1 lipca Miasto Lublin zaprasza do wspólnego świętowania 453. rocznicy Unii Lubelskiej. Tegoroczne obchody uświetni występ wyjątkowych muzyków z Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej z Charkowa. Oprócz tego, przygotowano również wystawę przywołującą klimat i obyczaje dawnych kresowych uzdrowisk oraz spacer poświęcony Polsce, Litwie i Ukrainie.
– Zawarta w 1569 roku w naszym mieście Unia Lubelska na dwa stulecia połączyła tradycje i kultury różnych narodów żyjących we wspólnym państwie. Unia polsko-litewska była ważnym wydarzeniem w dziejach nie tylko Lublina, Polski, ale i całej Europy, przede wszystkim z uwagi na jej pokojowy, partnerski i kompromisowy charakter. Zachęcam do świętowania jej rocznicy w duchu wzajemnej tolerancji i poszanowania odrębnych tradycji, budując jedność na bazie wspólnych wartości – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Wyjątkowym punktem programu obchodów jest koncert kameralny w wykonaniu muzyków z Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Słobożański” z Charkowa. Młodzi artyści zaprezentują utwory z repertuaru najznakomitszych kompozytorów takich jak: R. Strauss, W.A. Mozart , J.S. Bach, B.M. Latoszynski, C.M. Weber i M. Skoryk.
Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna „Słobożański” jest pierwszą i jedyną profesjonalną młodzieżową orkiestrą symfoniczną w Ukrainie. Powstała w Charkowie w 1993 roku. W 1994 r. na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze Orkiestrę uznano za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Obecnie w zespole pracują młodzi muzycy z całej Ukrainy. Wielu z nich jest laureatami nagród krajowych i międzynarodowych. Działalność twórcza młodzieżowej orkiestry zyskała uznanie na całym świecie, a światowej sławy muzycy odwiedzają Charków, aby pracować z tak wyjątkową grupą wykonawczą. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat z Orkiestrą pracowali: Kirill Karabits (Ukraina/Wielka Brytania), Elizabeth Pitcairn (USA), Daniel Austrich (Niemcy), Arkady Shilkloper (Niemcy), Theodore Kuchar (USA), Laszlo Fenyo (Niemcy), Alexey Stadler (Niemcy), Dionysius Grammenos (Grecja), Allin Vlasenko (Ukraina) czy Valeriy Sokolov (Ukraina).
Orkiestra ma w swoim repertuarze prawie wszystkie światowe arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów. Zanim rozpoczęła się wojna 24 lutego, stale uczestniczyła w różnych imprezach okolicznościowych, krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz konkursach. Ze względu na znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm w 2008 roku orkiestra otrzymała status akademickiego zespołu wykonawczego.
Obchody Dnia Unii Lubelskiej odbędą się w piątek (1 lipca). Program uroczystości obejmuje:
- godz. 11.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Unii Lubelskiej na Placu Litewskim z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, a następnie wernisaż wystawy przedstawiającej życie codzienne, kulturę i rozrywki kuracjuszy, którzy podróżowali do uzdrowisk ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej; Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, Pl. Litewski 3 (Pałac Lubomirskich);
- godz. 18.00 – msza święta w 453. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej; Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9;
- godz. 19.00 – koncert kameralny w wykonaniu muzyków z Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Słobożański” z Charkowa; Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika;
- godz. 20.00 – Na tropie początków Rzeczpospolitej Obojga Narodów – impreza przewodnicko-edukacyjna w formie spaceru poświęcona Polsce, Litwie i Ukrainie. Rozpoczęcie przy pomniku Unii Lubelskiej na Placu Litewskim, dalsza trasa: Brama Krakowska – Wzgórze Zamkowe – Klasztor oo. Dominikanów – miejsce zakończenia w zależności od inwencji uczestników. Osobom niepełnoletnim powinni towarzyszyć opiekunowie;
- godz. 20.00 – uzdrowiskowa potańcówka z Marianem Hemarem oraz pokaz mody lat 20. i 30. XX wieku w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo”; Plac Litewski przed Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej.
Część wydarzeń tłumaczona będzie na Polski Język Migowy, a odsłuchanie koncertu w Bazylice oo. Dominikanów ułatwi znajdująca się tam pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
Organizatorem obchodów jest Miasto Lublin. W organizację wydarzeń włączyli się również: III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Fundacja „Via Jagiellonica”, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie oraz Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, oddział Muzeum Narodowego w Lublinie.
Rada Miasta Lublin ustanowiła 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej w 2015 r., z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych.