Z Lublina do Lwowa – jak się dostać szybko i sprawnie?

Lublin i Lwów – dwa od wieków polskie miasta, z których po II wojnie światowej w granicach RP pozostało tylko to pierwsze. Obie miejscowości mają niezwykle bogatą historię, a dzieli je stosunkowo nieduża odległość ok. 220 km w linii prostej. Coraz lepiej rozwija się również komunikacja między Lublinem a Lwowem. Jak wobec tego dostać się na Zachodnią Ukrainę ze stolicy województwa lubelskiego? Dostępne możliwości omawiamy w poniższym artykule.

Własnym samochodem

Skoro odległość z Lublina do Lwowa jest stosunkowo niewielka, rozsądnym rozwiązaniem wydaje się podróż własnym samochodem. Czy jednak rzeczywiście to dobre wyjście? Niestety w praktyce niezupełnie, a to z kilku powodów. Jednym z nich są długie kolejki na granicy. Sznur samochodów czekających na odprawę sprawia, że cała procedura może trwać nawet kilka godzin. To duża stara czasu, energii i nerwów, jednak to niejedyny powód, który przemawia za rezygnacją z podróży do Lwowa własnym autem.

Innym czynnikiem zniechęcającym do skorzystania ze swojego samochodu jest fakt, że polskie ubezpieczenia samochodowe na Ukrainie mogą nie działać. O ile w przypadku OC to nie problem, bo w zamian za nie obowiązuje zielona karta, o tyle z uzyskaniem ewentualnego odszkodowania z autocasco może być już problem. A niestety powstanie szkód w pojeździe spowodowanych tragiczną stanem nawierzchni dróg na Ukrainie jest stosunkowo wysoko prawdopodobne. Jeśli mimo wszystko decydujesz się na podróż własnym samochodem, przeczytaj więcej o możliwościach ubezpieczenia go na taką ewentualność w artykule pod adresem https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-samochodu-na-wyjazd-za-granice/.

Busem z Polski

Bezpośrednio z wielu polskich miast – również z Lublina – do Lwowa można dotrzeć busem. Na tej trasie kursuje wielu przewoźników, więc wybór połączeń jest szeroki, a ceny przystępne – bilety można znaleźć za kwotę od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Wygoda tego rozwiązania polega m.in. na braku konieczności przechodzenia kontroli na granicy państw – odbywa się ona zbiorczo w autobusie i z reguły przebiega szybciej.

Marszrutką, busem lub taksówką z granicy

Ten sposób polecamy osobom, które chcą jak najbardziej zbliżyć się do codziennego życia zwykłych mieszkańców Ukrainy. Szczególnym przeżyciem, które pozostaje w pamięci do końca życia, jest przejazd marszrutką – zdezelowanym busem rodem z głębokiego PRL-u, który Polsce zostałby od razu zatrzymany przez policję za zły stan techniczny. Aby skorzystać z tego rodzaju „atrakcji”, trzeba samodzielnie dojechać do granicy i przejść ją pieszo, np. w miejscowości Hrebenne. Wszystko odbywa się sprawnie i bez kolejek, ponieważ obywateli Unii Europejskiej obowiązuje osobna odprawa. Decydując się na tak odważną podróż, zdecydowanie warto wykupić polisę turystyczną – więcej informacji o samych ubezpieczeniach znajdziesz na stronie najtaniejuagenta.pl.

Pociąg

Co prawda nie bezpośrednio, ale z dworca z Przemyśla można dotrzeć do Lwowa pociągiem. W praktyce jest to jednak dłuższa i kosztowniejsza podróż niż chociażby busem bezpośrednio z Lublina.

Samolot? Połączenia wstrzymane

Jeszcze do pierwszych tygodni 2022 r. z polskich lotnisk odlatały liczne samoloty w kierunku Lwowa. Niestety w związku z sytuacją polityczną, w jakiej znalazła się Ukraina, połączenia pasażerskie zostały zawieszone i jeszcze w połowie 2022 r. nic nie wiadomo na temat ich przywrócenia. Miejmy nadzieję, że nastąpi to w krótkim czasie i znowu pojawi się możliwość taniego i szybkiego dotarcia do Lwowa samolotem, również z Lublina.