W ramach cyklu Sztuka Wrażliwości Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na czerwcowe wydarzenia skierowane do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich rodzin i bliskich. W programie m.in. warsztaty, wystawy, projekcje filmowe oraz spotkania autorskie.
Sztuka Wrażliwości to cykl wydarzeń, warsztatów, webinarów o charakterze integracyjnym i edukacyjnym skierowany do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów. Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla osób spoza środowiska neuroatypowego, zmieniające schematy myślenia o autyzmie poprzez przedstawienie osób autystycznych jako ludzi o szczególnej wrażliwości, stanowiących integralną część naszego społeczeństwa oraz dające przestrzeń w otaczającej nas rzeczywistości dla ich neuroróżnorodności. Projekt przewiduje organizację wydarzeń artystycznych przyjaznych sensorycznie oraz integrujących i tworzących więzi pomiędzy środowiskami osób neurotypowych z osobami neuroróżnorodnymi.
Cykl obejmuje również warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży autystycznej, aby wyzwolić ich potencjał twórczy z uwzględnieniem szczególnych potrzeb stymulacyjnych oraz wrażliwości sensorycznej tej grupy osób.
Istotne dla projektu są również działania edukacyjne dla opiekunów osób autystycznych, które nauczą ich tworzenia przyjaznego sensorycznie środowiska dla ich rodzin, służącego integralnemu rozwojowi ich dzieci.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.
Program na czerwiec:
Sztuka Wrażliwości | Nowe rzemiosło: Frezowanie CNC – puzzle 3D
Cykl 2 warsztatów, podczas których uczestnicy poznają – od strony teoretycznej i praktycznej – ploter frezujący CNC, za pomocą którego zaprojektują i wytną puzzle 3D. Podczas pierwszego spotkania warsztatowicze nauczą się projektować i przygotowywać pliki do cięcia oraz dowiedzą się, na co zwracać uwagę przy frezowaniu różnych materiałów. Podczas kolejnych warsztatów każdy z uczestników będzie miał możliwość wyfrezowania na ploterze własnego projektu lub skorzystania z przygotowanych propozycji.
Wcześniejsze doświadczenie nie jest konieczne.
Informacje praktyczne
Kiedy: 19 czerwca 2022 i 3 lipca 2022, godz. 11.00–13.00 (warsztat dwudniowy)
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Kto: młodzież 11–17 lat w spektrum autyzmu
Prowadzący: Marcin Pendel
Zapisy: przez formularz online dostępny na warsztatykultury.pl, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Sztuka Wrażliwości | Weronika i Jerzy Janiakowie „Książka o człowieku w spektrum autyzmu”
Spotkanie z pisarskim duetem, a zarazem małżeństwem – Weroniką i Jerzym Janiakami. Ich książka pt.: „Książka o człowieku w spektrum autyzmu” może przydać się też każdemu, kto chciałby „wejść do głowy” osoby w spektrum. Ta niezwykła publikacja przełamuje stereotypy i burzy bariery, a czyni to z należytym wdziękiem i humorem. Weronika i Jerzy Janiakowie napisali przewodnik po neuroatypowym świecie, zachowując jednocześnie to wszystko, co czyni ich oraz ich dzieci sobą, czyli osobą w spektrum.
Informacje praktyczne
Kiedy: 22 czerwca 2022, godz. 19.00
Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury
Dla kogo: Wydarzenie dla osób 12+ w spektrum autyzmu oraz wszystkich zainteresowanych tematem autyzmu.
Prowadzenie: Kasia Chróścik – Fundacja Nie Tylko Autyzm
Sztuka Wrażliwości | Spektrum w kinie: Ojcostwo w autyzmie: film „Oto my”
W Dzień Ojca Warsztaty Kultury zapraszają na opowieść Nira Bergmana o ojcu samotnie wychowującym dorastającego syna w spektrum autyzmu. Mężczyźnie ciężko pogodzić się z wkraczaniem syna w dorosłość. „Oto my” to mądry i prawdziwy film o bezgranicznej miłości rodzica do swojego dziecka. Film zdobył 4 nagrody Ofir oraz miał nominację do nagrody za najlepszy film na festiwalu w Cannes.
Reżyseria: Nir Bergman
Scenariusz: Dana Idisis
Gatunek: dramat
Produkcja: Włochy / Izrael
Czas trwania: 94 min
Kino przyjazne sensorycznie.
Informacje praktyczne:
Kiedy: 23 czerwca 2022, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: Wydarzenie dla osób w spektrum autyzmu oraz wszystkich zainteresowanych tematem autyzmu. Film przeznaczony dla osób w wieku 12+.
Wstęp wolny