Jak znaleźć pracę po studiach?

Ukończenie nawet najlepszej uczelni nie oznacza, że absolwent z automatu dostanie dobrze płatną pracę na wymarzonym stanowisku. Brak doświadczenia sprawia, że bardzo często trudno jest znaleźć zatrudnienie, a to może powodować sporą frustrację. Co zrobić, by szybko wejść na rynek pracy i zacząć zarabiać dobre pieniądze?? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Jak wygląda sytuacja absolwentów wyższych uczelni na rynku pracy w 2022 roku?

Bez wątpienia osoby kończące studia w 2022 roku mają zdecydowanie lepiej od swoich rówieśników wchodzących na rynek pracy jeszcze 8-10 lat temu. Niższy poziom bezrobocia sprawia, że każdy absolwent z dobrym wykształceniem może liczyć na w miarę szybkie znalezienie pracy. Oczywiście najlepiej mają osoby po mocno deficytowych kierunkach gwarantujących najlepsze wykształcenie. Nie dość, że mogą one liczyć na szybkie znalezienie pracy, to jeszcze może się okazać, że warunki finansowe będą całkiem dobre, a dodatkowe dokształcenie skończy się szybką podwyżką.

Problem mogą mieć absolwenci, którzy zdecydowali się na kierunki bardzo popularne i mało perspektywiczne. Takie osoby będą musiały sporo się natrudzić, by znaleźć atrakcyjną z punktu widzenia finansowego pracę, ale również i one nie są na straconej pozycji.

Jak szukać pracy po ukończeniu studiów?

Tak naprawdę czasy, w których trzeba było chodzić do pracodawców i zostawiać CV odeszły w zapomnienie. Obecnie kluczem do znalezienia dobrze płatnej pracy w wymarzonym zawodzie jest śledzenie rynku i reagowanie na zapotrzebowanie ze strony pracodawców. Przeglądając takie strony jak http://abk.wspa.pl/index.php/pl/2022/03/16/5684/ wyraźnie widać, że ilość aktywnych ogłoszeń w wielu branżach jest bardzo duża. Deficyt w wielu zawodach jest tak ogromny, że ogłoszenia takie "wiszą" całymi miesiącami a zgłoszenie się do pracodawcy bardzo często skutkuje niemal automatycznym przyjęciem na dane stanowisko.

Oczywiście nie każdy kierunek studiów gwarantuje taki luksus, ale sytuacja na rynku pracy osób młodych poprawia się z roku na rok i wydaje się, że trend ten zostanie utrzymany w najbliższych latach. Warto jednak pamiętać, by nie stawiać przed pracodawcą zbyt dużych wymagań finansowych, bo czas zaraz po studiach jest okresem, gdzie powinniśmy skupić się na zdobywaniu doświadczenia, które w przyszłości pozwoli nam osiągnąć naprawdę bardzo dobre zarobki.

Dlaczego warto korzystać z portali ogłoszeniowych?

Portale ogłoszeniowe dają nam możliwość szybkiego kontaktu z pracodawcą. To również stałe monitorowanie rynku pracy bez konieczności wychodzenia z domu. Możliwość sortowania ofert na podstawie różnych kryteriów czy stały dostęp do najlepiej płatnych stanowisk to jednak nie wszystkie plusy portali ogłoszeniowych. Bardzo ważną zaletą jest możliwość porównania ofert na tym samym stanowisku w innych miastach. Dzięki temu możemy wyrobić sobie opinie dotyczącą optymalnego wynagrodzenia za wykonywaną przez nas pracę. Często okazuje się, że zmiana miejsca zatrudnienia może przy takim samym zakresie obowiązków powodować znaczny wzrost zarobków, co jest zjawiskiem bardzo pożądanym.

Jeśli dodamy do tego fakt, że popularne portale ogłoszeniowe są całkowicie darmowe dla osób, które szukają zatrudnienia, wydaje się, że to idealne miejsce, by poznać rynek pracy w naszej okolicy od podszewki. Jeśli chcesz szukać pracy aktywnie, ale nie tracić przy tym bezsensownie czasu na wizyty u pracodawców nieszukających nowych pracowników, portale ogłoszeniowe są najlepszym sposobem, by znaleźć dobrze płatną pracę.