Jakie dywany można czyścić samodzielnie?

Dywan stanowi element wyposażenia wielu domów, w których nie tylko pełni funkcję ozdobną, lecz także izolacyjną, utrudniając przedostawanie się chłodu od zimnej podłogi do pomieszczenia. Chcąc cieszyć się nim jak najdłużej, co jakiś czas należy poddawać go czyszczeniu. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób to robić, aby nie uszkodzić jego struktury.

Dywany – kiedy można czyścić je samemu, a kiedy lepiej oddać do pralni?

Wraz z upływem czasu dywan może wymagać odświeżenia, zwłaszcza jeżeli stanowi wyposażenie często użytkowanego pomieszczenia. Czasami również zdarzy się, że na dywanie pojawi się plama, którą obawiamy się usunąć samodzielnie, nie chcąc zniszczyć włosia. Warto wiedzieć, że dywany są tkane z różnego rodzaju materiałów, a każdy z nich wymaga innego sposobu czyszczenia, dlatego też niektóre z nich powinny przejść profesjonalne pranie w pralni dywanów. Na stronie https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/poznaj-materialy-dywanow/ poznasz różnorodne materiały dywanów, zaś poniżej znajdziesz podpowiedź, które z nich można wyczyścić samodzielnie, a które lepiej oddać w ręce profesjonalistów.

Dywan poliestrowy

Jest to popularny rodzaj dywanu z wytrzymałego włókna syntetycznego, których jedną z największych zalet jest brak zdolności pochłaniania wilgoci. Z tego też względu wszelkie plamy na jego powierzchni można postarać się usunąć samodzielnie, bez większej obawy o jego uszkodzenie. Dywany poliestrowe nadają się do czyszczenia ogólnodostępnymi środkami piorącymi, takimi jak płyny czy pianki. Jeżeli więc dywan jest regularnie odkurzany i nie ma silnych zabrudzeń, nie wymaga czyszczenia w pralni. Dodatkowo, na stronie https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/jak-odkurzac-dywany/ możesz dowiedzieć się, jak odkurzać dywany, aby dłużej były piękną ozdobą Twoich czterech kątów.

Dywan z długim włosiem (Shaggy)

Tego rodzaju dywany już od kilku lat biją rekordy popularności. Ich puszyste i miękkie włosie sprawia, że są chętnie wybierane do salonów, sypialni czy pokoi dziecięcych. Należy jednak mieć na uwadze, że utrzymanie ich w czystości nie należy do najłatwiejszych – długie i grube włókna można niechcący uszkodzić, kiedy będziemy chcieli go samodzielnie wyczyścić. Używanie środków piorących dostępnych w sklepach może zniszczyć jego strukturę, dlatego też lepiej poddać je profesjonalnemu praniu w pralni. 

Dywan wiskozowy

Dywany z wiskozy wyróżniają się delikatnością i są łudząco podobne do tych wykonanych z jedwabiu. Mimo gładkiej i przyjemnej struktury, są one wyjątkowo wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia, dlatego też z łatwością można czyścić je domowymi sposobami. Najlepiej usuwać plamy przy pomocy tradycyjnego szarego mydła, które nie uszkodzi jego włókien. Ponadto jeżeli dywan jest niewielkich rozmiarów, można wyprać go również w pralce, ale nie przekraczać temperatury 50 stopni. 

Dywan wełniany

Dywany te są cenione ze względu na ciepłe, przyjemne i elektrostatyczne runo. Wełniane dywany wymagają profesjonalnego czyszczenia, gdyż silne detergenty mogą odbarwić włókna oraz nieodwracalnie zniszczyć ich strukturę. Stosowanie samej wody, zwłaszcza gorącej, również nie jest dobrym pomysłem – pod wpływem ciepła wełna ulega sfilcowaniu. Ze względu na podatność wełnianych dywanów na rozwój grzybów oraz bakterii, warto zainwestować w pranie antyalergiczne, które pozwoli pozbyć się również niewidocznych dla oka zanieczyszczeń.

Dywan akrylowy

Wykonane z akrylu dywany przypominają nieco te wełniane. Ich gęste runo może utrudniać dokładne czyszczenie, przez co wraz z dalszym użytkowaniem, kurz czy sierść zwierząt wnikają w jego włosie znacznie głębiej. Z tego względu, tak samo jak w przypadku dywanów wykonanych z wełny, najlepszym sposobem jest oddanie ich do pralni dywanów. Nie ma jednak większych przeciwwskazań do czyszczenia go domowymi sposobami – ze względu na odporność na blaknięcie, dywany akrylowe można również suszyć bezpośrednio na słońcu.

Pralnia dywanów Lublin – jakie są zalety profesjonalnego prania dywanów?

Oddając dywan do profesjonalnego czyszczenia w pralni, oferującej swoje usługi na stronie https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/, można mieć przede wszystkim pewność, że będzie on czysty pod każdym względem. Oznacza to, że nie tylko pozbędziesz się szpecących zabrudzeń, lecz także roztoczy oraz drobnoustrojów, które mogą powodować alergie, a nawet różnego rodzaju choroby. Poszczególne etapy prania dywanów dostosowane są ponadto do rodzaju materiału, dlatego też nie musisz obawiać się o uszkodzenia, o które nie trudno, czyszcząc dywan domowymi sposobami.

Czyszczenie dywanów w pralni obejmuje również ich dokładne wysuszenie, co czasami jest trudne, kiedy podejmuje się próbę prania w domowych warunkach. Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż zgromadzona wilgoć w dywanie sprzyja rozwojowi pleśni, która ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. W profesjonalnej pralni dywan poddawany jest dokładnemu suszeniu, dzięki czemu nie istnieje zagrożenie w postaci rozwoju procesów gnilnych w jego włóknach. 

Warto podkreślić, że ogromną zaletą oddania dywanu do pralni jest też oszczędność czasu. Nawet niewielkich wymiarów dywan może pochłonąć go sporo, nie wspominając już o dużych dywanach, wymagających co najmniej kilku wolnych godzin. Samodzielne czyszczenie dywanu to dość czasochłonne i męczące zajęcie, dlatego też oddanie go w ręce profesjonalistów znacząco Cię odciąży i jednocześnie zapewni zadowalający efekt końcowy.