Natalia Weronika Ruda z Lublina - uczennica klasy 4 w Szkole Podstawowej nr 39 została laureatką 6. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Jest to już druga wygrana Natalii w największym w kraju konkursie dla młodych pisarzy, w którym nagrodą dla laureatów jest publikacja ich tekstów w prawdziwej książce!

W tym roku jury konkursowe zaprosiło wszystkich uczniów szkół podstawowych, w tym  także uczniów ukraińskojęzycznych, by napisali opowiadanie detektywistyczne. Jak się okazało, młodym tropicielom tajemnic bardzo spodobał się ten pomysł! Dzieci przysłały aż 1507 opowiadań, w których odkrywały różne sekrety, rozwiązywały zagadki i usiłowały znaleźć odpowiedzi na ważne pytania. Spośród nich jury konkursowe wybrało 33 prace, które jesienią zostaną opublikowane w książce pokonkursowej. Będzie w nich można znaleźć także opowiadanie “Na tropie głowy”, którego autorką jest Natalia Weronika Ruda.

Poniżej przedstawiamy fragment tekstu utalentowanej uczennicy:

Wyszliśmy ze świetlicy i postanowiliśmy przeszukać salę 8c. Czekaliśmy grzecznie na dzwonek i – gdy wszyscy wyszli- rozpoczęliśmy. Nagle usłyszeliśmy dziwne dźwięki dobiegające z sali muzycznej. Trochę baliśmy się, bo korytarze świeciły pustkami, a za oknem zapadał zmierzch. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, co tam się dzieje. Cichutko skradaliśmy się do drzwi. Usłyszeliśmy jęki, groźne pomruki, dźwięk tłuczonego szkła.
-Na trzy czte-ry otwieram drzwi i wpadamy do środka- zaproponował Mikołaj.
Na ustalone hasło szarpnęliśmy klamkę …. i wtedy wydaliśmy z siebie przeraźliwy krzyk, który- jak twierdzi moja babcia - obudziłby zmarłego.
Zobaczyliśmy przed sobą czarną postać, która zamiast głowy miała czaszkę z płonącymi oczodołami.
Zatrzymaliśmy się dopiero przed szkołą.
- Co to było?????

 

“Na tropie głowy”, Natalia Weronika Ruda

Konkurs „Popisz się talentem”

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania minimum 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. 

Jury konkursu Popisz się talentem 2022

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

Wojciech Widłak (ur. 1957), polski pisarz tworzący książki dla dzieci, autor takich bestsellerów jak „Pan Kuleczka” (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), „Wesoły Ryjek”, „Marta i ufoludek” czy serii „Podręcznych nieporadników”. Za swą twórczość otrzymał główne nagrody w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013 i PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”. Tworzy także teksty edukacyjne do podręczników.

Nowa Era

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus.

Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych Świerszczyk, kwartalnika Świerszczyk Krzyżówki i Łamigłówki oraz magazynu przyrodniczego Świerszczyk Reporter.