Zarówno lubelskie uczelnie wyższe, jak i sami studenci włączyli się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W Lublinie aktualnie studiuje ponad 3400 studentów pochodzenia ukraińskiego. To niemal połowa wszystkich studentów zagranicznych w Lublinie. Nic więc dziwnego, że wszystkie lubelskie uczelnie solidarnie podjęły działania mające na celu pomoc ukraińskim studentom oraz ich rodzinom i przyjaciołom. Związek Uczelni Lubelskich wydał natomiast oświadczenie, w którym stanowczo potępił bezprecedensowy akt agresji Rosji na Ukrainę, tym samym wyrażając solidarność z narodem ukraińskim oraz deklarując swoją pomoc.
Poza organizacją zbiórek finansowych oraz rzeczowych, lubelskie uczelnie decydują się również m.in. na wsparcie swoich ukraińskich studentów i ich rodzin w formie bezzwrotnych zapomóg oraz zwolnień z opłat. Natomiast sami studenci angażują się w pomoc swoim kolegom poprzez wolontariat tłumaczeniowy, czy organizacyjny .
Poniżej lista działań lubelskiego środowiska akademickiego na rzecz pomocy Ukrainie:
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
KUL uruchomił punkt zbiórki w Collegium Jana Pawła II (ul. Łopacińskiego 5, Lublin). Do punktu można dostarczać następujące dary:
- Do schronów: materace, koce, karimaty, śpiwory, chusteczki mokre, suche przekąski: drobne batony, soczki, musy owocowe, chrupki, wafle ryżowe.
- Na granicę: pampersy dla dorosłych, podpaski, tampony , kubki jednorazowe, parówki, wędliny i ser – próżniowo pakowane – KROJONE!!! Suche pieczywo (wafle ryżowe, chrupkie pieczywo), ręczniki papierowe, kawę, herbatę.
- Leki: uspokajające, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, opatrunki (bandaże, plastry), wodę utlenioną, spirytus, żele do dezynfekcji.
- Dodatkowo: pudła kartonowe do pakowania darów
Zbiórkę można również wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji Rozwoju KUL: 83 1050 1953 1000 0090 8154 7532.
Uczelnia otworzyła również „Bank pomocy KUL dla Ukrainy!”, który można zasilić swoim czasem, pomysłami, entuzjazmem, rękami gotowymi do pomocy, opieką nad dziećmi, tłumaczeniem, być może transportem, miejscem, w którym może zatrzymać się osoba potrzebująca pomocy. Link do formularza pomocy.
Więcej informacji na stronie KUL.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
W dniu 28 lutego br. uczelnia uruchomiła zbiórkę pieniężną. Zgromadzone fundusze zostaną przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych środków dla osób z Ukrainy, w tym rodzin studentów UMCS. Zbiórka finansowa jest dostępna na stronie Zrzutka.pl.
28 lutego uczelnia rozpoczęła także stacjonarną zbiórkę darów w Stołówce Akademickiej „Trójka” mieszczącej się przy ulicy Langiewicza 16. Dary przyjmowane są do wydzielonej części sali coworkingowej w godzinach 10:00-18:00. Dostarczyć można: żywność długoterminową i wodę, artykuły higieniczne, środki medyczne, ciepłe ubrania, śpiwory oraz koce.
W celu wsparcia ukraińskich studentów, uczelnia uruchomiła uproszczoną procedurę wnioskowania o zapomogę, która przysługuje studentowi znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Studenci UMCS pochodzący z Ukrainy, zainteresowani przyznaniem tego rodzaju wsparcia finansowego mogą składać wnioski przez system USOSweb. W uzasadnionych przypadkach, studenci UMCS mogą również składać podanie do Rektora UMCS (za pośrednictwem Dziekana właściwego wydziału) o obniżenie opłaty za studia. Dodatkowo, na najbliższym posiedzeniu Senatu UMCS przedstawiony zostanie do zatwierdzenia program „Talenty na UMCS”, za pomocą którego dla studentów z Ukrainy uruchomiona zostanie dodatkowa pula bezpłatnych miejsc na studiach I, II stopnia i jednolitych magisterskich.
Uczelnia zapewnia swoim studentom również pomoc w kryzysie i wsparcie psychologiczne. Wszystkie konsultacje i porady są świadczone przez doświadczonych psychologów i psychoterapeutów, a szczegółowe informacje w tym zakresie studenci mogą uzyskać kontaktując się bezpośrednio ze specjalistami z: Poradni Psychologicznej UMCS, Punktu Wsparcia i Psychoedukacji SENSUM działającego w Instytucie Pedagogiki UMCS, Akademickiego Centrum Wsparcia oraz z doradcami z zespołu OPTIMUM UMCS
Dla konkretnych działań pomocowych powołana została także Pełnomocnik Rektora ds. Pomocy Ukrainie, dr Alina Czarnacka. W razie potrzeby uzyskania wsparcia prosimy o bezpośredni kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Źródło: UMCS.
