Co to jest autokonsumpcja energii elektrycznej?

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze w Polsce. Szacuje się, że ponad pół miliona domów korzysta z tego ekologicznego rozwiązania. Nic w tym dziwnego, jest to bardzo korzystne rozwiązanie i inwestycja w przyszłość, a przy rosnących cenach energii elektrycznej, jest niezwykle opłacalnym rozwiązaniem. Jednak, aby instalacja fotowoltaiczna była jeszcze bardziej opłacalna, to będziemy zmuszeni do zwiększenia autokonpsumcji, która średnio wynosi tylko 25%. Reszta nie wykorzystanej energii trafia do sieci elektrycznej i przez to będziemy płacić większe rachunki. Co to jest autokonsumpcja? Jak ją zwiększyć? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule, dlatego zachęcamy do lektury.

Autokonsumpcja energii elektrycznej – co to jest?

Autokonsumpcja energii elektrycznej to nic innego jak zużycie własne prądu. Innymi słowy, osoba fizyczna wykorzystuje energię elektryczną w trakcie jej produkcji. Dzieje się to w miejscu, gdzie prąd został wytworzony. Proces ten jest naturalny, ponieważ instalacje fotowoltaiczne są zaprojektowane w taki sposób, by wytworzoną moc przekazywać do bezpośredniego zużycia. Autokonsumpcja to nie tylko świetny sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Zużycie własne prądu pozytywnie wpływa na środowisko. Jeśli chcesz zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej, jednocześnie obniżając rachunki za prąd i przyczynić się do obrony środowiska – czytaj dalej. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym będziesz mógł zwiększyć własne zużycie prądu.

Planujesz montaż fotowoltaiki i jesteś z Lublina, bądź okolic? Fotowoltaika w województwie lubelskim to korzystne rozwiązanie dla Twojego domu i firmy.

Jak zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej?

Wcześniej dowiedzieliśmy się, czym jest autokonsumpcja energii elektrycznej, ale co można zrobić, aby ją zwiększyć? Istnieje wiele sposobów na to, jedne są prostsze i tańsze w realizacji, zaś inne nieco droższe i trudniejsze do zrealizowania. Jednak bez względu na to, jakie warianty się zdecydujecie, to bez wątpienia zwiększymy naszą autokonsumpcje i przyczynimy się do obniżenia naszych rachunków za energię elektryczną.

Zwiększanie autokonsumpcji – domowy magazyn energii

Jest to najpopularniejsze i jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o autokonsumpcje energii elektrycznej. Jeśli pragniesz zmniejszyć rachunki za prąd, korzystając z fotowoltaiki, to magazyn energii niewątpliwie ci w tym pomoże. Jest to świetne rozwiązanie dla prokonsumentów, którzy planują dopiero dołączenie do posiadaczy fotowoltaiki po 1 kwietnia 2022 r. Związane jest to ze zmianami w zasadach sposobu rozliczenia. Wcześniej odbywało się to niemal bez ponoszenia kosztów, a nadwyżka energetyczna przechodziła do zakładu energetycznego i była w nim przechowywana i oddawana w momencie, gdy była najbardziej potrzebna.

Ludzie, którzy zamontowali fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 roku, muszą liczyć się ze zmianami w zasadach, te zmieniają rolę elektrowni, która tym razem będzie energię kupować, a następnie sprzedawać z odpowiednią różnicą w cenie. Aby ograniczyć ten przepływ energii, konieczny będzie magazyn energii elektrycznej. Jak sama nazwa wskazuje, jeśli zostaną zaspokojone potrzeby naszych urządzeń, to nadwyżka energii będzie magazynowana w tym właśnie urządzeniu. Dopiero po zapełnieniu magazynu energii, nadwyżka będzie przekazywana do sieci energetycznej.

Jeśli szukasz profesjonalnej i doświadczonej ekipy, która doradzi i pomoże w montażu fotowoltaiki, to koniecznie odwiedź www.esoleo.pl

Zwiększanie autokonsumpcji – odpowiedzialne wykorzystanie urządzeń elektrycznych i automatyzacja

Energia pochodząca z fotowoltaiki jest postawiona na bieżące zużycie, a co za tym idzie – musimy zmienić nawyki w wykorzystaniu domowego sprzętu. Jeśli prowadzimy w domu jednoosobową działalność, albo przedsiębiorstwo, które zużywa dużo energii elektrycznej, to autokonsumpcja nie będzie trudnym zadaniem. Niestety, nie każdy użytkownik fotowoltaiki ma taką możliwość. Dlatego czasami warto zautomatyzować cały proces i pozwolić na zużywanie energii elektrycznej w momentach, w których będzie to najkorzystniejsze. Coraz większą popularnością cieszą się systemy inteligentnego zarządzanie energią, których działanie opiera się na zarządzaniu energii w obrębie domu czy firmy.

System inteligentnego zarządzania energią zbiera dane o zużyciu prądu, oraz sporządza na ich podstawie statystyki, które pomagają zoptymalizować zużycie energii. Dodatkowo ułatwia włączanie i wyłączanie urządzeń domowych zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Steruje również oświetleniem czy systemem ogrzewania. Dzięki zastosowaniu tego systemu będziemy mogli w pełni zautomatyzować cały proces zużycia energii. Energia będzie zużywania w porach kiedy będzie to dla nas najbardziej opłacalne.

Zwiększanie autokonsumpcji – Ładowanie urządzeń w dzień

Jesteśmy przyzwyczajeni, aby nasze rozładowane urządzenia ładować w nocy. Wśród tych są telefony, laptopy, aparaty czy auta elektryczne. Jednak zmiana tego nawyku i ładowanie tych urządzeń w dzień zwiększa autokonsumpcje, a my dzięki temu dostajemy mniejsze rachunki za prąd.

Zwiększanie autokonsumpcji – Samochód elektryczny

Pojazdy elektryczne to przyszłość motoryzacji. Jednak, aby samochody napędzane prądem były w 100% ekologiczne, muszą być ładowane prądem ktory pochodzi z odnawialnych źródeł energii, np. fotowoltaiki. Mimo że dopiero w niedalekiej przyszłości samochody te będą w pełni funkcjonalne, to warto już teraz postawić na taki pojazd, wraz z przydomową ładowarką samochodową. Jeśli posiadamy fotowoltaikę, to pojazd taki pomoże nam zwiększyć autokonsumpcje i pomoże w obniżeniu rachunków za prąd.