Październik uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi – 13 października obchodzony jest jako Dzień Świadomości Zaawansowanego Raka Piersi, a 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. W tym szczególnym okresie Miasto Lublin wspiera działania związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.
– Włączamy się w szereg inicjatyw związanych z profilaktyką i leczeniem schorzeń onkologicznych. To szczególna grupa chorób, która ze względu na swoją specyfikę budzi lęk i obciążona jest mnóstwem stereotypów. Warsztaty, które odbędą się w Lublinie, pomogą uporządkować wiedzę zarówno medyczną, jak i psychologiczną, dlatego zachęcam do udziału w nich nie tylko chorujące kobiety, ale także towarzyszących im w życiu mężczyzn, którzy mogą odegrać ogromną rolę dając chorej wsparcie w walce z nowotworem i w codziennym życiu – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Miasto Lublin włącza się w kampanię „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, której organizatorem jest Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej. Jednym z jej elementów jest ogólnopolski cykl warsztatów z psychoonkologiem dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi pod hasłem „Zaawansowany rak piersi – pytam, wiem, leczę się”. W Lublinie spotkanie zaplanowano na 18 października. Skierowane jest zarówno do kobiet, które otrzymały diagnozę zaawansowanego raka piersi lub są w trakcie jego leczenia, jak i do osób je wspierających – partnerów, członków rodziny czy przyjaciół. Warsztaty odbędą się w siedzibie Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin, przy ulicy Spokojnej 2 (2 piętro, sala nr 252) o godz. 14.00. W organizację spotkania aktywnie włączyło się Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek.
Osoby chcące uczestniczyć w wydarzeniu proszone są o wcześniejsze zgłoszenie pod jednym z numerów telefonu: 504 042 466 – Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek lub 537 888 789 – Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej.
9 września ulicami Lublina przeszedł Marsz Różowej Wstążki zachęcający do wykonywania badań profilaktycznych w zakresie raka piersi. Pod koniec września natomiast po Krakowskim Przedmieściu przeszedł Złoty Przemarsz, który zakończyły występy dzieci i działania edukacyjne na Placu Litewskim - były to elementy kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi na choroby nowotworowe wieku dziecięcego.