Planszówki, wspólne gotowanie i warsztaty to plan polsko-ukraińskich spotkań integracyjnych na najbliższy piątek i sobotę (23-24 września). Na dzieci i młodzież czeka wspólne gotowanie barszczu czy wykonywanie wyszywanki. Część warsztatów w ramach Akcji inteGRAcja odbędzie się w Miejscówce, czyli specjalnej przestrzeni dla młodzieży stworzonej wspólnie przez SKENDE i Miasto z myślą o integracji młodych ludzi w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

– Udział w zaplanowanych aktywnościach to możliwość poznania siebie nawzajem, co ułatwi nawiązywanie znajomości i przyjaźni w nowym roku szkolnym. Zapraszamy na bezpłatne spotkania i warsztaty, będzie to czas dobrej zabawy ułatwiający znalezienie tego co łączy dzieci i młodzież z obu krajów. To ważne, by Lublin był miastem otwartym i włączającym nowo przybyłe osoby z Ukrainy do swojej społeczności – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Akcja inteGRAcja to dwudniowe spotkania dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy. Uczestnicy wezmą udział we wspólnych warsztatach, gotowaniu oraz różnych grach. Nad zapewnieniem dobrej zabawy i ciekawych zajęć integrujących czuwać będą studentki z UMCS oraz Łucka. Ich przyjazd do Lublina związany jest z kontynuacją współpracy naszych miast przy projekcie Przedsiębiorcze Dzieciaki, realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej.

Spotkania rozpoczną się w piątek, 23 września, warsztatami kulinarnymi dla dzieci i młodzieży GotuJEMY barszcz. Aby wziąć w nich udział, trzeba się zapisać wybierając przy tym odpowiednią grupę wiekową i godzinę. Od 15.00 w bistro Szwedzki Stół możliwa będzie degustacja barszczu ukraińskiego. Następnie zaplanowany jest wieczór z planszówkami w Miejscówce (w godz. 16.00-18.30).

Z kolei w sobotę (24 września) dominować będą warsztaty - tworzenia wianków z kwiatów, Wyszywanka Fashion, czyli tradycyjnej sztuki ozdabiania ubrań, ale w nowym wydaniu oraz plecenia makramowych bransoletek. Poszczególne zajęcia przewidziane są dla uczestników w określonym wieku, dlatego warto wcześniej zapisać się wybierając odpowiednią grupę. Równolegle działać będzie strefa gier, w której czekają m.in. planszówki w wersji polskiej i ukraińskiej, a także strefa kreatywna dla dzieci, gdzie z pudełek tekturowych tworzone będą makiety zamków.

Szczegóły spotkań, godziny i link do zapisów znajdują się na stronie www.skendeshopping.pl/akcja-integracja.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy SKENDE i IKEA z Fundacją Efekt Dziecka, UMCS, Uniwersytetem Narodowym Ukrainy oraz Miastem Lublin.

Pliki do pobrania

  • InteGRAcja_plakat.jpg
    InteGRAcja_plakat 3.53 MB