UM Lublin: Natalia Weronika Ruda z Lublina - laureatka 6. edycji konkursu literackiego “Popisz się talentem”

4 min czytania

Natalia Weronika Ruda z Lublina - uczennica klasy 4 w Szkole Podstawowej nr 39 została laureatką 6. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem” , organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Jest to już druga wygrana Natalii w największym w kraju konkursie dla młodych pisarzy, w którym nagrodą dla laureatów jest publikacja ich tekstów w prawdziwej książce!

W tym roku jury konkursowe zaprosiło wszystkich uczniów szkół podstawowych, w tym także uczniów ukraińskojęzycznych, by napisali opowiadanie detektywistyczne. Jak się okazało, młodym tropicielom tajemnic bardzo spodobał się ten pomysł! Dzieci przysłałyaż 1507 opowiadań , w których odkrywały różne sekrety, rozwiązywały zagadki i usiłowały znaleźć odpowiedzi na ważne pytania. Spośród nich jury konkursowe wybrało 33 prace, które jesienią zostaną opublikowane w książce pokonkursowej. Będzie w nich można znaleźć także opowiadanie “Na tropie głowy”, którego autorką jest Natalia Weronika Ruda.

Poniżej przedstawiamy fragment tekstu utalentowanej uczennicy:

Wyszliśmy ze świetlicy i postanowiliśmy przeszukać salę 8c. Czekaliśmy grzecznie na dzwonek i gdy wszyscy wyszli- rozpoczęliśmy. Nagle usłyszeliśmy dziwne dźwięki dobiegające z sali muzycznej. Trochę baliśmy się, bo korytarze świeciły pustkami, a za oknem zapadał zmierzch. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, co tam się dzieje. Cichutko skradaliśmy się do drzwi. Usłyszeliśmy jęki, groźne pomruki, dźwięk tłuczonego szkła.
-Na trzy czte-ry otwieram drzwi i wpadamy do środka- zaproponował Mikołaj.
Na ustalone hasło szarpnęliśmy klamkę …. i wtedy wydaliśmy z siebie przeraźliwy krzyk, który- jak twierdzi moja babcia - obudziłby zmarłego.
Zobaczyliśmy przed sobą czarną postać, która zamiast głowy miała czaszkę z płonącymi oczodołami.
Zatrzymaliśmy się dopiero przed szkołą.
- Co to było?????

“Na tropie głowy”, Natalia Weronika Ruda

Konkurs Popisz się talentem”

Konkurs Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania minimum 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era.

Jury konkursu Popisz się talentem 2022

Monika Hałucha (ur. 1979) członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci Cyrk na kółkach”, Porachunki robota Mata”, Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z Ciuchcią”, Tiną” czy Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową Żółty Smok & Żółty Smok”, Akademia detektywów”, Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).

Rafał Witek (ur. 1971) autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. Plaża tajemnic”, Julka Kulka, Fioletka i ja”, Klub latających ciotek”, Chłopiec z Lampedusy”, Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

Wojciech Widłak (ur. 1957), polski pisarz tworzący książki dla dzieci, autor takich bestsellerów jak Pan Kuleczka” (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), Wesoły Ryjek”, Marta i ufoludek” czy serii Podręcznych nieporadników”. Za swą twórczość otrzymał główne nagrody w konkursie Świat Przyjazny Dziecku Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013 i PEGAZIKA 2016 w kategorii Twórca książki dla dzieci i młodzieży”. Tworzy także teksty edukacyjne do podręczników.

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus.

Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych Świerszczyk, kwartalnika Świerszczyk Krzyżówki i Łamigłówki oraz magazynu przyrodniczego Świerszczyk Reporter.

Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/kultura/informacje/wiadomosci/natalia-weronika-ruda-z-lublina-laureatka-6-edycji-konkursu-literackiego-popisz-sie-talentem,3468,41,1.html

Autor: krystian