Politechnika Lubelska
Uczelnia w dniu 25 lutego br. uruchomiła zbiórkę darów na rzecz uchodźców z Ukrainy. Dary przyjmowane są codziennie w godz. 7:00-18:00 w holu budynku stołówki (ul. Nadbystrzycka 40a). Wśród najpilniej potrzebnych rzeczy znajdują się środki czystości, środki higieniczne, żywność o długim terminie ważności, medykamenty, a także ciepłe koce, śpiwory, maty. Aktualnie w szczególności zbierane są:
- Przyprawy do zup
- Koncentraty pomidorowe
- Zupy instant
- Naczynia jednorazowe, miski
- Artykuły dla dzieci
- Żywność puszkowana
- Makarony, kasze
- Słodycze
- Pampersy
- Śpiwory, koce, karimaty
- Woda mineralna, napoje
Studenci z Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji online, prowadzonych przez Specjalistów Akademickiej Poradni Specjalistycznej działającej przy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Możliwa jest konsultacja w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Źródło: Politechnika Lubelska.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Od 28 lutego br. Szkoła Doktorska oraz Rada Samorządu Doktorantów wraz z Radą Uczelnianą Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie organizują zbiórkę darów w trzech miejscach na kampusie uczelni przy ul. Akademickiej. Lista artykułów, które można przekazać znajduje się na stronie wydarzenia.
Miejsca zbiórki:
- Akademicka 13 (ZOOT/Rektorat) – pokój 471 (Biuro Szkoły Doktorskiej – BSD) – od poniedziałku do piątku, 7:30-15:00
- Akademicka 15 (AGRO I) – pokój 407 (Rada Samorządu Doktorantów – RSD) – od poniedziałku do niedzieli, 10:00-14:00
- Akademicka 15 (AGRO I) – pokój 234 (RUSS) – od poniedziałku do piątku, 10:00-14:00
Następnie zebrane artykuły zostaną przekazane dla potrzebujących.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy uczelnia uruchomiła zbiórkę potrzebnych artykułów dla mieszkańców Ukrainy. Potrzebne artykuły można dostarczyć do Centrum Symulacji Medycznej (hol na parterze), przy ul. Chodźki 4, 20-093 Lublin, począwszy od niedzieli 27 lutego 2022 r. codziennie w godzinach 9.00-21.00. Lista przyjmowanych produktów znajduje się na stronie UMLub.
Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie
Uczelnia solidaryzując się ze studentami z Ukrainy, podjęła decyzję o zwolnieniu z opłat czesnego za semestr letni roku akademickiego 2021/2022 studentów posiadających obywatelstwo ukraińskie studiujących w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. WSEI dodatkowo informuje o możliwości otrzymania zapomóg z funduszu stypendialnego WSEI i innych form stypendiów.
Uczelnia oferuje również różne formy wsparcia realizowane przez pracowników Wydziału Nauk o Człowieku, studentów Akademickiego Centrum Wsparcia Rówieśniczego oraz Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego i Terapii Dzieci i Młodzieży. W celu ustalenia daty i godziny spotkania, prośby o bezpłatne wsparcie psychologiczne prosimy kierować na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W sytuacjach kryzysowych i nagłych prosimy w pierwszej kolejności o kontakt z Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego i Terapii Dzieci i Młodzieży (parter) lub Dziekanatem Wydziału Nauk o Człowieku (I piętro), który skieruje Państwa do odpowiedniego specjalisty. Dodatkowo od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-13:00 dyżur w Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego i Terapii Dzieci i Młodzieży (parter, P-05) pełnią studenci psychologii z Akademickiego Centrum Wsparcia Rówieśniczego.
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
Uczelnia zorganizowała dla studentów z Ukrainy spotkanie z doświadczonym prawnikiem, prowadzącym kancelarię prawną zajmującą się m.in. sprawami cudzoziemców i prawem imigracyjnym. Spotkanie odbyło się w formie zdalnej. Uczelnia umożliwiła również studentom ukraińskim uczestniczyć w zajęciach w formie zdalnej.
Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
Władze uczelni podjęły decyzję o przedłużeniu statusu studenta dla osób pochodzenia ukraińskiego, którzy pomimo niezaliczonej zimowej sesji egzaminacyjnej mogą kontynuować studia i przystąpić do zaliczenia przedmiotów w późniejszym terminie. Dla studentów, którzy nie mogą uczestniczyć obecnie w zajęciach, uczelnia deklaruje wszelką pomoc w zrealizowaniu programu studiów w późniejszym terminie. AWP oferuje również wsparcie psychologa na terenie uczelni. Więcej informacji na stronie AWP.
Uczelnia zdecydowała również o utworzeniu Pomocniczej Grupy Studentów AWP do pomocy na przejściach granicznych pomiędzy Ukrainą a Polską oraz do innych działań. Poszukiwani są studenci/wolontariusze, którzy mają czas i chęć pomocy. Zgłosić można się pod numerem telefonu 665 500 504 lub osobiście do pokoju 27 na parterze Uczelni.
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie
W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy uczelnia uruchomiła zbiórkę potrzebnych artykułów dla mieszkańców Ukrainy. Potrzebne artykuły można dostarczyć do siedziby WSNS na ul. Zamojskiej 47 w Lublinie od poniedziałku do soboty w godzinach 8-16.