierdzi moja babcia - obudziłby zmarłego.
Zobaczyliśmy przed sobą czarną postać, która zamiast głowy miała czaszkę z płonącymi oczodołami.
Zatrzymaliśmy się dopiero przed szkołą.
- Co to było?????

“Na tropie głowy”, Natalia Weronika Ruda