W piątej edycji konkursu Nagrody dla Innowacji w Polityce zgłoszono 413 projektów z 25 krajów europejskich, w tym 74 projektów z Polski! W finale piątej edycji konkursu Nagrody dla Innowacji w Polityce w kategorii: Jakość życia znalazł się Rezerwat Dzikich Dzieci z Lublina.
Lubelski Rezerwat Dzikich Dzieci to pierwszy w Polsce oparty na zasadach swobodnej zabawy (ang. free play) plenerowy plac zabaw dla dzieci czynny od wiosny do jesieni. Dzieci w wieku od siedmiu lat mogą wykorzystać tę przestrzeń do tworzenia domów, chatek i innych konstrukcji z drewna, przy użyciu prawdziwych narzędzi. Pomysł jest inspirowany ideą Adventure Playground (Przygodowych Placów Zabaw). Dorośli wyznaczają granice Rezerwatu, ale to dzieci podejmują wszelkie decyzje dotyczące wyglądu czy funkcjonalności. Aktywność dzieci polega na kreowaniu oddanej im przestrzeni od podstaw z dostarczonych materiałów, budowaniu obiektów, “baz”, stawianiu konstrukcji.
Istotą projektu jest wydzielenie otwartej przestrzeni w środku miasta i przystosowanie jej do kreatywnej, nieszablonowej zabawy, nastawionej na rozwój więzi i kompetencji społecznych, kulturowych i manualnych. Aktywność dzieci polega na kreowaniu przestrzeni z dostarczonych materiałów, bawieniu się w niej, uczestnictwie w warsztatach i wydarzeniach kulturalnych, korzystaniu z Kuchni Błotnej i ścieżek sensorycznych.
Opisy finałowych projektów są dostępne na stronie Organizatora.
Nagrody dla Innowacji w Polityce są wyróżnieniem dla odważnych i kreatywnych projektów politycznych w Europie. Celem konkursu jest wyłonienie najzdolniejszych umysłów w dziedzinie polityki w Europie i przedstawienie ich rozwiązań innym politykom ponad granicami i podziałami partyjnymi, aby czerpali z nich inspirację. W ciągu ostatnich pięciu lat jury obywatelskie składające się z 5 000 Europejczyków wybrało 42 zwycięzców spośród ponad 2 000 projektów politycznych. Inicjatorem nagród jest Innovation in Politics Institute, organizacja która identyfikuje, rozwija i stosuje innowacje w polityce w celu wzmocnienia demokracji w Europie i poza nią. W Polsce i krajach bałtyckich projekt koordynuje Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodek THINKTANK. Współpracują z nami także Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Stowarzyszenie 61, Szkoła Liderów, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Wspomagania Wsi, Ashoka i ePaństwo.
Serdecznie gratulujemy finalistom!