otwarcie wydarzenia przez organizatorów

5 czerwca br. w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli odbył się Rodzinny Ekopiknik „Naturalnie Lubelskie”. Organizatorami wydarzenia był Powiat Lubelski – Biuro ds. Informacji i Promocji w Starostwie Powiatowym w Lublinie, Urząd Marszałkowski, Gmina Strzyżewice, Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach oraz Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia zawodowego w Pszczelej Woli. Oficjalnego otwarcia dokonali – Zbigniew Wojciechowski – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski, Barbara Zdybel – Wójt Gminy Strzyżewice oraz Marcin Kępowicz – Dyrektor ZSR CKZ w Pszczelej Woli.

Tematem przewodnim imprezy była ekologia i ochrona środowiska, edukacja, żywność ekologiczna i szeroko rozumiany proekologiczny styl życia. Segregacja odpadów, rola drzew w ekologii, oszczędzanie wody oraz ochrona pszczół to hasła, które towarzyszyły nam podczas wydarzenia, ale także powinny być ważne w życiu codziennym każdego z nas.  

         Program imprezy zawierał liczne atrakcje dla mieszkańców zarówno tych najmłodszych jak i tych starszych. Kolorowe, dmuchane place zabaw czy  spotkanie z psem Bacardi, rasy golden retriever, który  na co dzień służy celom terapeutycznym pacjentom Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bełżycach, w ramach dogoterapii. To tylko część atrakcji, z których można było skorzystać, i w których można było uczestniczyć. Od Lasów Państwowych można było otrzymać sadzonkę drzew dębu i jawora. Ważnym punktem wydarzenia były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z Gminy Strzyżewice, na których można było degustować regionalne potrawy i podziwiać cudowne rękodzieło. Podczas imprezy odbył się również konkurs na najlepsze stoisko KGW Ekopikniku. I miejsce zajęło Iżyckie Koło Gospodyń Wiejskich, II miejsce przypadło Stowarzyszeniu Aktywnych Kobiet w Osmolicach Drugich, a III miejsce zajęły „Borowianki” – Koło Gospodyń Wiejskich z Borkowizny. Wśród wystawców był także Powiat Lubelski i Inkubator Pszczelarski, Urząd Marszałkowski – Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych, Poleski Park Narodowy, Zespół Ludowych Parków Krajobrazowych, Lasy Państwowe, KRUS Oddział w Bychawie, APIS, Mleczarnia z Bychawy, Sklep Pszczelarski w Pszczelej Woli oraz stoisko ZSR CKZ w Pszczelej Woli, jak również Fundacja Wsparcia Rozwoju Czystej Energii i stoisko Zielona Energia - odnawialne źródła energii oraz wiele innych. Podczas imprezy rozstrzygnięte zostały konkursy m. in.  XXVIII Gminna Olimpiada Ekologiczna pod hasłem „Bystrzyca moja rzeka” w Gminie Strzyżewice jak również mody ekologicznej „EKO MODA”. W trakcie Ekopikniku na scenie wystąpiły zespoły takie jak Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Strzyżewice, soliści z Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice, „Gwiazdki Kopernika” z Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach wraz z zespołem muzycznym, Zespół Pieśni i Tańca APIS z ZSR CKZ w Pszczelej Woli oraz Zespół Ludowy „PoNoszemu” z Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice. Jednym z występów, który zrobił ogromne wrażenie na publiczności był występ Yevhenii Hopko – absolwenta Ukraińskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Muzyki Klasycznej i Ludowej, który grał na akordeonie prezentując w niezwykle barwny sposób swój zróżnicowany repertuar. Artysta zagrał muzykę poważną oraz tradycyjną łącząc ją ze współczesnymi trendami muzycznymi przez co zagwarantował wyjątkowe przeżycia muzyczne publiczności Ekopikniku. Dużym zainteresowaniem przede wszystkim najmłodszych uczestników Ekopikniku cieszył się interaktywny pokaz iluzjonisty Krystiana Bączyńskiego.

         Punktem kulminacyjnym wydarzenia była potańcówka z zespołem BeFolk, który specjalizuje się w wykonaniu muzyki ludowej z Polski i ze świata.

         Podczas wydarzenie w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, upamiętniającej działalność Związku Pszczelarzy w Lublinie.

 

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części fotorelacji kliknij tutaj