Ogród zimowy w dawnych czasach był nazywany pomarańczarnią lub oranżerią i służył do przechowywania egzotycznej roślinności. Dawni arystokraci w ogrodach zimowych organizowali happeningi lub przedstawienia. Obecnie rola tych dodatkowych pomieszczeń w domu bardzo się zmieniła. Jak sprawić, aby stały się przytulnymi zakątkami?

Ogród zimowy — jak go urządzić, aby stał się przytulnym zakątkiem?

Ogrody zimowe, czyli luksusowe, przeszklone pomieszczenia

Ogrody zimowe to luksusowe, niskie budynki z dużą ilością przeszkleń. Dobudowuje się je do już istniejącego domu lub projektuje razem z rezydencją. Zwykle ogrody zimowe wznosi się na planie koła lub kwadratu. Oczywiście współczesna architektura i nowoczesne materiały, których używa się do budowy, pozwalają stworzyć ogród zimowy również na planie wieloboku. 

Tylko od Ciebie zależy, jaką funkcję spełni dodatkowe pomieszczenie w Twoim domu. Możesz zaadaptować je na świetlistą jadalnię, salonik lub pracownię malarską. Ogród zimowy może także być gabinetem lub biblioteką. 

Historia ogrodów zimowych

Historia ogrodów zimowych sięga XVII wieku. Ich idea narodziła się we Włoszech, a obywatele innych krajów szybko ją podchwycili. Ogrody zimowe zaczęto zatem budować we Francji, w Niemczech i w Anglii. Jak już wspomniano, pierwotnie służyły one do przechowywania drzewek cytrusowych. Często dzielono je na kilka mniejszych pomieszczeń, gdzie segregowano egzotyczną roślinność. 

Ogrody zimowe pełniły nie tylko funkcję praktyczną. Bogaci arystokraci lubili spędzać czas w tych przeszklonych pomieszczeniach, pełnych światła i przestrzeni. Stanowiły one miejsce spotkań wyższych sfer. To tam organizowano przedstawienia, bale oraz wieczorki poetyckie. 

Na początku pierwszej połowy XX wieku zapomniano o ogrodach zimowych po to, aby przypomnieć sobie o nich w latach 80. To wtedy ich budowa nabrała rozpędu, a architekci zaczęli się prześcigać w pomysłach na ich rozplanowanie. Najtrwalsze konstrukcje ogrodów zimowych stawia się z profili aluminiowych, które wypełnia się szkłem lub poliwęglanem. 

Jak zaaranżować ogród zimowy?

Pomysłów na aranżację ogrodu zimowego masz wiele. Wszystko jednak zależy od Twoich upodobań. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, zieleń powinna grać pierwsze skrzypce. Ogród zimowy to idealne miejsce do hodowli kwiatów i roślinności. W zimie daje namiastkę lata i przypomina o słonecznych wakacjach. 

Do wyboru masz sporo stylistyk i inspiracji. 

Romantyczny ogród zimowy

Czy wiesz, że kolorem roku 2022 jest zielony? To dla Ciebie wspaniała wiadomość, tym bardziej że w ogrodzie zimowym dominuje właśnie ta barwa. Bardzo popularne są odcienie mające w sobie domieszkę żółcieni lub szarości. Wykorzystaj to, stawiając na eukaliptusy, szałwię czy oliwki. W romantycznym ogrodzie zimowym sprawdzi się miękki dywan w kolorze butelkowej zieleni, który wraz z otaczającą roślinnością stworzy wrażenie, że znajdujesz się lesie lub na łące. Oczywiście, aranżując ogród zimowy w tej stylistyce, nie zapomnij o oświetleniu. To ono nadaje klimat pomieszczeniu. Sprawdzą się małe latarenki, które postawisz w dowolnym miejscu: na stoliku, na szafce czy nawet na podłodze. Tak urządzone wnętrze zachęca do tego, aby usiąść na miękkiej kanapie i rozkoszować się czasem spędzonym we dwoje. 

Ogród zimowy w stylistyce japandi

Styl japandi jest połączeniem skandynawskiego minimalizmu i japońskiej sztuki. W tego typu aranżacji dominują naturalne materiały i klimatyczne oświetlenie. Prosty wystrój podkreślisz ciepłą, ale jednocześnie monochromatyczną kolorystyką. 

Postaw na drewniane meble i dodatki. Całości dopełnią miedziane misy, które ustawisz na stoliku lub na szafkach. Oczywiście możesz wypełnić je egzotycznymi owocami. 

Styl boho w ogrodzie zimowym

Do ogrodu zimowego wprowadź nieco artyzmu. Kto powiedział, że aranżacja musi być przewidywalna? Wzorzysty dywan i fotel przypominający bocianie gniazdo nadadzą ogrodowi zimowemu nieco etniczny klimat. Jeśli na kanapę lub sofę niedbale zarzucisz kolorowe kapy, osiągniesz efekt zamierzonego artystycznego nieładu. Zupełnie jakby sam malarz przed chwilą zerwał się z nich w poszukiwaniu natchnienia. 

Ogród zimowy urządzisz według swoich potrzeb i gustu. Nasze pomysły mogą stać się dla Ciebie inspiracją, jednak to Ty decydujesz, czy Twoje wnętrze ma być minimalistyczne, czy wręcz przeciwnie — kipieć kolorami oraz zachwycać mnóstwem różnorodnych faktur i kształtów.

Sprawdź naszą stronę https://verandino.pl/ogrody-zimowe-warszawa/